VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Praha

20.4.2017

V Praze řádí psí zabijáci. Vyhlazují muflony i ovce

Sedm mrtvých muflončat. To je skóre neznámého psa, který se prohnal stádem na kraji Kunratického lesa. Podobných případů v poslední době přibývá. Policie na pejskaře však nemá páku. Většinou ho totiž nenajde.

20.4.2017

Zoo zdraží parkování. Chce prý omezit dopravu v Troji

Praha - Za dva týdny se o 100 korun zvedne cena za parkování u druhé nejoblíbenější turistické atrakce v hlavním městě. Využijí návštěvníci více hromadnou dopravu?

19.4.2017

Debata o liberalismu připomněla nedožité výročí Dienstbiera st.

Praha - O příčinách ústupu od liberální demokracie, příklonu k autoritářskému státu i nacionalismu diskutovali ve středu v Praze účastníci konference Svoboda - snění a realita. Akce se konala v Senátu k nedožitým 80. narozeninám polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera staršího. Zavzpomínat na něj přišli někteří z jeho někdejších vládních kolegů či přátelé z disentu.

19.4.2017

Zkušení úředníci nebudou muset mít maturitu

Zkušení referenti státních úřadů nebudou muset mít maturitu, aby se stali státními zaměstnanci ve služebním poměru. Výjimku pro ně přinese novela o státní službě, kterou dnes schválil Senát. Maturitu nebudou muset mít úředníci starší 50 let s nejméně dvacetiletou praxí. Ostatní referenti bez maturity budou mít šanci doplnit si vzdělání v příštích pěti letech.

19.4.2017

Zeman vyhlásil termín voleb na 20. a 21. října

Prezident Miloš Zeman oficiálně vyhlásil termín voleb do Poslanecké sněmovny. Konat se budou podle očekávání v pátek 20. a v sobotu 21. října, tedy v nejzazší termín, který mohl prezident vybrat. Sdělil to Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

19.4.2017

Senát neumožnil rychlé přijetí plošných výjimek v registru smluv

Praha - Senát neumožnil rychlé přijetí sněmovní verze novely o registru smluv, která počítá s plošnými výjimkami pro státní a obecní firmy. Navrhl to ve středu v úvodu projednávání novely senátorský klub ODS s poukazem na postup protikorupčního sdružení Rekonstrukce státu vůči senátorům. Proti se ale postavil senátorský klub Starostů.

19.4.2017

Senát v prvním kole nezvolil spisovatelku Procházkovou do ÚSTR

Praha - Senát nejspíš nezvolí spisovatelku Lenku Procházkovou do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). V prvním kole tajné volby dnes kandidátka prezidenta Miloše Zemana získala jen 15 senátorských hlasů ze 62 odevzdaných. Teoretickou šanci bude mít ještě ve druhém volebním kole. Nominaci někdejší signatářky Charty 77 Procházkové provázela kritika jejích současných postojů od pracovníků ústavu. Ze senátorů ji nikdo veřejně nekomentoval.

19.4.2017

Spory o reklamy na majetku dopravního podniku verdiktem soudu nekončí

Praha – Do další fáze dospěly dlouhodobé spory pražského dopravního podniku a společnosti Rencar týkající se provozování reklamy na majetku dopravního podniku a v jeho prostorách. Městský soud v Praze zrušil předběžná opatření Obvodního soudu pro Prahu 9, která dopravnímu podniku zakazovala spolupracovat při prodeji reklamy na jeho majetku s dalšími komerčními subjekty. Potřeba zásahu soudu prý není zcela naléhavá, když obě firmy spolupracují podle existující smlouvy.

19.4.2017

Odborník: ČR nemá léčbu pro pijáky, kteří začínají mít problém

Praha - V Česku chybí preventivní a léčebné programy, které by pomohly lidem, kteří začínají mít problém s konzumací alkoholu a u kterých se závislost na pití teprve rozvíjí. Většina léčby se zaměřuje až na stavy těžké závislosti. To podle primáře kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petra Popova vede k tomu, že se nedaří u problematických pijáků včas zasáhnout. Řekl to ve středu po zasedání pracovní skupiny pro snížení škod působených alkoholem na ministerstvu zdravotnictví.

19.4.2017

KRÁTCE: Broušení kolejí zastaví tramvaje v oblasti Brusnice

Praha – Krátkodobé přerušení provozu tramvají v oblasti Brusnice přinese v noci na pátek údržba trati v oblasti Brusnice. Od půlnoci do čtvrté ranní budou obousměrně neprůjezdné koleje mezi zastávkami Chotkovy sady a Malovanka.

AKTUALIZOVÁNO
19.4.2017

Česko posílí ochranu před terorismem, budou i vzdělávací kurzy

Vláda dnes schválila posílení ochrany míst s vysokou koncentrací lidí před teroristickými útoky. Do roku 2020 počítá s informační kampaní a vzdělávacími kurzy a rozesíláním varování, přestože se zatím teroristické útoky Česku vyhýbají. Důvodem je aktuální tendence teroristů útočit na dostupné cíle.

19.4.2017

Na ministerstvo v centru Prahy zve i horská služba

Praha – Představit pozoruhodnou budovu na Staroměstském náměstí, ve které sídlí, i svou vlastní činnost se při komentovaných prohlídkách chystá ministerstvo pro místní rozvoj. Na sobotu připravuje den otevřených dveří.

19.4.2017

V ústavu loni udělali 79 transplantací kostní dřeně, dosud nejvíc od roku 1986

Praha - Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) loni udělal 79 transplantací kostní dřeně, což je nejvíce od roku 1986, kdy se kostní dřeň v ÚHKT transplantuje. Za celou dobu má na kontě 1273 transplantací kostní dřeně. U příležitosti výročí 65 let od založení ÚHKT a 30 let od první úspěšné transplantace kostní dřeně to ve středu řekli zástupci ústavu, který je největším hematologickým centrem v Česku.

19.4.2017

KRÁTCE: „Fišer“ se stěhuje do Karlína

Praha - Milovníci kvalitní literatury se mohou radovat, legendární knihkupectví Fišer v Kaprově ulici, které loni skončilo, čeká částečné oživení. Jeho bývalé letité zaměstnankyně Iveta Ambrosová a Marie Brůnová se rozhodly pokračovat, ač s jiným názvem a na jiném místě v červnu plánují v pražském Karlíně otevřít nové knihkupectví Přístav.

19.4.2017

Metropole potmě. Jak se tu nevidomí orientují?

Praha - Hlavní město je součástí unikátního celostátního systému navigace. Ten se neustále zdokonaluje. Jaké jsou jeho mouchy? Tři sta metrů dlouhá trasa jako nepřekonatelná překážka. Tak působila na nevidomé až donedávna cesta z úřadu městské části Prahy 6 na metro. Nově je ale úsekem provede akustický naváděcí systém. Tedy sekvence nahrávek, které nevidomého kousek po kousku provedou tam i zpátky.

19.4.2017

Autobus bez řidiče v Praze? Možná už příští rok, ale ne na silnicích

Praha - Čtvrtá městská část by se už příští rok mohla stát jedním z prvních míst na světě, kde se bude testovat elektrobus plně řízený umělou inteligencí. Alespoň je to ambice tamního zastupitele Ivo Vaňka, který se zasadil o zapojení Prahy do evropského projektu vývoje autonomního vozidla.

18.4.2017

Při výcviku hasiči zachraňovali sebevraha. Naostro!

Praha – V ostrý zásah se v úterý večer nečekaně změnil plánovaný výcvik pražských hasičů s lezeckou specializací.

18.4.2017

Policie změří rychlost jízdy, kde si to lidé přejí. Poprvé!

Praha – Kde by policisté měli měřit rychlost rozdávat hříšníkům mastné pokuty? Pražané mají jasno: v některých ulicích klidně i po deseti dvaceti metrech. Ukázaly to ohlasy na první ročník policejní kampaně Speed Marathon. V jejím rámci policie během února vyzývala občany, aby sami upozornili na místa, kde by měření rychlosti považovali za nepotřebnější. Na místa, kde by bylo žádoucí přimět šoféry krotit nohu na plynu, aby se omezilo nebezpečí vzniku rizikových situací, jež mohou mít smutné, ba i tragické následky.

18.4.2017

OBRAZEM: Loop festival otevřel nový kulturní prostor na Letné

Praha - Linhartova nadace a Komunikační prostor Školská 28 představili v úterý v Praze nový kulturní prostor na Letné, který byl slavnostně otevřen první akcí, hudebním Loop festivalem.

18.4.2017

Chceme vidět, kam jdou naše peníze, požadovala Rekonstrukce státu

Praha - Požadavek, aby Senát nepřipustil plošné výjimky z registru smluv pro státní a městské firmy, dominoval dnešnímu happeningu, který poblíž sídel Parlamentu uspořádalo sdružení Rekonstrukce státu. Odpovídalo tomu i hlavní heslo: "Chceme vidět, kam jdou naše peníze". Horní komora bude o podobě zveřejňování smluv v jejich internetovém registru rozhodovat ve středu.

18.4.2017

Cermat má právní analýzu, zveřejnění zadání bylo neoprávněné

Praha - Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) má právní analýzu, podle které bylo zveřejnění zadání jednotných přijímacích zkoušek, které se konaly 12. dubna, na internetu neoprávněné. Zadání testových otázek a formulace možných odpovědí jsou autorským dílem a neexistuje veřejný zájem, který by odůvodňoval tento zásah do autorského práva. V úterý to v tiskové zprávě sdělil mluvčí Cermatu Jan Pohanka. Zadání zveřejnila minulý čtvrtek na svém webu iniciativa Maturitní data - odtajněno.

18.4.2017

Úklid po narkomanech: hřiště jsou bezpečná

Praha – S úkolem uklízet vyrazila v úterý do ulic metropole rovná stovka strážníků. V rámci akce Jehla odklízeli pozůstatky po narkomanech: použité stříkačky, injekční jehly i další infekční materiál, představující nebezpečí zvláště pro děti a domácí zvířata. I když se tomuhle úklidu věnují každodenně v rámci běžného výkonu služby, považují za potřebné občas vyrazit i na speciální úklidové akce, kdy se zaměřují speciálně na rizikové předměty odhozené uživateli drog. A prohlížejí třeba i obsah dětských pískovišť.

18.4.2017

Češi loni odevzdali k recyklaci 726 tun úsporných zářivek a výbojek

Praha - Češi loni odevzdali k recyklaci 726 tun úsporných zářivek a výbojek, což je meziročně asi o jedno procento méně. Nejvíce jich v přepočtu na jednoho obyvatele sesbírali v Královéhradeckém kraji a v Praze, nejméně v Jihomoravském kraji a na Vysočině. K recyklaci Češi odevzdali zářivky se zhruba 25 kilogramy toxické rtuti, která by mohla ve volné přírodě znečistit vodu v objemu dvou slapských přehrad. V tiskové zprávě o tom dnes informovala společnost Ekolamp, která vytváří síť sběrných míst a zajišťuje sběr a svoz použitých osvětlovacích zařízení. 

18.4.2017

Zoo Praha přivítala 60-ti miliontého návštěvníka

Praha - Zoo Praha od jejího založení před 86 lety navštívilo již 60 000 000 návštěvníků. Úterním jubilantem se stal pan Vlastimil Čermák z Prahy, kterého přivítal ředitel zoo Miroslav Bobek a náměstek primátorky hl. města Prahy (za zřizovatele zoo) Petr Dolínek.

18.4.2017

KRÁTCE: Opravy ulice Přátelství jsou v předstihu

Praha - První fázi oprav dopravně klíčové ulice Přátelství mezi Říčany a Uhříněvsí se podařilo dokončit s téměř dvoutýdenním předstihem. Opravovaný úsek se nyní přesune směrem k Uhříněvsi mezi ulici Pánkova a vjezd do areálů v Říčanech.

18.4.2017

Policie ukončila zvýšená bezpečnostní opatření v ulicích

Praha - Policie k dnešnímu dni ukončila zvýšená bezpečnostní opatření, která dočasně přijala v souvislosti s Velikonocemi a židovským svátkem pesach. Na dotaz  to uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Posílené hlídky se samopaly se zaměřily zejména na preventivní ochranu tzv. měkkých cílů, tedy například trhů a dalších míst s vyšším počtem návštěvníků.

18.4.2017

Případů násilí z nenávisti letos mírně přibylo

Praha - Případů násilí z nenávisti letos mírně přibylo. Společnost In Iustitia, která pomáhá obětem, jich v prvním čtvrtletí letošního roku evidovala 22, zatímco koncem loňského roku napočítala o pět méně. Mezi nejvíce ohroženými skupinami zůstávají Romové a muslimové, proti kterým byly namířeny shodně tři útoky. Xenofobii posilují politici svými výroky, uvedla In Iustitia v kvartální zprávě.

18.4.2017

Praha pronajme domy u Staroměstského náměstí. Má v nich být kreativní centrum

Praha - Radní schválili pronájem nevyužívaných domů v majetku magistrátu u Staroměstského náměstí. Podle plánů vedení města tam vzniknou prostory pro přednášky, workshopy nebo výstavy.Postarat se o to mají čtyři nájemci. V dlouhodobém nájmu budou pokračovat skauti, kteří už v objektu na Malém náměstí delší dobu pořádají akce pro veřejnost, dále se připojí městský Institut plánování a rozvoje (IPR) a start-upové inkubátory Air Ventures a UP21.

18.4.2017

Dopravní omezení za Uhříněvsí se posune blíž k Praze

Praha – Práce postupují rychleji, první etapu rekonstrukce rozšiřované silniční spojnice Uhříněvsi a Říčan se proti plánu podařilo dokončit bezmála o dva týdny dřív. Příznivou zprávu pro řidiče i pro veřejnost cestující autobusy hromadné dopravy ohlásila v úterý Barbora Lišková z Technické správy komunikací. 

18.4.2017

Nové vysílačky strážníků prozradí, kde hlídky jsou

Praha – Velké dodávky nových vysílaček se do konce června mají dočkat strážníci působící v metropoli. Pražští radní v úterý schválili zakázku, která umožní nahradit zastaralé radiostanice neobsahující GPS modul pro možnost lokalizace hlídek (nebo u nichž již skončila podpora výrobce), a také doplnit chybějící technologie radiového systému. Zastaralé vysílačky prý v důsledku opotřebení mají časté poruchy – a jejich servis se již nevyplácí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies