VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Praha

22.3.2017

Hasičský sbor slouží Praze už 164 let

Praha – Napřesrok to bude „kulatější" výročí, ale i tak se ve čtvrtek pražští hasiči připomenou minulost s hrdostí. Jejich předchůdci začali hlídat bezpečí Pražanů před 164 lety. 23. března 1853 byl v Praze založen první profesionální sbor na území České republiky. A zavzpomínají i s úsměvem: zatímco tehdy si lidé, kteří běžně pracovali s košťaty, museli posadit i s ohněm, dnes je to podobné, jenomže naopak: chlapi vycvičení k hašení požárů musí velmi často vzít do ruky i košťata. K jejich nejčetnějším zásahům totiž patří technická pomoc, asistence u dopravních nehod a ochrana životního prostředí.

AKTUALIZOVÁNO
22.3.2017

Pražská zoo na jaře očekává 60-ti miliontého návštěvníka

Praha - Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájí svou 86. sezonu, ve které očekává příchod 60-ti miliontého návštěvníka. Měl by přijít zřejmě v dubnu či květnu. Na tiskové konferenci to ve středu novinářům řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Stěžejním bodem zahájení letošní sezony bude setkání pamětníků, kteří v roce 1975 zažili přivítání 25-ti miliontého návštěvníka zoo. V duchu 70. let pak bude celý zahajovací program v areálu zoo.

22.3.2017

Na Vlkově pohřbu promluví kardinál Duka, Graubner a Radkovský

Praha - Kromě kardinála Dominika Duky, který bude sloužit sobotní zádušní mši za zesnulého kardinála Miloslava Vlka, se posledního rozloučení s ním zúčastní olomoucký arcibiskup Jan Graubner a emeritní plzeňský biskup František Radkovský. Koncelebrovat mši budou biskupové českých a moravských diecézí spolu s kardinály a biskupy ze zahraničí a z Hnutí Fokoláre, v němž se kardinál Vlk angažoval. Ve středu to řekl mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman.

22.3.2017

Noční tramvaj cestující doveze jen ke hřbitovům

Praha – Pasažéři cestující noční tramvají budou muset přesednout do autobusu. Platí to alespoň pro noc na pátek a tramvajovou linku číslo 51, která v čase mezi jednou a třetí hodinou po půlnoci nebude obousměrně jezdit v úseku Želivského – Vozovna Strašnice. Krátkodobé přerušení provozu si vyžádá údržba trati.

22.3.2017

Kolektor pod Hlávkovým mostem bude hotový v červnu 2018

Praha - Nový kolektor, který bude souběžný s pražským Hlávkovým mostem a umožní jeho opravu, bude hotový v červnu 2018. Stavba vyjde zhruba na 460 milionů korun. Řekla to ve středu radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice) při uložení sochy svaté Barbory, patronky lidí pracujících pod zemí, do kolektorové šachty. Kolektory jsou šachty jimiž vedou inženýrské sítě.

AKTUALIZOVÁNO
22.3.2017

Pražská ODS chce odvolat radní Plamínkovou a náměstkyni Kolínskou

Praha - Pražská opoziční ODS na čtvrtečním mimořádném jednání pražských zastupitelů navrhne odvolat radní Janu Plamínkovou (Trojkoalice/STAN) a primátorčinu náměstkyni Petru Kolínskou (Trojkoalice/SZ). ČTK to sdělila předsedkyně klubu ODS Alexandra Udženija. Zda na hlasování o odvolávání dojde, není jasné. Zastupitelé musejí nejdříve schválit program. Pokud jej neodsouhlasí, jednání bude ukončeno. V Praze vládne ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL).

AKTUALIZOVÁNO
22.3.2017

Nekvalifikované průvodce v Praze by mohla řešit vyhláška

Praha - Pražská opoziční zastupitelka a předsedkyně magistrátního kontrolního výboru Jaroslava Janderová (ODS) chce iniciovat vznik vyhlášky, která by se zabývala průvodci v Praze. Důvodem je množství nekvalifikovaných cizinců, kteří bez průvodcovských licencí či vzdělání nabízí v centru města s deštníky nad hlavou své služby v rámci tzv. Free Tours. Na fungování zmíněných průvodců si dlouhodobě stěžuje i Sdružení průvodců. Kontrolní výbor rozhodl, že téma přednese výboru legislativnímu a výboru pro cestovní ruch. Následně se k němu v dubnu vrátí.

22.3.2017

Majitelé studní v Praze si mohou nechat zdarma udělat rozbor vody

Praha - Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabídnou zájemcům orientační rozbor vody zdarma. Akce se uskuteční v sobotu 8. dubna. Určena je zejména pro majitele studní, protože veřejné vodovody jsou pod stálou kontrolou a voda z nich hygienické normy splňuje. Ve středu o tom informoval mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

22.3.2017

Před sobotním pohřbem bude vystavena rakev s tělem kardinála Vlka

Praha - V několika příštích dnech se lidé budou moci přijít na Hradčany naposledy rozloučit se zesnulým kardinálem, bývalým pražským arcibiskupem a českým primasem Miloslavem Vlkem. Po dva dny se mohou přijít poklonit do dvou kostelů k jeho rakvi, ve čtvrtek v ní ještě budou moci pohlédnout do jeho tváře. V sobotu před polednem pak začne pohřeb, který by měl být neokázalý. Kardinálovi blízcí a spolupracovníci ho připravují tak, aby odpovídal jeho přístupu k podobným ceremoniím i k životu. Vlk zemřel po těžké nemoci 18. března ve věku 84 let.

22.3.2017

KRÁTCE: Dům v centru nemá historickou hodnotu, tvrdí investor

Praha - Historická budova na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí, kterou má v budoucnu nahradit více- účelový objekt Květinový dům, nemá podle investora význam z historického ani z estetického hlediska.

22.3.2017

Radnice v Praze-Čakovicích požaduje prodloužit metro C z Letňan

Praha - Vedení radnice v Praze-Čakovicích požaduje prodloužit trasu metra C z Letňan do Čakovic. Nová konečná stanice by mohla být v areálu Avie, kde firma do budoucna plánuje výstavbu. Ve středu to řekl starosta Alexander Lochman (Pro Prahu). Svůj návrh už radnice uvedla v rámci jednání o změněn územního plánu pro danou lokalitu. Zda by se ale metro prodloužilo, bude záležet mimo jiné na Praze i investorovi výstavby.

22.3.2017

Cyklisté pozor! Právě zde vám hrozí nebezpečí

Praha - Křižovatka u mostu Legií, průjezd Křižovnickou ke Smetanovu nábřeží a nově i magistrála u Štvanice. To jsou nejrizikovější místa pro jezdce na kolech.

22.3.2017

Je Praha připravena na tisíciletou vodu?

Praha - Na středu připadá Světový den vody. Zejména s tou tekoucí má Praha v posledních letech neblahé zkušenosti. Jak je na tom s protipovodňovou ochranou? 

22.3.2017

Zastupitel Prahy 11 jde za mříže. Jeho náhradník sám čelí obvinění

Praha - Předseda sociálnědemokratických zastupitelů na Jižním Městě Petr Hrabal půjde na dva roky za mříže. Stranický kolega, který ho nahradí, je sám obviněný v dřívější kauze.

21.3.2017

Změny cizineckého zákona poslance Klučky čelí kritice

Rada vlády pro lidská práva nesouhlasí s některými změnami cizineckého zákona, které ve Sněmovně navrhl poslanec Václav Klučka (ČSSD). Podle ní jsou části návrhu v rozporu s českým ústavním pořádkem i s unijním a mezinárodním právem. Omezují například právo na slučování rodin či možnost soudního přezkoumání rozhodnutí v řízeních o pobytu cizinců. Výhrady obsahuje podnět, který rada dnes projednala. Návrh už dříve ostře kritizovaly nevládní organizace pracující s migranty.

21.3.2017

Na sněmu Akademie věd se řešila i kandidatura Drahoše na Hrad

Praha - Možná kandidatura končícího předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše na prezidenta byla jedním z důležitých témat posledního sněmu akademie před Drahošovým koncem ve funkci. Sněm dnes v Praze jeho nástupkyni Evě Zažímalové vybral novou akademickou i vědeckou radu a zhodnotil výsledky vědecké práce a hospodaření. Politici ocenili Drahošovo osmileté působení v čele akademie, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že by ho Česko mělo využít v nějaké funkci. Drahoš poté řekl, že o kandidatuře na hlavu státu seriózně uvažuje, definitivně se ale ještě nerozhodl.

21.3.2017

Den vody zve k rybníku i k návštěvě čističky

Praha – Pohled na kapry, líny i štiky českých rybníků (stejně jako seznámení s vodním ptactvem i vodním hmyzem) nabídne ve středu Den vody u rybníka Labuť u Kunratického lesa. Nedaleko zastávky městské hromadné dopravy U Labutě (a tedy jen kousek od stanice metra Kačerov) ji od dopoledne do 16. hodiny pořádají Lesy hl. m. Prahy společně s radnicí Prahy 4. Na několika stanovištích se příchozí mohou symbolicky „ponořit" pod hladinu, aby poznali obyvatele mokrého živlu.

21.3.2017

Výletní vlak na Okoř využijí i cestující ze Smíchova a Zličína

Praha - Výletní vlak na Okoř využijí nově i cestující a cyklisté z pražského Smíchova a Zličína. Tuto sobotu začne čtvrtá sezona takzvaného Cyklohráčku na trase Praha - Okoř - Slaný, který v hlavním městě pojede po nové trase. V úterý o tom informoval Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah. Loni tento speciální vlak přepravil téměř 17 tisíc pasažérů.

21.3.2017

KRÁTCE: Lidí s TBC v Praze ubylo, nakažených cizinců je více

Praha - Počet lidí nakažených tuberkulózou v Praze loni oproti roku 2015 klesl o 11 pacientů. Jak však upozornila Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním, zvyšuje se počet cizinců nemocných tuberkulózou, který v hlavním městě dosáhl zhruba poloviny ze všech 103 nemocných.

21.3.2017

Praha vrátila k projednání tendr na opravu Šlechtovy restaurace

Praha - Pražští radní vrátili výběrové komisi k projednání tendr na opravu Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Zároveň jmenovali výběrovou komisi v pozměněném složení. V úterý řekl radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Důvodem byla stížnost jednoho z uchazečů.

AKTUALIZOVÁNO
21.3.2017

Počet obyvatel Prahy se loni i díky stěhování zvýšil na 1,28 milionu

Praha - Obyvatel Prahy loni přibylo o 13.059 na 1,28 milionu. Většina se jich do metropole přistěhovala, a to zejména z ostatních regionů Česka. Přirozený přírůstek, tedy rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých, tvořil zhruba čtvrtinu celkového přírůstku. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad.

AKTUALIZOVÁNO
21.3.2017

Dopravní podnik chce po správci reklam na svém majetku sto milionů

Praha – Podivné, neprůhledné, nevýhodné a nepochopitelné. Tak kritici dlouhodobě označují smlouvy pražského dopravního podniku se společností Rencar týkající se provozování reklamních ploch na majetku dopravního podniku. Hodně podobná slova nyní používá i vedení dopravního podniku – a také primátorka Adriana Krmášová (ANO). A nezůstane jen u slov. Následovat bude výzva, aby společnost uhradila více než 104 miliony korun kvůli údajnému bezdůvodnému obohacení užíváním majetku dopravního podniku v roce 2013.

21.3.2017

Spousta obyvatel Prahy potřebuje pomoc i u středočeských sousedů

Praha – Leckoho to možná překvapí, ale pražští záchranáři vedou v celostátních statistkách zásahů u pacientů s úrazem. Loni jich bylo 29 138. Při sportu, ale i na ulicích nebo třeba v práci se přitom v metropoli rok co rok zraní nejvíc lidí v republice. Předloni jich bylo 29 503, o rok dříve 27 381 a v roce 2013 pak 26 686.

21.3.2017

Pes se zaklínil v zábradlí balkonu, pomohli až hasiči

Praha – Netradiční pomoc zajistili hasiči ze základny v Krči majitelce psa, která je v pondělí za soumraku přivolala do svého bytu v Kaplické ulici. Vlastně až na přízemní balkon.

21.3.2017

Břeh Botiče ve Vršovicích prokoukne. Rozhodli o tom občané

Praha - Okolí Botiče ve Vršovicích v současnosti nevypadá příliš malebně. I přesto je však oblíbeným místem pro procházky pejskařů a maminek s dětmi, a to zkrátka proto, že v poměrně rušné čtvrti je obtížné najít místa bez automobilového provozu. Díky projektu jednoho z vršovických obyvatel by se v budoucnu mělo okolí potoka změnit k lepšímu.

21.3.2017

V Břevnovském klášteře bude pohřben válečný veterán Strauss

Praha - V Břevnovském klášteře v Praze bude v úterý pohřben válečný veterán z bojů o Dunkerque a virolog Juraj Strauss. Zemřel 11. března ve věku 100 let. Pohřeb se na přání rodiny uskuteční v komorní atmosféře bez vojenských poct, řekla Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

21.3.2017

Tulipánové ambulance podporují naději lidí

Praha - Tulipány jsou znamením jara. A mnozí z nás už netrpělivě očekávají slunné dny, kdy vyrazí ven. Někteří lidé ale tráví třetinu dní v roce za tlustými nemocničními zdmi. Jelikož tam slunce proniká minimálně, je potřeba dovnitř světlo přinést i trochu jinak.

21.3.2017

Praha plánuje tramvajový okruh. Spojí rušné čtvrti

Praha - Ulevit přeplněnému středu města a zrychlit cestování mezi rušnými částmi Prahy mají nové tramvajové trati. Koleje v místech, kde dosud nikdy nebyly, by měly utvořit okruh kolem metropole.

21.3.2017

Boj o čistotu pražských ulic. Pomůžou psí pisoáry?

Praha - Stromy, omítky domů, chodníky. Všechno trpí pod náporem psí moči. „Označkovávání" bohužel nejde zarazit. Omezit by ho ale mohly tzv. psí pisoáry.

20.3.2017

KRÁTCE: Oprava kolejí zastaví provoz tramvají v okolí Balabenky v Libni

Praha - Rekonstrukce kolejí v Sokolovské ulici v Libni zastaví od soboty 25. března do středy 12. dubna 2017 provoz tramvají. Nepojedou mezi zastávkami Balabenka a U Balabenky. V pondělí to sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková. V daném asi 300 metrů dlouhém úseku bude zavedena náhradní autobusová doprava.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies