VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blanka ničí obyvatele Letné

Praha - I přes stížnosti a upozornění se stále razí do noci a na lidi město nehledí. Magistrát informace odmítá.

15.3.2010 4
SDÍLEJ:

Tunel Blanka.Foto: DENÍK/Jiří Koťátko

Popraskané zdi, stále větší trhliny, otřesy a hluk do pozdních hodin. To je realita, se kterou se den co den musejí vypořádávat obyvatelé domů na Letné kvůli stavbě tunelového komplexu Blanka.

Už na podzim odeslali na magistrát dopis, v němž na problémy upozorňovali. Všem došla trpělivost. „Praskliny se stále zvětšují a nikoho to nezajímá. Nikdo nechce převzít zodpovědnost a začít se s námi bavit a řešit problém,“ řekl tehdy obyvatel Letné Pavel Matásek.

Město po odeslání stížnosti slíbilo, že se vše zlepší a dodavatel stavby, společnost Metrostav, zjedná nápravu.

Jenže podle všeho se zhruba po čtvrt roce nic nezměnilo a problémy přetrvávají. „I proto jsme na magistrát odeslali další stížnost, není možné, aby nás takovým způsobem ignorovali,“ řekla další z obyvatelek Letné.

Lidé žijící na Letné se shodují, že se situace nezlepšila, i nadále se pracuje třeba až do půl dvanácté v noci a v domech také není prováděn potřebný monitoring statika. S druhou stížností proto zástupci obyvatel zasažených stavbou Blanky přišli na jednání dopravního výboru zastupitelů hlavního města. Jenže ti se na poslední zasedání nebyli schopni sejít. „Tento týden ale budou jednat s ředitelem magistrátu Martinem Trnkou,“ potvrdila pražská zastupitelka Petra Kolínská (SZ), která je s obyvateli Letné v kontaktu.

Lidé sice tvrdí, že se situace od podzimu nezlepšila, město má ale jiný názor. Například radní pro oblast dopravy Radovan Šteiner Deníku sdělil, že se situace určitě zlepšila. „Od dodavatele mám takové zprávy, že práce končí dříve. Navíc lidé mohou navštívit i nedaleké informační centrum, kde s nimi budou příslušní lidé potíže řešit. Funguje i bezplatná informační linka, nebo se mohou obrátit na magistrát,“ upozornil Šteiner.

Šteiner dále sdělil, že se již s druhým dopisem od obyvatel Letné seznámil a město se jim bude určitě zabývat.

Problémy se zabývá takévedení Prahy 7. „Vzhledem k častým dotazům spojeným s ražením Blanky v oblasti Letné, uvádíme na našich webových stránkách vyjádření společnosti Metrostav,“ informovala radnice.

Celkově je v poslední době kolem stavby hodně rušno a to zejména v negativech. Před několika dny například vyšlo najevo, že na část stavby nemá město stavební povolení. Dokud ho nezíská, nemůže do části tunelů zavést sítě a další technické vybavení. Blance, která je už dnes ve skluzu se zprovozněním, to tak může způsobit další velké zdržení.

„Jinak v současné době probíhá v prostoru obytné zástavby Letné ražba tunelů pomocí „Nové rakouské tunelovaní metody“ s využitím trhacích prací, a to v souladu s podmínkami stavebního povolení vydaného odborem dopravy magistrátu,“ píše ve vyjdření společnost Metrostav.

Velmi pevné písčité břidlice letenského souvrství podle Metrostavu ani jiný způsob rozpojování neumožňují. Trhací práce jsou podle společnosti prováděny v časovém období 7 až 22 hodin. V nočním období od 22 do 7 hodin se neprovádí rozpojování horniny ale z bezpečnostních důvodů je nutno zajistit začištění výrubu po trhacích pracích. Toto začištění se provádí sbíjením horniny, která vadí instalaci primárního ostění. „Zhotovitel razičských prací vyvíjí maximální úsilí, aby rozsah těchto prací byl v nočním období co možná nejmenší,“ píše Miroslav Padevět z Metrostavu.

Obyvatelé ale jeho tvrzení příliš nesdílejí. Podle Padevěta dosud všechna provedená měření vyhověla platným hygienickým limitům, jak pro denní tak noční období. Zprávy z těchto měření jsou k dispozici k nahlédnutí v informačním centru na Letné. V předcházejících měsících byly ve všech objektech, u kterých se předpokládá ovlivnění výstavbou tunelu, provedeny prohlídky specializovanými odborníky Pro všechny objekty byly provedeny statické výpočty a stanovena jejich odolnost.

V současné době se pohybují poklesy na terénu a objektech v rozmezí 2 – 10 milimetrů. „Tento stav zdaleka není nebezpečný, může však vést ke vzniku drobných poruch, které by neměly mýt vliv na bezpečnost ani užívání objektů,“ konstatoval Padevět.

„Ten ale v žádném ze zasažených domů asi nežije, a to by si měl zkusit, aby poznal, jaké to je. Pak by nemohl tvrdit to, co tvrdí,“ uzavřel další z obyvatel Letné Marek Pořez.

Autor: Lukáš Marek

15.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení