Za nevelkých protestů opozice schválili včera zastupitelé jedenácté městské části založení dvou nových akciových společností. Zároveň převedli čtyři miliony korun z městské kasy do základního jmění nově vzniklým firmám.

Jihoměstská majetková by měla od začátku roku spravovat nemovitosti městské části. O ty se dosud staraly správní firmy, kterým radnice vypověděla smlouvu. Podle starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského (ODS) bude a.s. byty a nebytové prostory spravovat efektivněji. Oponoval mu zastupitel Petr Jírava (Volba pro město): „Praha 3 a 6 mají s akciovými společnostmi problémy. Řeší podezření z korupce, soudy, správa přes tuto formu není správná.“

Do statutárních orgánů bylo zvoleno šest lidí. Tři z nich jsou zvolení zastupitelé, dva nezvolení členové stran. Všichni mají samozřejmě nárok na odměny za sovu práci. „Jak lze pohlídat, že si členové koalice navzájem neschválí statisícové odměny?“ ptala se zastupitelka Radka Soukupová (VPM). „Že nebudou statisícové měsíčně, Vám sám mohu zaručit. Na adekvátní odměnu ale mají členové nárok. Například v představenstvu PVS mám 20 tisíc hrubého. To za adekvátní považuji,“ odpověděl Soukupové starosta.

Bez velkých sporů prošlo i schválení Jihoměstské parkovací společnosti. Opoziční zastupitelé se v diskuzi místo na podstatu založení společnosti soustředili na nedostatek parkovacích míst na Jižním Městě. Vzájemně se dohadovali, ve kterých dnech se lépe zaparkuje a ve kterých ulicích je s parkováním největší problém. Společnost je podle vedení radnice založena proto, aby ze studie parkování vytvořila koncepci, podle které bude radnice postupovat.

Stejně jako u Jihoměstské majetkové zasedne v představenstvu a dozorčí radě parkovací a.s. šest lidí, z toho čtyři z řad zastupitelů, jeden vedoucí odboru a jeden člen ODS. Do podnikání se už pustily městské části Praha 3, 6, 11, k založení společnosti se chystá i Praha 4. Například v třetí městské části nejsou občané s prací soukromé společnosti SKM spokojeni. Podle některých z nájemníků neumí společnost hospodařit. Kvůli přetápění bytů a centrálnímu rozúčtování nákladů platí vysoké poplatky s téměř každoročním nedoplatkem ve vyúčtování nákladů za služby.

Na neprůhlednost hospodaření zase poukazují zastupitelé Prahy 3. „Dostala pod kontrolu veškeré zakázky a smí organizovat všechna výběrová řízení i v řádech desítek milionů korun. Odmítá se ale podřídit kontrole zastupitelů,“ zdůraznil zastupitel Tomáš Mikeska (SNK-ED).