VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezdomovcům pomohou stany, ale také provizorní přístřešky

Praha – S klesajícími teplotami krystalizuje v metropoli problém, který bývá v teplých měsících často přehlížen. Bezdomovci. Mnozí z nich řeší nástup zimy tím, že se vozí tramvají, autobusem či metrem z konečné na konečnou. Někteří žebrají před nákupními centry, aby si mohli koupit něco na zahřátí. To vše ve snaze o jediné – neumrznout.

24.11.2012
SDÍLEJ:

Bezdomovec. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Martin Štěrba

Pomoci těmto lidem se snaží nejen magistrát a příspěvkové organizace, ale také dobrovolníci. Svérázné nocování nejen v třeskutých mrazech nabízí lidem bez přístřeší architekti za studia Ting. Navrhli totiž přístřešky ze snadno dostupných materiálů, které si lze v případě nouze postavit. Zabere to prý pouhou půl hodinu.

V objektech se podle architektů dá přechodnou dobu přečkat i extrémní zima. Jsou vyrobeny z kartonů od krabic, palet, plachet a zbytků drátěných plotů. Tedy materiálů, které si mohou bezdomovci opatřit například v kontejnerech na papír, nebo v blízkosti velkoobchodů, kam jejich pracovníci nepotřebné zbytky vyhazují.

„Naše idea byla, aby tam bylo teplo, dalo se tam vařit a aby na to nepršelo. Tomu jsme přizpůsobili i materiál," popisuje architekt Štěpán Toman.

Podlaha z kartonů, střecha z látek

Například podlaha provizorního noclehu se dá vyrobit z palet a kartonů, které izolují od země. Jako podpůrnou konstrukci na střechu lze použít drátěnou síť a překrýt ji starými látkami, oblečením a nakonec igelitem.

Jenže, jak to udělat, aby se tento nápad k lidem bez domova skutečně dostal? „Chystáme letáčky s praktickými informacemi a návodem na stavbu, včetně odkazu na web. K dispozici budou na místech, kde se bezdomovci pohybují. Všechno pak záleží na tom, jak budou aktivní, a jestli si dané materiály dokáží opatřit," říká Daniel Kolský, další z autorů projektu, který něco podobného vytvářel i v zahraničí. Projekt by měl pokračovat analýzou, která by ukázala, jaké jsou další možnosti a prostředky pro zajištění většího počtu noclehů lidem na ulici, a také jaké služby by jim dále prospěli.

Všechno začalo  minulý rok  v době velkých mrazů, kdy architekti postavili na Rohanském ostrově experimentální „dům bez domova" i s improvizovanými kamny. Ty zajišťovaly možnost vaření a tepla. „Zkusili jsme postavit něco, za co se vůbec nemusí platit," poznamenal architekt Toman.

Podle Kolského je ale třeba hledat především systémové řešení, protože zde chybí infrastruktura. „Jednotlivé městské části i magistrát by se měly více zabývat úvahami a možnosti, jak s těmito lidmi naložit. Také státu by se určitě vyplatilo, kdyby bezdomovců ubylo," je přesvědčen architekt.

Magistrát zajistí více lůžek i vyhřívané stany

Vedení města se však hájí tím, že intenzivně pracuje na tom, aby usnadnilo těmto lidem život na ulici. To se v nadcházejícím období týká hlavně tzv. mimořádných opatření, jež zohledňují aktuální počasí, ale také poptávku ze strany osob bez přístřeší. Zimní model pomoci bezdomovcům podle mluvčí magistrátu Terezy Králové v podstatě navazuje na celoroční provoz.

„Kapacita míst v noclehárnách a azylových domech je přibližně 900 lůžek denně. V zimě je toto číslo navýšeno o další zhruba 450 až 550 míst pro přenocování dané klientely. Mezi další mimořádné služby patří například i noční provozní doba denních center, případně stavba provizorních vyhřívaných stanů," popisuje Králová.

Hlavnímu městu se osvědčilo loňské fungování, jehož využití plánuje magistrát i na nadcházející období. Pokud tři po sobě následující dny hlásí předpověď - 5 °C, bude noclehárna na lodi Hermes zdarma a Centrum sociálních služeb Praha chystá v rámci terénních programů rozvoz polévky a čaje. „Kdyby se naplnily klasické noclehárny, budou klientům přes noc k dispozici i denní centra, například Naděje nebo Armáda spásy," vypočítává Tomáš Ján, ředitel CSSP.

Nastat ale může i druhý stupeň mimořádných opatření, jestliže se teplota přehoupne pod -10°C.  V tomto případě by došlo na avizované stany. Nejprve by mohly vyrůst na Rohanském ostrově, a pokud by poptávka převýšila nabídku, postaveny budou i další před centrem Naděje v ulici U Bulhara.

Nafukovací hala nebude

Čeho se pražští bezdomovci ani letos nedočkají, je nafukovací hala, kterou zakoupil majitel firmy Jablotron. Loňská jednání zkrachovala především na neochotě městských částí halu umístit, ale i kvůli technickým požadavkům na její provoz.

„Důvodem bylo zejména příliš velké nebezpečí ohrožení klientů spících v nafukovací hale, kdyby došlo k nějakým nenadálým technickým či požárním ohrožením. Není totiž ani v nejmenším možné riskovat životy klientů, i když by to bylo v rámci služby, jež jim má jinak zachránit život před umrznutím. Hala proto nebude využita," vysvětluje ředitel CSSP.

Navzdory tomu, jsou podle něho i Králové poskytovaná opatření dostatečná.

Pražští bezdomovci v číslech

V posledních letech se v Praze uskutečnila dvě sčítání bezdomovců. Jedno v roce 2004, které udává 3 096 bezdomovců, a další v roce 2010, jež eviduje 3 319 lidí bez přístřeší.

Podle odhadů se ale v metropoli pohybuje okolo 4000 lidí bez domova.

Z toho viditelní bezdomovci zahrnují asi 1500 osob, na dalších zhruba 2500 to není poznat. Ohrožených bezdomovectvím je akutně v metropoli kolem 2000 lidí.

Nejvíce lidi, kteří jsou na ulici, má trvalou adresu v Praze, zhruba 40 %, dále se jedná o obyvatele ostatních krajů České republiky (především Severočeského, Moravskoslezského a Středočeského), okolo 7 %jsou slovenské národnosti.                                                          

Zdroj: MHMP

Autor: Soňa Kacerovská

24.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení