VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj o vozítka segway v Praze asociace jejich provozovatelů nevzdává

Praha – Chodci museli uskakovat! Tak Deníku přiblížil své postřehy řidič Jakub, který ve čtvrtek půl hodiny po poledni nedaleko Břevnovského kláštera sledoval z auta skupinu jezdců na přepravnících segway; odhadem tak 20 hlav. „Vyjížděli nahoru od Patočkovy ulice k Bělohorské – a zaplnili celý chodník,“ vysvětloval, jak to přišlo, že chodci museli na chodníku uhýbat.

18.8.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Instalování cedule zakazující vjezd vozítek segway.Foto: ČTK/Roman Vondrouš

Praha 6 je jednou z oblastí, které po loňském plošném zákazu vjezdu samovyvažovacích vozítek do centra Prahy pocítily příliv těchto jezdců. Protože radnice městských částí tlumočily stížnosti občanů na jejich bezohledné chování – hlavně z řad turistů – pražští radní v úterý schválili rozšíření zákazu: na celé území Prahy 2 a další lokality v Praze 10.

Šestka zatím čeká

Začít platit by nové opatření mělo ještě letos. Naopak se stejnými požadavky neuspěli představitelé Prahy 6 a 11. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nicméně naznačila, že v budoucnu se má dočkat i Praha 6. Kdy? To na šestce netuší. „My poslali žádost – a momentálně čekáme, až nás magistrát zahrne do obecně závazné vyhlášky,“ řekl ve čtvrtek Deníku Ondřej Šrámek z radnice městské části.

Poslední smrtící úder

Pokud ta chvíle přijde, bude to pro segwaye v Praze znamenat katastrofu. To ve čtvrtek sdělil Deníku René Buřič z výkonného výboru Asociace Segway ČR. „Zákaz na území Prahy 6 bude posledním smrtícím úderem. Praha se tím prakticky stane pro tuto formu eko-přepravy na krátké vzdálenosti uzavřena – pokud Nejvyšší správní soud ČR neurčí jinak,“ konstatoval.
Správní soud Buřič nezmínil náhodou. Právě u něj hledá asociace zastání poté, co neuspěla s žalobou u městského soudu. Stejnou radu má Buřič i pro občany vlastnící samovyvažovací vozítka. Rozšíření zakázané zóny podle něj už není tolik zaměřováno proti turistickým jízdám, jako proti jednotlivcům vlastnícím „přibližovalo“ s gyroskopem (včetně hoverboardů či jednokolek). „Nechápeme, proč není zákaz aplikován pouze na chodníky!“ zdůraznil Buřič.

Soudit se není levná záležitost

„Obrací se na nás stále více Pražanů s otázkou, jak se bránit,“ konstatoval. A posteskl si, že v boji s rozhodnutími starostů a radních má občan jedinou možnost: poté, co soud první instance na 99 procent rozhodne ve prospěch úřadů, přenést svou při ke správnímu soudu.

Soudit se však není levná záležitost, připomněl pětitisícové poplatky. „Po automatické prohře u městského soudu tedy občan musí celkem zaplatit 10 000 Kč, aby ochránil svoji investici,“ ohrazuje se Buřič.

#clanek|3158281#

Zákaz vjezdu pro segwaye- Aktuálně platí: na území vymezeném dopravními značkami nejen památkové rezervaci a v celé Praze 1, ale také v částech Prahy 2 včetně Vinohrad, na Žižkově, v podstatné části Prahy 4 včetně Nuslí, Podolí, Michle, Krče a Braníka, na Smíchově, na území Karlína a Libně i v Holešovicích a na Letné.
- Schválené rozšíření: celé území Prahy 2 a do lokalit v Praze 10 v oblasti vymezené hranicemi s městskými částmi Praha 2, 3 a 4 a s východní hranicí danou linií ulic U Zdravotního ústavu, Benešovská, Ruská, Bělocerkevská, U Slavie, U Vršovického hřbitova a Bohdalecká.
- Očekávaný vývoj: rozšíření zákazu také na Prahu 6.

Autor: Milan Holakovský

18.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda ODS Petr Fiala poskytl 21. září v Praze rozhovor Deníku.
15

Petr Fiala: Vyčistíme právní džungli, ve které se už nikdo nevyzná

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
4

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení