VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj proti hazardu v Praze 2 pokračuje, zmizí 33 automatů

Praha – Druhá pražská městská část patří se svou starostkou Janou Černochovou k těm městským částem, které dlouhodobě usilují o omezení nebo dokonce úplné zrušení provozování hazardu na svém území a prosazuje princip nulové tolerance vůči hazardu. Vedení hlavního města mělo novelizovat obecně závaznou vyhlášku stanovující místa a čas, na kterých lze provozovat loterie a jiné podobné hry na území hlavního města Prahy. Novela měla platit od začátku letošního roku. Místo toho ale vedení magistrátu v polovině prosince 2012 oznámilo, že byla zřízena komise, která má navrhnout, jak bude město regulovat počet heren a kasin.

17.1.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Nulová tolerance hazardu

Praha 2 přistoupila k takzvané nulové toleranci hazardu na svém území a další herny nebo hrací zařízení povolovat nehodlá. Na jejím území navíc v nejbližší době zmizí 33 výherních přístrojů. Jana Černochová přiznává, že tím radnice přijde ve svém rozpočtu o část financí, které jim magistrát z peněz odvedených z hazardu přidělí.

O 13 milionů korun méně

„Již v roce 2007 jsem iniciovala omezení provozu výherních a loterijních hracích automatů. V Praze 2 jsme nejradikálnější a prosazujeme nulovou toleranci. Přijdeme tím sice asi o 13 milionů korun z přerozdělování prostředků z magistrátu, ale pokud chceme být vstřícné místo na bydlení, nemáme na vybranou. Jsem ráda, že mým přínosem v této problematice je živá zkušenost z komunální politiky, kterou jsem mohla uplatnit v legislativním procesu v parlamentu," řekla k tomu Pražskému deníku Černochová.

Právě o peníze z hazardu některé městské části přijít nechtějí. Podle současných pravidel lze zjednodušeně říci, že čím více heren se na území městské části nachází, tím více peněz z odvodů dostane. To podle odpůrců hazardu může motivovat naopak k jeho rozšiřování a proto navrhují, aby magistrát peníze městským částem rozdělil podle počtu obyvatel.

Praha postrádá obecnou koncepci přístupu k hazardu. Některé městské části chtějí počet heren redukovat, jiné naopak rozšiřovat. Komise by měla navrhnout obecná pravidla, jak by to s loteriemi mělo v Praze vypadat," řekl už dříve ke vzniku komise radní Lukáš Manhart, který se stal zároveň jejím předsedou. Dalším z členů je kromě některých zastupitelů hlavního města i poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová nebo Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů.

Rozhodovat by měly samotné radnice

Pro starosty usilující vymýcení hazardu ze svých městských částí to bylo určité zklamání. Novela v kterou doufali, měla například definovat i počet heren. Například Praha 5 chtěla současných 85 heren, ve kterých mohou být výherní automaty, na 37. Zákaz by se měl týkat především výherních automatů v restauracích. Komise se má sejít poprvé tento měsíc a první výsledky by měla předložit v první polovině tohoto roku.

Praha by podle Manharta měla stanovit obecná pravidla a principy, které by zachovávaly rovný přístup ke všem provozovatelům a chtěl by, aby se rozhodování o hernách přesunulo na jednotlivé radnice. Ty v současnosti mohou vyhlášku jen připomínkovat, hlavní slovo má ale magistrát.

Loterijní průmysl novelu obelstil

Dřívější novela zákona z roku 2007 umožnila zakázat výherní hrací přístroje (VHP). Postupně se tak jejich počet v Praze snížil o více než 2200. Loterijní průmysl, ale reagoval tím, že VHP začal nahrazovat videoloterijními terminály (VLP).

Po dvou letech platnosti novely tedy měli odpůrci pocit, že jsou opět na začátku. Udělování licencí na provoz VLT byl totiž v kompetenci Ministerstva financí. Starostka Černochová proto tehdy společně se starostou Prahy 12 Daliborem Mlejnským a Tomášem Chalupou, tehdejším starostou Prahy 6 a nynějším ministrem životního prostředí proti tehdejší legislativě, která podle nich měla vést k nekontrolovatelnému nárůstu provozování hazardu, iniciovali petici. Chtěli, aby poslanci dali radnicím možnost podle svého zvážení zakázat na svém území další šíření hazardu, včetně provozu videoterminálů a dalších loterijních zařízení a služeb. Petici tehdy podepsalo 8000 Pražanů i dalších lidí z celé republiky.

Později se i díky rozhodnutí Ústavního soudu podařilo uspět a novela zákona sjednotila sazby odvodů z výnosů loterie z původních čtyř procent na dvacet. Podařilo se také snížit platnost již vydaných licencí na provoz videoloterijních terminálů na tři roky. Platnost některých smluv sice vyprší až na konci roku 2014, ale i to je úspěch. Původně se navrhovalo pět nebo dokonce až osm let. Novela loterijního zákona dala loni obcím i právo regulovat místa a čas provozování heren. Řada obcí pak vydala vlastní vyhlášky, kterými provozování heren a kasin na svém území omezila nebo dokonce plošně zakázala.

HERNY V PRAZE:

V současnosti je v hlavním městě ministerstvem financí povoleno:

videoloterijních terminálů: ⋌9189
elektromechanických rulet: ⋌303
vícemístných výherních
přístrojů: ⋌698
přístrojů v kasinech: ⋌1432
sázkových her v kasinech: ⋌1147

Autor: Tomáš Bartoš

17.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení