VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Praha

12.4.2017

Ministryně školství zahájila jednotné přijímací zkoušky na střední školy

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) ve středu na Střední průmyslové škole v pražské Preslově ulici otevřením boxů se zadávací dokumentací symbolicky zahájila jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Po dvou letech pilotního testování se letos konají poprvé plošně ve všech školách s výjimkou uměleckých, na kterých se v lednu dělaly talentové zkoušky.

12.4.2017

Prezident Zeman přijme na Hradě čtveřici nových velvyslanců

Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu převezme pověřovací listiny čtveřice nových velvyslanců. Informoval o tom tiskový odbor Pražského hradu. Ambasadoři Chile, Saúdské Arábie a Pákistánu nastoupí do čela ambasád svých zemí v Praze, panamský velvyslanec sídlí v Berlíně.

12.4.2017

KRÁTCE: Metro stálo kvůli pádu muže do kolejiště

Praha – Malér ve stanici Opatov zastavil ve středeční ranní špičce vlaky metra v části červené trasy C. V úseku mezi stanicemi Kačerov a Háje se nejezdilo bezmála půl hodiny – od 6.40 do 7.07; dopravní podnik zavedl náhradní autobusovou dopravu. Příčinou se stal pád mladého muže do kolejiště. Třebaže se „pouze" zřítil z nástupiště a ke střetu s vlakem nedošlo, utrpěl vážné zranění.

12.4.2017

Učitelé za Prahu nechtějí. Radní je lákají na bydlení

Praha - Školám na okrajích Prahy chybějí učitelé. Ty odrazuje malý plat i horší dopravní dostupnost. Motivací by pro ně mohly být učitelské byty.

12.4.2017

Nahradí nová lávka vytížený přívoz mezi Karlínem a Holešovicemi?

Praha - Konečně běží architektonická soutěž na podobu nového potřebného spojení Prahy 7 a 8. To je ale jen první krok. Výstavbu mohou zbrzdit spory politiků.

11.4.2017

Zeman s policejním prezidentem probírali bezpečnost v ČR i Evropě

Praha - O bezpečnostní situaci v Česku a Evropě se v úterý bavil policejní prezident Tomáš Tuhý s prezidentem Milošem Zemanem. V úterý to po jejich schůzce sdělila mluvčí policejního prezidia Iveta Martínková. Šéf policie a hlava státu se podle mluvčí dohodli také na "adekvátních" bezpečnostních opatřeních Hradu, které z bezpečnostních důvodů nebude policie specifikovat.

11.4.2017

Valachová: Revize rámcových vzdělávacích programů povede ke dvěma typům maturit

Praha - Ministerstvo školství pracuje na komplexní revizi rámcových vzdělávacích programů, která by měla vést k vytvoření odlišných maturit pro gymnázia a střední odborné školy. V rozhovoru to v úterý řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Nový způsob ověřování by měl fungovat od roku 2022, kdy se povinnou součástí státních maturit stane zkouška z matematiky.

11.4.2017

OBRAZEM: Havárie trati odklonila tramvaje na dvě noci

Praha – Odklon pěti tramvajových linek si vyžádala havárie kolejové konstrukce, k níž došlo v pondělí večer v Badeniho ulici. Pro úsek Malostranská–Hradčanská/Sparta, tedy ve směru jízdy z centra, musel dopravní podnik poslat na objízdné trasy přes zastávky Královský letohrádek a Pražský hrad tramvaje na linkách číslo 2, 12, 18, 20, 57. Práce na opravě asi 40metrového úseku kolejí poblíž zastávky Chotkovy sady se protáhly až do noci na středu. Během noci na úterý, od desáté večer do čtvrté ranní, byl odklon navíc rozšířen i na protisměr – tedy pro jízdu do centra.

11.4.2017

Do voleb půjdou spolu. Lidovci a STAN podepíší koaliční smlouvu

Lidovci a hnutí Starostové nezávislí (STAN) ve středu podepíšou koaliční smlouvu o spolupráci pro letošní volby do Poslanecké sněmovny. Oznámila to dnes mluvčí KDU-ČSL. Jednání o koalici trvalo přibližně čtvrt roku. V březnu s ním souhlasily rozhodovací orgány obou stran.

11.4.2017

V katedrále Sv. Víta už začaly přípravy na stavbu varhan

Praha - V katedrále sv. Víta už začaly přípravné práce k tomu, aby mohla začít stavba nových svatovítských varhan. Uvádí to na svém webu Nadační fond Svatovítské varhany. Na západní kruchtě se čistí a konzervují stěny a klenba a současně se provádějí drobné opravy růžice, tedy velkého kruhového okna. Nový nástroj by v katedrále měli lidé slyšet ke konci roku 2019. Za dva týdny nadační fond podepíše smlouvu s jejich zhotovitelem.

11.4.2017

Rothmayerova vila - Příběh jednoho domu a jedné rodiny

Praha - V případě fotogalerie z Rothmayerovy vily si nemůžu odpustit subjektivní pohled a osobní vzpomínku. Už jsem tu totiž jednou byl, přesně před deseti lety. Tehdy se syn Otto Rothmayera Jan s manželkou rozhodli, že dům kvůli pokročilému věku prodají a mně s redaktorem se naskytla vzácná příležitost tuto unikátní vilu navštívit.

AKTUALIZOVÁNO
11.4.2017

Na velikonoční silniční provoz v ČR dohlédne přes 3000 policistů

Praha - O Velikonocích na silniční bezpečnost v Česku dohlédne zhruba 3000 policistů. Zaměří se zejména na hlavní tahy a kritická místa. Budou kontrolovat plynulost provozu a dodržování předpisů, především zákaz požívání alkoholu či drog před jízdou. Novinářům to v úterý řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Před rokem o velikonočních svátcích zemřelo sedm lidí, což bylo meziročně o čtyři méně.

11.4.2017

Lidem s Parkinsonem podle pacientské organizace pomáhá tanec

Praha - Pacientům s Parkinsonovou nemocí, spojenou s nezvladatelným třesem a postupným duševním úpadkem, pomáhá pohyb a tanec. Při příležitosti úterního Světového dne Parkinsonovy nemoci řekl předseda pacientské organizace Parkinson-Help Roman Pošta. Podle něj by se nemocní měli sportovním aktivitám věnovat podle svých možností. Některá omezení pro pacienty ale jsou, například maraton by kvůli velké zátěži podle Pošty neměli běhat, naopak vhodný je pohyb na hudbu.

11.4.2017

Představitelka celníků získala francouzské vyznamenání

Praha – Po bok prezidenta Václava Havla, režiséra Miloše Formana, spisovatele Pavla Tigrida či zpěvačky Marty Kubišové se zařadila vysoká představitelka Generálního ředitelství cel Vendulka Holá. Na francouzské ambasádě převzala Řád čestné legie. Rozhodnutí prezidenta Françoise Hollanda je oceněním její více než 30leté spolupráce s francouzskou celní správou a velvyslanectvím Francie.

11.4.2017

V srdci Ořechovky vyroste sportoviště

Praha - Macharovo náměstí čeká výrazná proměna. Na místě tří stávajících tenisových kurtů by v budoucnu mělo vyrůst nové multifunkční hřiště se zázemím pro sportovce. Tenis z Ořechovky ale podle plánu radních zcela nezmizí, dva kurty by měly zůstat zachované. Jaké další sporty by mohly obsáhnout, ale ještě není jasné. „Zatím o tom jednáme. Letos chceme oslovit tři čtyři architektonické ateliéry, aby vypracovaly návrh na revitalizaci," uvedl místostarosta Prahy 6 Martin Polách.

11.4.2017

Soudkyně v kauze poslaneckých trafik není podjatá, rozhodl soud

Praha - Kauzu takzvaných trafik pro poslance ODS bude nadále rozhodovat soudkyně Helena Králová. Pražský městský soud zamítl stížnost státních zástupců, podle nichž je Králová podjatá. Vyplývá to z justiční databáze. V případu čelí obvinění někdejší premiér Petr Nečas (ODS), jeho současná žena Jana Nečasová (dříve Nagyová) a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.Králová nejprve sama rozhodla, že se podjatá necítí. Státní zástupci podali proti jejímu rozhodnutí stížnost k Městskému soudu v Praze, nicméně senát předsedy Dušana Pašky v pondělním neveřejném zasedání rozhodnutí Králové potvrdil. Mluvčí soudu Markéta Puci řekla, že k usnesení nyní nemůže sdělit podrobnější informace.

11.4.2017

Atmosféru v Košířích oceňují i filmoví tvůrci

Praha - Tentokrát se s Prahou Neznámou vydáme na vycházku po Cibulce a dalších košířských usedlostech.

11.4.2017

Pražský boj proti suchu: Pomohou nové rybníky a nádrže

Praha - Nedostatku vody se musí bránit i Praha. Poslední dva roky totiž město zaznamenává výrazně podprůměrné srážky. V Praze v posledních letech příliš neprší. Množství srážek se podle statistik drží pod dlouhodobým průměrem. Před dvěma lety například v Praze a Středočeském kraji napršelo pouhých 459 milimetrů, což přibližně o čtvrtinu méně, než je průměr.

11.4.2017

Začněte už něco dělat, vyzývá opozice na čtyřce šéfa výboru

Praha - Zastupitel Prahy 4 Ivo Vaněk (STAN-Tučňák) má velký sen – rád by ze čtvrté městské části udělal centrum inovací v metropoli. Zatím se mu to však příliš nedaří. A navíc čelí kritice ze strany opozice, která by ráda viděla reálné výsledky fungování zastupitelského výboru, kterému Vaněk předsedá.

10.4.2017

V Česku bylo opět rekordně teplo

Praha - Na mnoha místech Česka v pondělí opět padaly teplotní rekordy, nejtepleji bylo s rovnými 26 stupni Celsia v Mostě. Rekordy pro 10. duben byly překonány na polovině meteorologických stanic v republice měřících 30 a více let. Novinářům to řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

AKTUALIZOVÁNO
10.4.2017

Průzkum: Češi nejvíc věří armádě, policii a soudům

Důvěru nadpoloviční většiny Čechů mají z institucí veřejného života armáda, policie a soudy. Naopak nejméně lidé důvěřují církvím. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oproti výsledkům z loňského září si v průzkumu mírně polepšila klasická média, tedy tisk, televize a rádio. Naopak pokles podpory veřejnosti zaznamenaly odbory.

10.4.2017

Prezidentskou kandidaturu ohlásil exposlanec VV Chaloupka

Praha - Zájem ucházet se o prezidentskou funkci v pondělí oficiálně oznámil někdejší poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka. V minulosti na sebe upozornil mimo jiné ústavní žalobou na církevní restituce nebo výroky na adresu Romů, za něž byl odsouzen.

10.4.2017

KRÁTCE: Laboratoř nabízí zdarma test na cukrovku

Praha – Bezplatná vyšetření krve k určení hladiny glukózy a celkového cholesterolu nabízí zájemcům až do pátku 21. dubna nově otevřená odběrová místnost v přízemí novostavby přímo u zastávky městské dopravy Poliklinika Modřany – asi 300 m od samotné polikliniky.

10.4.2017

Na Palmovce se na šest týdnů změní provoz tramvají

Praha – Jedná se o velmi lokální záležitost, i když dlouhotrvající. Tak v pondělní zhodnotila Aneta Řehková z centrály dopravního podniku chystané přerušení tramvajového provozu v oblasti Palmovky. Od noci na středu až do konce května nebudou kvůli údržbě trati jezdit tramvaje v ulicích Na Žertvách a U Balabenky. „Všechny tramvaje pojedou Sokolovskou ulicí," konstatovala Řehková. Změnám se ale nevyhnou ani noční autobusy.

10.4.2017

Pražský labyrint podchodů hrůzy: lidé v nich prý brzy přestanou bloudit

Praha - Zpravidla patří k těm nejodpudivějším a zároveň i nejtemnějším místům ve městě. Má se to změnit. Začne se na Vltavské.

9.4.2017

Bývalá kasárna obsadí umělci

Praha - Ministerstvo spravedlnosti pronajalo objekt bývalých kasáren v pražském Karlíně „kulturnímu developerovi" Matěji Velkovi, který se v letech 2013 až 2015 staral o oživení Nákladového nádraží Žižkov. Podepsanou smlouvu má na tři roky, ministerstvo mu ale přislíbilo, že pokud všechno dobře poběží, prodlouží ji minimálně na šest sezon. Píše to týdeník Respekt ve svém pondělním čísle.

AKTUALIZOVÁNO
9.4.2017

V Praze se demonstruje za zachování Kliniky

Praha -  V centru Prahy v neděli demonstrovaly na podporu žižkovského Autonomního sociálního centra Klinika stovky lidí. Protestovaly proti snaze vlastníka budovy, Správy železniční dopravní cesty, je z objektu vystěhovat. Demonstrace skončila na Těšnově koncertem hudebních kapel a podle policie se obešla bez incidentů.

9.4.2017

Ministerstvo dopravy odložilo změnu bodového systému řidičů

Praha - Ministerstvo dopravy odložilo zpřísnění bodového systému za přestupky řidičů. Návrh, který chystalo 14 měsíců, chce ministr Dan Ťok (za ANO) předat svému nástupci v úřadu po podzimních parlamentních volbách. Řekl to v neděli v pořadu otázky Václava Moravce v České televizi.

9.4.2017

Poprvé začnou plošně jednotné přijímačky na maturitní obory

Praha - Ve středu začnou jednotné přijímací zkoušky na střední školy s maturitou. Letos se konají plošně poprvé, v minulých dvou letech se jejich fungování pilotně ověřovalo na zhruba polovině škol. Ke zkouškám je přihlášeno 86.378 dětí, řekl novinářům mluvčí Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) Jan Pohanka. Uchazeči o studium budou skládat testy z matematiky a českého jazyka, které CERMAT připraví a vyhodnotí. Výjimkou jsou umělecké školy, na kterých se v lednu dělaly talentové zkoušky.

9.4.2017

Květnou nedělí začíná velikonoční pašijový týden

Praha - Květnou nedělí začíná podle křesťanské církevní tradice pašijový týden. Směřuje k hlavním svátkům církevního roku - Velikonocům. V původním pojetí jsou Velikonoce oslavou zmrtvýchvstání Spasitele. Pro nevěřící jsou oslavou příchodu jara.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies