VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Azylový dům i jídelny. Praha pro bezdomovce chystá novinky

Praha - V metropoli žije přibližně 4500 lidí bez přístřeší. Jejich počet je neměnný, populace ale stárne. Vedení Prahy vymýšlí, jak se o ně postarat.

24.8.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Bezdomovec. Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Magistrát má v problematice lidí bez přístřeší smělé plány. Během několika let v širším centru vzniknou dvě až tři nízkoprahová denní centra.

Cílem je rozprostřít službu po městě

„Zajistí pomoc sociální i poradenskou. Budou v nich i výdejny jídel s kapacitou 50 až 70 pokrmů za den,“ uvedl radní pro sociální politiku Daniel Hodek. Cílem je rozprostřít službu po městě a ulehčit tak známému centru U Bulhara.

Novinkou bude i azylový dům určený starším a nemocným lidem bez přístřeší. „Chceme zajistit, aby nám neumírali na ulici,“ řekl Hodek. Magistrát už vytipoval dvě místa, kde by středisko mohlo vzniknout. Jednou z možností je lokalita v Praze 10. „Jde o oblast minimálně obydlenou,“ dodal radní. Kde dům bude stát, zatím není rozhodnuté.

Vedení města chce navíc pokračovat v zajišťování služeb prostřednictvím lodí. K noclehárně Hermés přibude druhé centrum s kapacitou 50 až 70 klientů.

Nečekaně cestují za prací i za teplem 

V pražských ulicích žije přibližně 2000 tzv. zjevných bezdomovců. Další 2500 tvoří lidé spadající do skrytého bezdomovectví. „Pobývají na ubytovnách, v azylových domech či mohou být ve výkonu trestu,“ vysvětlila Ludmila Tomešová, zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Praha. Stále více se mezi nimi také objevují lidé v seniorském věku.

V letních měsících jich je ve městě méně, část totiž cestuje za prací, ale také paradoxně za teplem. „Sednou na vlak a dojedou třeba do Španělska,“ popsal Hodek. 

Praha versus Plzeň 

Jak vypadá život pražských bezdomovců, sledují odborníci ze Sociologického ústavu Akademie věd. Jejich výzkum s názvem HOBOhemia se zabývá především rozdíly mezi metropolí a Plzní.

Pro pražské bezdomovce je typická aktivita i v noci „V Plzni chodí spát kolem sedmé a osmé, ve stejný čas ráno vstávají. V Praze je ale hranice mezi dnem a nocí mnohem méně jasná,“ vysvětlil koordinátor projektu Petr Vašát. Lidé bez domova v metropoli tak jsou mnohem více nočními tvory, souvisí to s jejich denním rytmem. „Vracejí se na předem vybraná místa, kde v nočních hodinách nikdo není,“ uvedl Vašát.

Velkým tématem je násilí, s ním se musí vypořádávat denně. V metropoli častěji než v Plzni. „V Praze uvedlo 53 procent lidí, že je někdo slovně napadl, zesměšňoval nebo jim vyhrožoval,“ popsal Vašát. Jedno z možných vysvětlení je častější využívání veřejné dopravy, což se spolucestujícím často nelíbí.

Člověk bez přístřeší nerovná se alkoholik 

Výzkum také ukázal překvapivý fakt: alkohol u bezdomovců nehraje velkou roli. Naopak většina uvedla, že pije výjimečně. „Z mé výzkumnické zkušenosti mě to nepřekvapuje, opilí jsou totiž tím nejviditelnějším vrcholem pyramidy, ve veřejném prostoru si jich každý všimne,“ připomněl Vašát.

Otázka dluhů je u pražských bezdomovců spíše záležitostí mladších ročníků. Přibližně polovina z dotazovaných ve věku do 35 let má potíže s financemi. „Celkově se ukázalo, že 40 procent účastníků šetření má dluh nad 100 tisíc, 13 procent i nad milion,“ dodal Vašát.

Autor: Jana Kašparová

24.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
1

Nakupování jízdenek bude snadnější. Pomůže nová aplikace Lítačka

Ilustrační foto.
22

Bookmakeři: Volby vyhraje ANO, ovšem 27 procent nezíská

Petr Fiala: Vyčistíme právní džungli, ve které se už nikdo nevyzná

Převzal finančně rozvrácenou stranu s mizernou pověstí, na níž se podepsali jak regionální kmotři, tak expremiérova milenka Jana Nagyová. ODS před posledními volbami nebyla v dobré kondici, a pokud je nyní opět nejsilnějším hráčem v pravicové části kolbiště, má na tom velkou zásluhu emeritní rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala, který v roli předsedy vrátil občanským demokratům serióznost a hlavně ideovou náplň.

AKTUALIZOVÁNO

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

V pátek odpoledne vypršelo ultimátum, které dali pražští taxikáři primátorce Adrianě Krnáčové. Požadují regulaci služby Uber a narovnání podmínek klasické taxislužby a Uberu. Primátorka ultimátu nevyhověla. Proto se plánují další protesty. Podle informací ČTK chystají taxikáři příští týden protestní jízdu Prahou. 

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení