VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bláto na hasičské svatbě nevadí. Když je povodeň…

Praha – Mezi svatebními hosty byli nejen chlapi ze sousedství, ale také hasiči z Prahy, Ústecka, Liberecka, Královéhradecka, a dokonce i z jižní Moravy. Ve stavu, jak se obyčejně na sváteční události nechodí, unavení a špinaví, ale usměvaví a plní humoru. Tak to vypadalo v sobotu v Černošicích na Praze-západ, kde do sledu povodňových událostí, s nimiž se zde hasiči urputně potýkají již přes týden, vtrhla radostná událost. Svatba. Ženil se člen Sboru dobrovolných hasičů Mokropsy. Se svou vyvolenou Maruškou si Ano řekl člen zásahové jednotky Jirka Janoušek. Technik a strojník, který má mimo jiné specializaci lezce, nositele dýchací techniky či obsluhy motorové pily.

9.6.2013
SDÍLEJ:

Hasičská svatba v ČernošicíchFoto: SDH Mokropsy

Třebaže nelze říci, že svatba místní hasiče zaskočila, do jejich aktuální činnosti skutečně vtrhla jako velká voda. Kvůli povodním totiž už přes týden mají napilno – a mnozí jsou třeba i dva dny v plném nasazení, aniž viděli postel. Navíc přišli o obvyklé zázemí, protože jejich zbrojnice se přestavuje, a tak jim jako základna slouží dílny a garáže. Žádné překážky ale nejsou dost velké na to, aby je hasiči nedokázali překonat – a tak si povodňovou svatbu – pochopitelně dlouho předem plánovanou do zcela jiných podmínek – nenechali ujít nejen místní, ale i hasiči z dalších míst republiky, kteří nyní v povodňových oblastech na Praze-západ pomáhají. Na čerpání lagun a sklepů bylo v sobotu v Černošicích nasazeno 12 jednotek, z nichž se většina ráno přeskupovala u osady V Topolích k vyčerpání poslední laguny.

Šlo to tedy ráz na ráz: pohnout v noci kostrou, aby se všechno stihlo, od osmé ráno natahat bratru tři kilometry hadic – a když se po půl jedenácté rozburácely stroje, hurá na obřad. Jasně, že bez převlékání, a jasně, že jen na chvilku. Ale tak slavný den v životě nejen jednoho páru, ale celé „hasičské rodiny" prostě nejde vynechat. Na to jsou hasiči partou příliš semknutou.

U čerpadel tak zůstaly jen redukované osádky – a kdo mohl, nenechal si ujít obřad, následovaný přenesením nevěsty přes hadici. Na dlouhé legrácky ale čas nebyl: rychle poblahopřát, pustit na oslavu sirénu hasičských vozů zablácených tak, jak si jejich posádky jen na půlhodinku odskočily z terénu – a zase zpátky k vodě. K laguně či chatám u Berounky. A ženich, třebaže si na sváteční sako navlékl za smíchu přihlížejících hasičkou výstroj jen na pár okamžiků, slíbil, že kamarádi bez jeho pomoci nezůstanou dlouho…

Autor: Milan Holakovský

9.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Po 42 letech se sešlo šest pamětníků příchodu 25 000 000. návštěvníka pražské zoo z roku 1975. Zoo Praha pro ně opět připravila slavnostní dort.
3

Zoo Praha odstartovala 86. sezonu. Slavnostní zahájení se neslo v retro stylu

Pohřeb kardinála Miloslava Vlka. Obřady posledního rozloučení vedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner (vpravo). Po skončení mše byla rakev s kardinálovými ostatky uložena do arcibiskupské hrobky v katedrále.
AKTUALIZOVÁNO
16

Tělo kardinála Vlka bylo uloženo do hrobky ve sv. Vítu

AKTUALIZOVÁNO

Pohřeb kardinála Vlka: rozloučit se přišly stovky lidí i členové vlády

Praha - V katedrále sv. Víta na Pražském hradě začala v sobotu po 11.00 hodin zádušní mše za zesnulého kardinála Miloslava Vlka. Poslednímu rozloučení s ním přihlíží věřící, kteří katedrálu zcela zaplnili. Někteří lidé sledují bohoslužbu z nádvoří a náměstí před Hradem, kde jsou velkoplošné obrazovky. Ty jsou i v samotném chrámu, kromě přenosu obřadu na nich lidé viděli fotografie a dokumenty z Vlkova života. V minulých dvou dnech se s emeritním pražským arcibiskupem a českým primasem přišly rozloučit tisíce lidí. Po skončení mše bude kardinálovo tělo uloženo do arcibiskupské hrobky v katedrále.

AKTUALIZOVÁNO

Okruh jednoho kilometru uzavřel nález pozůstatků z války

Praha – Nečekaný rozruch přinesl v pátek odpoledne archeologický průzkum v Letňanech – na staveništi mezi ulicemi Škarvadova a Kadečkové. Ve výkopu byl nalezen předmět, který připomíná leteckou pumu. Přivolaný policejní pyrotechnik před třetí odpoledne vymezil nebezpečnou zónu 500 metrů kolem místa nálezu – tedy kruh o kilometrovém průměru.

Dalík obnovu řízení nenavrhl, informace soudu byla chybná

Praha - Odsouzený lobbista Marek Dalík obnovu trestního řízení v kauze nákupu pandurů nenavrhl. Pražský městský soud v pátek dementoval svou předchozí informaci o podání návrhu, kterou původně uvedl v justiční databázi a následně i potvrdil. Podle mluvčí soudu Markéty Puci vznikla chyba tak, že právník v jiné, nesouvisející kauze zaslal soudu omylem návrh na obnovu řízení pod spisovou značkou Dalíkova případu.

V soutěži Zlatý Ámos se dnes bude volit nejoblíbenější učitel

Praha - Šest oblíbených učitelů se v pátek odpoledne utká o titul Zlatý Ámos. Do finále 24. ročníku tradiční ankety postoupili tři ženy a tři muži. Čekají je čtyři soutěžní úkoly. Nástupce Jana Flídra, který vyhrál loni, bude muset porotu a diváky zaujmout svým samostatným vystoupením i krátkým vystoupením se svými žáky. Další dva úkoly jsou tajné.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies