Oba zářili po svých výkonech a hlavně po vyhlášení výsledků porotami štěstím a nadšením. "Moc mě to těší. Poctivě jsem se připravoval a dosáhl jsem tímto vítězstvím zatím nejvyšší mety ve svém soutěžení," netajil se svými bezprostředními dojmy vítěz. Půta také učí mixologii - přípravu koktejlů v barmanské akademii.

V Lucerna Music Baru se kromě soutěžících barmanů sešli i zájemci, které tento druh profese uchvátil, barmani, kteří ukázali nevídanou show a ostatní milovníci koktejlů. "Kvalitní barman by měl znát všechny věci, nejen flair nebo klasiku," podotkl člen poroty, barman a odborník na flair bartending Martin Baťha. Zároveň upozornil, že flair bartending není jen o házení, ale o celkovém stylu a dojmu, který barman na své zákazníky dělá. "Rovněž by měl vědět o zbožíznalství, historii míchaných nápojů a dalších věcech."

V klasickém stylu jde podle dalšího z porotců Jiřího Němce, profesionálního barmana a barmanažera žijícího v Austrálii a držitele prestižního titulu Bartender of the Year, o receptury, přísady, technologii přípravy, čistotu provedení a celkový vzhled nápoje. U flair bartendingu jde kromě chutí o styl házení, celkovou ladnost a jistotu barmana.

Oba porotci a zároveň profesionální barmani se shodli, že úroveň jejich profese v České republice stále dost pokulhává za "mekkami" koktejlů, jakými jsou Londýn, New York nebo Kuba. "Pomalu se tu ale rodí mladá krev barmanů, kteří předávají naše umění dál, a myslím, že se velmi pomalým krokem dostáváme na tu správnou úroveň," řekl Baťha.

Když oba vzpomínali na své začátky, zjistili rozdíly oproti nynější mladé generací. "Například jsme trénovali třeba jen hodinu denně dva měsíce před soutěží se skleněnými lahvemi, dnešní finalisté trénují i šest hodin a už mají i speciální tréninkové lahve," porovnal rozdíly s odstupem let Baťha.