VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Prahy míří unikátní Ďáblova bible

PRAHA - Unikátní metr vysoká a 75 kilová Ďáblova bible ze 13. století bude od září 2007 k vidění v pražském Klementinu, kam jí zapůjčí Švédsko. Národní knihovna už vybudovala speciální trezorovou místnost, ve které bude přísně střežené dílo uschováno.

8.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Ivan Babej

Slavnou Ďáblovu bibli sepsali v 13. století na českém území mniši, ale o čtyři sta let později si ji na sklonku třicetileté války odvezli Švédové jako svou válečnou kořist. Zapůjčení do Prahy je teprve třetí případ, kdy cenný spis dočasně opustí skandinávskou zemi. „Od 20. září až do 6. ledna příštího roku budou mít lidé jedinou možnost vidět knihu na našem území. Potom ji hned vrátíme,“ sdělila Veronika Procházková z Národní knihovny.

Do trezoru jen po deseti

Kniha bude uchovaná ve vitríně v klimatizované a kamerami hlídané trezorové místnosti Klementina. Naráz se na ní bude moci dívat kvůli bezpečnostním i klimatickým podmínkám jen 10 lidí, časový limit pro každou skupinu je deset minut. Knihu otevřou pořadatelé na straně, na níž je vyobrazena půlmetrová barevná postava čerta. Bohatou historii knihy současně přiblíží výstava v obou chodbách Galerie Klementinum. Na třech počítačích se návštěvníkům nabídne možnost listovat celou knihou v grafické podobě. V jedné z chodeb bude vstup do trezorové místnosti.

Jednají o digitální podobě

Národní knihovna očekává velký zájem veřejnosti, proto spustí během září rezervační systém. Lístky si lidé zajistí telefonicky, přes internet, či počítač přímo v knihovně. Dva dny v týdnu však nebude rezervace potřeba. Národní knihovna v současné době jedná se svými švédskými kolegy o tom, zda digitální podobu Ďablovy bible budou mít čeští čtenáři možnost studovat v její digitální knihovně Manuscriptorium.

Ďáblova bible

Rozměry: 900 x 505 milimetrů Váha: 75 kilogramů,

Počet stran: 624,

Vznik: kolem roku 1229 v Podlažicích na Chrudimsku,

Autoři: pravděpodobně neznámý mnich,

Kde ji vidět? Galerie Klementinum 20. 9. 2007 až 6. 1. 2008 Úterý – neděle 10 až 19 hodin,

Vstupné: Dospělí 100 korun, studenti a důchodci 50 korun, skupinové slevy, děti do 10 let zdarma. Rezervace: podmínky budou upřesněny.

8.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení