VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anežský klášter ožívá historií i projektem Anežka LIVE!

Praha - Po téměř dvou letech dokončila Národní galerie v Praze vloni projekt revitalizace své nejstarší budovy – kláštera sv. Anežky České, který získal podporu z EHP a Norských fondů. Pražská národní kulturní památka ukrytá za vysokými zdmi Starého Města se tak proměnila z ryze galerijních a historických prostor v místo pro relaxaci i další kulturní vyžití. Během léta nyní navíc areál ožívá programem Anežka LIVE!

22.8.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Anežský klášter. Ilustrační foto. Foto: Archiv

„Areál Anežského kláštera patří k nejvýznamnějším středověkým památkám u nás. Málokdo z kolemjdoucích však dříve tušil, že se za zdmi kláštera uprostřed rušného města skrývá oáza, která je pozůstatkem původních klášterních zahrad. Ač byl klášter v roce 1782 zrušen, zachovala se jeho unikátní gotická architektura v nebývalém rozsahu. Národní galerie v Praze, která objekt získala v roce 1963, sice Severní zahradu zpřístupnila již v 80. letech, ale povodeň v roce 2002 ji opět uzavřela.

Na podzim loňského roku tak měli návštěvníci zcela poprvé možnost do areálu vstoupit oběma branami z Dvořákova nábřeží z ulice Na Františku, prohlédnout si nově zrestaurované pozůstatky kláštera menších bratří nebo si odpočinout v bývalých klášterních zahradách,“ uvádí Štěpánka Chlumská, kurátorka Sbírky starého umění Národní galerie v Praze a garantka odborné části projektu revitalizace.

Architektura a nové zahrady

Veřejnosti byl zpřístupněn nový prohlídkový okruh bývalého dvojkláštera klarisek a menších bratří, který zahrnuje expozici lapidária či komentovanou trasu historickou architekturou kláštera klarisek a menších bratří nabízející i samostatnou trasu pro dětské návštěvníky. Expozice lapidária v přízemí je první svého druhu v areálu kláštera a představuje nejcennější artefakty nalezené během desetiletí trvajících archeologických výzkumů objektu.

Nedílnou součástí projektu je sochařská zahrada v rekonstruovaných zahradách bývalého dvojkláštera. Zcela nově jsou řešeny sadovnické úpravy zejména v klášterní zahradě a v klášteře menších bratří, obnovena byla však i zeleň v zahradě Severní. V patře Anežského kláštera návštěvníci i nadále najdou výběr toho nejlepšího ze sbírek středověkého umění Národní galerie.

Zahrady kláštera ožívají novým mobiliářem a téměř dvěma desítkami sochařských děl současných autorů – mimo jiné Aleše Veselého, Jaroslava Róny, Stanislava Kolíbala či Karla Malicha. Koncept expozice děl současných autorů doplňuje jedna z prvních sochařských realizací Františka Bílka, monumentální plastika Golgoty. Přímo pro zahrady Anežského kláštera vytvořil autorské objekty František Skála. Zahrady tak potěší i nejmenší návštěvníky.

„Cílem bylo vytvořit divácky poutavou sochařskou galerii pod širým nebem. Jsme velmi rádi, že se pro zahrady Anežského kláštera podařilo zapůjčit reprezentativní soubor sochařských děl současných uměleckých osobností. Propojení výrazu a obsahu současných děl s prostředím gotického kláštera přináší neobyčejně zajímavé divácké zážitky,“ doplňuje Štěpánka Chlumská.

Anežka žije

Celé přízemí Anežského kláštera i celý areál zahrad je celoročně přístupný zdarma. Návštěvníci tak mají možnost neomezeně prozkoumávat jeho historické a architektonické bohatství či tajuplná zákoutí nebo jen relaxovat v zahradách. V červnu letošního roku byla navíc zahájena pilotní sezóna projektu Anežka LIVE!, který potrvá až do konce září a jehož cílem je z celého areálu vytvořit živý prostor pro zajímavé i zábavné trávení volného času.

Každé úterý, čtvrtek a neděli mohou návštěvníci zažít pestrý program, který zahrnuje tematické prohlídky areálu kláštera s netradičními průvodci nebo komentované procházky okolím kláštera zaměřené na historii, architekturu, ale třeba i na vazby kláštera na českou literaturu. Klášter hostí řadu hudebních vystoupení, slam poetry nebo jiné literární akce, ve čtvrtek se klášterní zahrada pravidelně mění v letní kino.

V zahradách si mohou návštěvníci vyzkoušet ale také netradiční sportovní a pohybové aktivity: tai-chi, krav magu, jógu nebo tzv. strollering neboli cvičení s kočárky. První sezóna Anežky LIVE! bude letos slavnostně zakončena 30. září, kdy zahrady ožijí pestrým hudebním programem, komentovanou procházkou nebo třeba skupinovou tvorbou komiksu. Celý areál kláštera sv. Anežky České ale zůstane zpřístupněn i po zbytek roku jako ideální útočiště před ruchem okolního velkoměsta.

O projektu

Projekt Revitalizace kláštera sv. Anežky České. Historický skvost uprostřed metropole byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Partnery realizace grantu byly Norský institut pro výzkum kulturního dědictví, Nadace Stiftelsen herStay fundational a České vysoké učení technické v Praze – Katedra geomatiky.

Výše přiděleného grantu 29 571 000 Kč Více na stránkách projektu www.ngprague.cz

O programu

CZ06 - Kulturní dědictví a současné uměníOblast „Zachování a revitalizace kulturního a přírodního dědictví“Částka: 444,3 milionu KčPodpořeno 28 projektů
16 zahraničních partnerů – z Norska, Islandua Lichtenštejnska

Více informací o Programu naleznete na: www.eeagrants.cz a Facebooku EHP a Norských fondů.

Autor: Redakce

22.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Podzim. Ilustrační foto.
5

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

V 95 letech zemřela Věra Ždichyncová, tanečnice a někdejší sólistka baletu ND

Ve věku 95 let zemřela v pondělí 18. září Věra Ždichyncová, tanečnice, pedagožka a někdejší sólistka baletu Národního divadla (ND). Ve středu to uvedl mluvčí ND Tomáš Staněk. Věra Ždichyncová získala v roce 2014 cenu Thálie za celoživotní taneční mistrovství.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení