VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domovy seniorů zápasí s bodovým systémem

PRAHA -Měsíc po zavedení bodového systému pro přijímání seniorů do domovů důchodců se tato zařízení potýkají s obrovským nárůstem administrativy. Některá zařízení kvůli němu zatím zastavila přijímání nových klientů.

10.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Tomáš Kubelka

„Máme tu 1200 žádostí a musíme udělat jejich vyhodnocení. Postupně je zadáváme do počítače, podle bodového systému zadáváme kritéria, abychom z počítače získali nějaká stanoviska. Tohle samo o sobě je práce nejméně na dva týdny,“ uvedla ředitelka Domova seniorů Háje Miloslava Žižková. Situaci podle ní komplikuje i fakt, že veškeré údaje ze žádostí se musejí aktualizovat. „Některé jsou staré sedm až deset let,“ podotkla.

Nejvyšší hodnocení

Domov zatím oslovil žadatele starší devadesáti let, protože ti budou mít nejvyšší bodové ohodnocení. Vyzval je, aby znovu vyplnili žádosti a doložili všechny nezbytné dokumenty, jako je potvrzení lékaře o zdravotním stavu, potvrzení o pobírání příspěvku na péči a další. „Za měsíc se nám jich vrátilo přibližně deset,“ doplnila Žižková. Problém potvrdila i terénní pracovnice občanského sdružení Život 90 Julie Městsková. „Lidé, co měli přihlášku podanou dříve, vůbec nevědí, na čem jsou. V kritériích schválených vedením města se o tom vůbec nemluví. Pouze se v nich píše, že v případě změny musí dojít k přehodnocení,“ sdělila Městsková.

Podle radního pro sociální záležitosti Jiřího Janečka je ale postup jasný. „Všichni, kteří si podali žádost o přijetí do domova před zavedením bodového systému, obdrží dopis, kde budou seznámeni s novým systémem a vyzváni, aby vyplnili nové přihlášky,“ popsal.

Platí od června

Bodový systém začal platit v červnu. Založen je na tom, že každý senior bude ohodnocen podle toho, do jaké míry je nesamostatný, nemocný nebo opuštěný. Nejvíce bodů je možné získat za výši příspěvku na péči, který je přidělován podle zdravotního stavu. Zřetel je také brán na individuální situaci žadatele, jako je například osamělost, bytové podmínky, krizová situace nebo zdravotní stav. Ohodnocen je i věk.

Některá sdružení kritizovala magistrát za chystanou novelu, protože podle nich budou domovy plné závislých lidí, kteří kolem sebe uvidí pouze horší a horší perspektivu. „V Evropě je běžné, že domovy důchodců jsou jakousi komunitní skupinou, kde jsou jak nemocní, tak i zdraví senioři,“ zdůraznila Městsková.

Podle ředitele Domova seniorů v Malešicích Tomáše Jána by se ale mohlo v takovém případě jednat i o zneužívání sociálních služeb, protože stát na lůžko doplácí velké peníze. „V domovech budou ti, co potřebují sociální péči. Myslím si, že zdravý senior nemá v domově co dělat.“

Vývoj událostí ohledně zavedení bodového systému pro přijímání seniorů do specializovaných zařízení sledujte dále na našem web

 

Praha míní bodovat stáří lidí - duben 2007

PRAHA - Život bez pomoci blízkých, nevyhovující bytové podmínky, špatný zdravotní stav, týrání. To mohou být kritéria, jež rozhodnou u umístění pražských seniorů do domovů. O novém bodovém systému dnes rozhodnou radní hlavního města. Pokud bude systém schválen, domovy začnou přednostně přijímat nesamostatné a opuštěné seniory. Naopak zdraví lidé, kteří se obejdou bez cizí pomoci, mohou na místo v domově zapomenout. Doposud o umístění rozhodovala doba čekání. Nyní by měla být rozhodující individuální situace žadatele. Kromě uvedeného by měla hrát roli i výše příspěvku na péči, který slouží k nákupu sociálních služeb. Přihlížet se bude i k věku žadatele. Pravidla mají být přísnější, zato spravedlivější.

„Jsou zaměřena na pomoc pro seniory, kteří služby domova nutně potřebují a jsou nastaveny tak, aby je nebylo možné zneužívat,“ tvrdí radní Jiří Janeček (ODS).

Ovšem ne všichni sdílí jeho nadšení: „Domovy se roky snažily, aby se dostaly na nějakou úroveň. Pokud do nich budou přijímáni jen nesamostatní a nemohoucí lidé, bude to tam vypadat jako v čekárně na smrt,“ obává se Julie Městsková ze sdružení Život 90. Výhrady má i ředitelka domova seniorů v Hájích Miloslava Žižková. „Nějaký systém byl samozřejmě třeba. Byla bych ale ráda, kdyby se posuzoval každý zájemce individuálně,“ uvedla.
Podle Janečka bude mít každý domov pravomoc doladit si podmínky pro přijetí. Spolu se zavedením nového systému by měla být na internetových stránkách magistrátu uveřejněna databáze, ve které si každý senior může najít, kolik bodů získal a jak daleko je v pořadí.

Eva Benešová

 

10.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Požár haly na Praze 10.
29

Nad Vršovskou horou v Praze 10 hořela hala. Zasahovalo deset jednotek hasičů

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Pražskému dopravnímu podniku (DPP) klesly tržby kvůli zlevněnému ročního kupónu. Mezi 1. červencem 2016 a letošním 30. červnem byl pokles tržeb z jízdného o 156, 8 milionů nižší než v roce 2014. Z celkových tržeb pražské integrované dopravy jde o pokles 3,86 procenta. Ve středu to řekli náměstek primátorky Petr Dolínek a generální ředitel DPP Martin Gillar. Praha zlevnila roční kupón v roce 2015 a to z 4750 korun na 3650 korun. Zlevněné kupóny platí od loňského července. 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení