Protikorupční policie Březinu ke konci března obvinila ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Případ se týká toho, že působil ve zkrachovalých firmách a následně v dozorčí radě Žižkov Station Development (ŽSD). Náměstek již dříve jakékoli pochybení odmítl.

„Ve věci nejmenovaného náměstka primátora byla stížnost dozorovým státním zástupcem zamítnuta jako nedůvodná,“ uvedl Bláha. Březinovi hrozí v případě pravomocného odsouzení dvouletý trest vězení nebo zákaz činnosti.

Březinav úterý řekl, že o rozhodnutí zastupitelství nemá potřebné informace. Vyjádření slíbil v podvečer po schůzce se svým právníkem. „Je potřeba, aby se to vyřešilo standardním postupem,“ reagoval na informaci šéf pražské sociální demokracie Petr Hulinský.

Insolvenci prý nezavinil

Obvinění Březiny souvisí s tím, že v minulosti působil ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Březina ve firmách zastupoval věřitele. Podle Březiny byly společnosti už před jeho nástupem ve špatné ekonomické situaci. „Zdůrazňuji, že insolvenci obou společností jsem nikterak nezavinil a nepodílel se na ní,“ poznamenal dříve.

Podle obchodního zákoníku ale osoba, která působila ve statutárních orgánech zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v obdobných orgánech jiných firem. Výjimkou je případ, kdy to dotyčný oznámí na valné hromadě, která jeho působení odsouhlasí. Březina to v případě společnosti ŽSD neuvedl. Podle Březiny ale povinnost informovat o působení ve zkrachovalých firmách platí až poté, co soud rozhodne o ukončení konkurzu nebo o zamítnutí insolvenčního návrhu.

Březinu kvůli kauze v minulosti vyzvali k rezignaci opoziční zastupitelé za TOP 09. Náměstek uvedl, že o rezignaci neuvažuje a že jej k tomu nevyzval ani nikdo z koaličních partnerů. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v minulosti řekl, že sociální demokracie počká na to, jak bude vyřízena Březinova stížnost proti obvinění, a až pak se rozhodne o dalším postupu.

Čtěte také: Policie stíhá náměstka pražského primátora Březinu