VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se obávají autodromu vedle hřbitova

Kyje - Hluk rozjíždějících se aut a zápach výfukových plynů pod okny rodinných domů. Plán radnice dlouhodobě pronajmout čtyři parcely vedle hřbitova v Broumarské ulici firmě Autodrom Most jitří emoce místních obyvatel. Lidé se bojí, že se soukromou společností, která by v budoucnu mohla pozemky od obce i odkoupit, přijde do Prahy 14 také autodrom, což by znamenalo podstatné zvýšení dopravního zatížení.

18.12.2007
SDÍLEJ:

BURÁCENÍ MOTORŮ, KVÍLENÍ BRZD A OBLAKA KOUŘE. Tohle všechno souvisí s motoristickou zábavou. Radní Prahy 14 ji chtějí svým voličům „dopřát“ přímo před okny.Foto: Deník/Zdeněk Koza

Závody nebudou

Starosta Prahy 14 Miroslav Froněk se ale brání, že se o žádný závodní okruh jednat nemá. „Měla by tam být jen vyasfaltovaná plocha pro výuku školy smyku pro běžné osobní automobily. Podle územního plánu by se tam klidně mohly postavit velkosklady a kamiony by tam mohly jezdit každé tři minuty, což by bylo mnohem horší,“ řekl starosta.

Radnice odmítá, že záměr koliduje s územním plánem, který zahrnuje z poloviny zeleň a z poloviny plochu pro nerušící výrobu. „Naší podmínkou je zachování územního plánu a chceme, aby se stavělo jen na výrobním území. Zároveň požadujeme vysázení vzrostlé zeleně v druhé části plochy. Pokud nám společnost Autodrom Most předloží návrh, který by byl v rozporu s našimi podmínkami, my s ním souhlasit nebudeme,“ slíbil Miroslav Froněk.

Opozice nesouhlasí

S námitkami opozice a občanských sdružení nesouhlasí ani firma Autodrom Most. „Záměr nebude mít v žádném případě negativní dopady na okolí. Nejedná se o areál, který by měl sloužit pro závodní činnost. Denně tam bude maximálně několik desítek vozů, které se budou pohybovat nízkými rychlostmi po zpevněných plochách,“ uvedl ředitel společnosti Pavel Hanka. Podle něj hřbitov od areálu oddělí vzrostlá zeleň.

Výsadba stromů je podle zastupitele a člena občanského sdružení Kyjský občanský klub Jiřího Feřteka problematická. „Na místě je omezení kvůli inženýrským sítím. Kvůli vedení vysokého napětí tam stromy být nemohou, musely by se za několik let pokácet.“

Podle něj není škola smyku právě klidná aktivita. „Auta se rozjedou na rychlost kolem padesáti kilometrů v hodině, prudce zabrzdí, znovu se rozjedou. To navíc znamená zvýšené exhalace.“

Nesouhlasí ani další opoziční zastupitelé. „Doprava v okolí Průmyslové je už teď na hranici únosnosti a stále přibývají další auta,“ řekl předseda Strany zelených na Praze 14 Vratislav Štěpař.

 

Kritika projektu zaznívá ze všech stran

Místní, opozici i některá občanská sdružení doslova zvedlo ze židle rozhodnutí rady, která odsouhalsila pronájem pozemků firmě Autodrom Most 13. listopadu. Definitivně o projektu rozhodne zastupitelstvo.

Záměru se obyvatelé brání. „Běžný občan vidí nějaké postranní zájmy. Jak jinak si vysvětlit, že si radní Prahy 14 myslí, že místním prospěje výstavba autodromu naproti klidné obytné čtvrti rodinných domků vedle hřbitova,“ komentovala pocity místních občanů Radka Šindlerová z Kyjí.

Postoj občanů radnici nezajímá

Kritika zaznívá i na webu Prahy 14. „Nikdo z vedení radnice se zatím nenamáhal zjistit postoj občanů žijících v okolí, ani se vyjádřit na diskusním fóru,“ píše uživatel Karel „Radnice vyslovila souhlas, ačkoliv zřízení motoristického areálu není v souladu s územním plánem a bude zasahovat do ochranných a bezpečnostních pásem infrastruktury. Při jeho provozování dojde ke zvýšení hluku a imisních limitů, které již v letošním roce byly překročeny. Hrozí i znečištění spodních vod ropnými látkami,“ uvedl zastupitel Prahy 14 a člen Kyjského občanského klubu Jiří Feřtek (bez politické příslušnosti).

 

18.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení