VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archivář má ve sklepě kilometry dokumentů

Nové Město -Raději nežv digitální podoběmá Antonín Ederer uschované záznamy na papíře.

22.2.2008
SDÍLEJ:

Archivář a kronikář Prahy 1 Antonín Ederer je autorem a spoluautorem třinácti historických knih.Foto: Vít Šimánek

Vystudovanému historikovi a dlouholetému učiteli dějepisu Antonínu Edererovi vděčí Praha 1za vybudování svého archivu, který vznikl na začátku devadesátých let ve sklepeních budovy radnice ve Vodičkově ulici. Jelikož radnice dříve archiv neměla, bylo sbírání a hlavně seřazování tisíců spisů, listin a dalších dokumentů, které souvisí sprvní městkou částí, složité.

Výsledek však stojí za to. Vsuterénu úřadu jsou na několikametrových kovových regálech pečlivě vyskládány metráky archiválií, které by, vyskládané vedle sebe, vytvořily deset kilometrů dlouhéhohada.

Ačkoli dělápan Antonínarchiváře „jen“ necelých dvacet let, jeho zařazení do seriálu Deníku je oprávněné, protože archivy navštěvoval už vmládí. „Navíc, ikdyž jsem vdůchodovém věku, tak svoji profesi nechci opustit. Sehnat nástupníka by navíc nebylo jednoduché. Člověk musí mít nejen hluboký vztah khistorii, ale ivelký přehled odaném území “ sdělil sympatický muž, který každý den začíná psaním kroniky Prahy 1.Tu jako její zakladatel tvoří už téměř dvacetlet.

Ochotně zprostředkovává informace zarchivu nejen úředníkům, ale také médiím a veřejnosti. Vzpomíná na příklad jistého slovenského číšníka Kováče. Ten přišel vpadesátých letech do Prahy, a jelikož si ho kolegové dobírali kvůli jménu, tak si ho nechal změnit na Nováka. Po revoluci se alechtěl vrátit ke svému původnímu jménu. „Museli jsme najít listinu opůvodní změně, jinak by asi zůstal Novákem. Nakonec se to podařilo,“ pokračoval archivář Ederer, který při své práci stíhá psát iknihy oPraze 1.Je autorem a spoluautorem třinácti z nich a další už je nacestě.

Do kanceláře po točitých schodech, dokumenty výtahem

Sarchivem vsuterénu radnice má ze své kanceláře vedruhém patře docela stylový přístup. Buď si do něj dojde po točitých kamenných schodech, které vedou zrohu místnosti, nebo si nechá dokumenty poslat malým výtahem, jehož dveře jsou zabudované ve stěně vedle jehostolu.

Podle Ederera archiváři příliš nevítají dnešní digitalizaci. „Ta souvisí svývojem společnosti, ale pro nás je nejcennější, když je všechno uchované na papíře. Není to zdůvodu staromilství, ale opapíře víme, že vydrží. Uelektronických záznamů se nedá říct, co se snimi stane vdaleké budoucnosti,“ dodal sympatickýmuž.

Autor: Jan Puci

22.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení