VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akce odpůrců islámu měla nečekaný ohlas: paniku

Praha – Neočekávaný rozruch, který z pohledu některých přítomných zaváněl až panikou, se v neděli odpoledne strhl na Staroměstském náměstí v centru metropole. Náhodné svědky vylekala předem ohlášená a povolená akce odpůrců islámu a přílivu migrantů, kteří v den výročí vpádu vojsk někdejší Varšavské smlouvy do bývalého Československa sehráli scénku nové okupace – tentokrát obsazení českého hlavního města bojovníky hlásícími se k takzvanému Islámskému státu. Cílem mělo být upozornit, že to, co se nyní odehrává zdánlivě daleko od nás, se plíživě přibližuje – a mohlo by se stát realitou i v naší zemi.

21.8.2016 0 AKTUALIZOVÁNO 21.8.2016
SDÍLEJ:

Martin Konvička. Foto: DENÍK/ Ludmila Korešová

Cílem mělo být upozornit, že to, co se nyní odehrává zdánlivě daleko od nás, se údajně plíživě přibližuje – a mohlo by se stát realitou i v naší zemi. Martin Konvička, který je u nás jedením z nejznámějších odpůrců islámu, dorazil dvě hodiny po poledni na velbloudu, aby výmluvně představil poměry, jejichž příchodu chce svými aktivitami bránit: pálení knih, zavírání vysokých škol, bičování, kamenování žen… Nechyběl ani terénní automobil s ozbrojenci vystupujícími pod černým praporem.

Konvičkovci vyvolali rozruch 

Scénku s maskovanými postavami mužů neevropského vzezření s replikami zbraní, kterou provázela i imitace střelby, nicméně někteří z kolemjdoucích – včetně zahraničních turistů – vzali zcela vážně.

Vyděsili se natolik, že se dali na bezhlavý úprk a snažili se schovávat: do hotelů, do restaurací – a vůbec, kam se dalo. Došlo údajně i k několika drobným zraněním; pomoc záchranné služby nicméně nebyla potřebná.

Jakmile nastal neočekávaný rozruch, legálně organizovanou akci (kdy i střelba slepými náboji byla předem nahlášená) policisté ve spolupráci s úředníkem magistrátu akci předčasně ukončili.

Problém s ozvučením 

„Nepodařilo se několik drobností. První byl krach ozvučení, což jde na vrub magistrátu. Proto jsme to museli ukřičet, a s tím možná souvisí to, že některé výtržnosti diváků jsme nebyli schopni moderátorsky zvládnout, protože mikrofon člověku dodá možnosti s diváky pracovat," uvedl Konvička.

To, že vypukla panika, podle Konvičky oznámili policii dva jeho „bývalí kolegové z Úsvitu", kteří požadovali, aby policie akci rozpustila. „Pokusy o rušení nebyly ze strany diváků, ale ze strany zhrzelé politické konkurence," prohlásil Konvička.

Předčasné ukončení akce byla podle Konvičky druhou věcí, která se nepodařila. „Mělo to končit odhlavením konvičkovce a následným symbolickým odjezdem na Pražský hrad, kde jsme chtěli odhlavit ještě dalšího nepřítele radikálního islámu, prezidenta republiky. Tam už jsme samozřejmě nebyli," líčí Konvička své nápady.

Šlo o šíření poplašné zprávy? 

Skutečné nebezpečné nehrozilo; použitou výzbrojí byly pouhé napodobeniny nebo sice reálně vyhlížející, avšak airsoftové zbraně (a policisté je účastníkům již před akcí prověřili, aniž v souvislosti s jejich držením shledají jakékoli známky protiprávního jednání).

Přesto akce aktivistů zřejmě ještě bude mít policejní dohru – policie věc začala prošetřovat v souvislosti s podezřením ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy.

Zda ale bude důvod k zahájení trestního stíhání konkrétní osoby, ale ukáže teprve další zkoumání. Osm osob policisté na místě vyzvali, aby se dostavily na policejní služebnu k podání vysvětlení.

Akce byla prý povolena 

„Domnívám se, že to proběhlo výborně. Cílem happeningu má být šokovat. Jak scénář, tak makety zbraní byly předem dohodnuty jak s magistrátem, tak s velitelem zásahu," řekl Konvička.

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman  potvrdil, že akce na Staroměstském náměstí byla řádně ohlášena, zda magistrátní úředník byl seznámen s jejím scénářem, ale nevěděl.

Politici akci odsoudili 

„Nedělní akce na Staroměstském náměstí je výrazem politického a občanského kreténismu," uvedl na twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Předseda TOP 09 a poslanec Miroslav Kalousek se ve svém vyjádření na tweetu podivoval nad tím, že „původci tohoto veřejného ohrožení pod vlajkou Islámského státu nebyli zadrženi". Důsledky mohly být fatální, míní.

Za nepřijatelný „happening extremistů" označil dnešní akci předseda ODS Petr Fiala. „Je na primátorce hlavního města Adrianě Krnáčové a ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, aby vysvětlili, jak se něco takového mohlo stát," dodal Fiala.

„Vždy budu hájit svobodu vyjadřování, ale tohle už je hodně přes čáru. Takovéto uskupení nemá na politické scéně co dělat," uvedl bývalý ministr spravedlnosti, v neděli europoslanec Jiří Pospíšil. Na sociální síti je také svědectví muže z blízkého hotelu, kam podle něj přiběhly asi tři desítky lidí s obavou, že na náměstí útočí islamisté.

Panika na Staroměstském náměstí zavládla i před staletímiV souvislosti s aktuální událostí Deník zaznamenal i „historický drb" táhnoucí se napříč stoletími. Prakticky ve stejných místech mělo dojít k ještě vážnější bezdůvodné panice právě ve chvíli, kdy novopečený vládce Rudolf II. organizoval v Praze pohřeb svého otce Maxmiliána II., zesnulého roku 1576 během jednání říšského sněmu v Řezně. Tehdy, ve druhé polovině 16. století, představovala pro Evropu klíčové nebezpečí osmanská hrozba (ostatně právě v Praze se pohřeb nekonal z toho důvodu, že v pražském chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha již byli pochováni Maxmiliánovi rodiče Ferdinand I. Habsburský a Anna Jagelonská, ale s ohledem na turecké vojsko u Vídně).
Staroměstský rynek se tehdy měl stát dějištěm neslýchané paniky, která měla ohlas v celé Evropě. Alespoň se vyprávělo, že právě ve chvíli, kdy tudy procházel pohřební průvod, se mezi účastníky rozšířila znepokojivá zpráva: hrozí bezprostřední napadení všeho schopnými útočníky z východu; právě teď a tady. Zda měly tyto zvěsti alespoň sebemenší reálný podklad, není jasné – nicméně z nich měl vzejít nefalšovaný zmatek, pro který i označení panika může být slabé. Bezhlavě a na všechny strany prý začali prchat téměř všichni, církevní hodnostáři, vojenští činitelé i civilisté; lidé původu vysoce i méně urozeného. U opuštěných nosítek s balzamovaným tělem zesnulého panovníka údajně setrvala jen skupinka Rudolfovi nejbližší. Trvalo prý pak snad i několik hodin, než se ukázalo, že žádné nebezpečí ve skutečnosti nehrozí – a pohřební průvod vyprovázející na poslední cestě císaře římského, krále českého i uherského, markraběte moravského a arcivévodu rakouského se podařilo opět sešikovat.
Zda tehdejší orgány vykonávající policejní službu vyšetřily, jak se rozruch rozšířil, a zda byl v souvislosti s tím někdo trestán, již prý historické záznamy nezmiňují.

Čtěte také: Alternativa vyšle do senátních voleb Konvičku nebo Hrehu

Autor: Milan Holakovský, ČTK

21.8.2016 VSTUP DO DISKUSE 0
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení