VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Africká cesta kvakoše z Prahy budí obdiv

Praha - První ze čtyř kvakošů nočních, které loni odborníci v Zoo Praha vybavili „batůžky" se satelitními vysílači umožňujícími mapovat jejich migraci, se již vrátil ze západní Afriky na hnízdiště. V sobotu byl pozorován (a také vyfotografován) ornitology Lubomírem Peškem a Karlem Pithartem.

2.4.2017
SDÍLEJ:

Samička kvakoše nočního s označením K57 se vrátila na své hnízdiště v pražské zoo.Foto: Zoo Praha/ Lubomír Peške

Shodou okolností to bylo právě 1. dubna, na který připadá Mezinárodní den ptactva. Raduje se i ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. „Poprvé se u tohoto druhu podařilo zmapovat cestu do zimovišť a zpět na hnízdiště," osvětlil význam dosaženého úspěchu.

Samička se rozhodně neloudala

Samička, která má v rámci výzkumu označení K57, se podle zjištění ornitologů pohybovala velmi rychle. Cesta do zimoviště od severoafrického pobřeží až téměř ke Guinejskému zálivu (tedy včetně přeletu celé Sahary) jí zabrala jen 53 hodin!

Satelitní sledování prozradilo, že nejprve zimovala u řeky v Nigérii – a posléze působiště změnila, když se vydala do Mali. „Návrat jí překvapivě trval déle – i tak ale v jedné z etap zpáteční cesty urazila během 34 hodin přes 2.200 km," připomněla v neděli Jana Myslivečková z pražské zoo čísla budící obdiv.

Autor: Milan Holakovský

2.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení