VYBERTE SI REGION

Moje Praha

včera 20:59

Sobotka: Proti populismu a extremismu je důležitá akceschopnost EU

Praha - V Evropě se zvyšují pochyby o dalším osudu integrace, roste populismus, nacionalismus a extremismus, rozhodující je a bude akceschopnost Evropské unie. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to ve čtvrtek řekl diplomatickému sboru na novoročním setkání v Praze v Lichtenštejnském paláci. Text projevu ČTK poskytl mluvčí vlády Martin Ayrer. S diplomaty se Sobotka takto setkal potřetí.

včera 20:16

Úřad nedoporučuje postavit u řeky v Modřanech sportovní centrum

Praha - Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) nedoporučuje stavět u soutoku Vltavy a Berounky sportovní a relaxační centrum. Území na hranici Modřan a Komořan by mělo být ponecháno jako záplavové. IPR ve čtvrtek stanovisko představil na veřejném projednání vlivu na udržitelný rozvoj území.

včera 20:05

Na památku Palacha, v den jeho smrti, si lidé zapalovali svíčky

Praha /FOTOGALERIE/ Památku studentů Jana Palacha a Jana Zajíce, kteří se v roce 1969 na protest proti vývoji v Československu po okupaci vojsky Varšavské smlouvy upálili, si ve čtvrtek večer v Praze připomněla asi dvacítka lidí. Palach zemřel přesně před 48 lety. V místě, kde se před Národním muzeem upálil a kde se nachází pomník, studenti přečetli jeho dopis na rozloučenou. Lidé si také mohli zapálit svíčky z lucerny, kterou aktivisté z platformy Bez komunistů.cz symbolicky zažehli již v Palachově rodném domě ve Všetatech a přivezli do Prahy.

AKTUALIZOVÁNO
včera 18:33

Novým starostou Prahy 11 se stal dosavadní místostarosta Jirava

Praha - Novým starostou Prahy 11 se stal dosavadní místostarosta Petr Jirava (ANO 2011). Ve funkci nahradil Jiřího Štylera z Hnutí pro Prahu 11 (HPP 11). Rozhodli o tom ve čtvrtek zastupitelé. Dostal 24 hlasů v 45členném zastupitelstvu. Praha 11 zahrnuje zejména Jižní Město, žije zde více než 80 tisíc obyvatel. Zastupitelé ve čtvrtek rovněž zvolili místostarosty Petra Lukeše (bezp.) a Oldřicha Balíka (ANO), kteří dostali 25 a 24 hlasů.

včera 17:52

Město zvažuje točnu tramvaje v Troji a novou vozovnu Záběhlice

Praha - Hlavní město zvažuje vybudování točny tramvaje v Troji u tunelu Blanka, v blízkosti by mělo být i záchytné parkoviště. Novou tramvajovou trať připravuje také na jihu metropole. Spolu s touto tratí ze Spořilova na Háje by mohla vzniknout také tramvajová vozovna Záběhlice. Informace ve čtvrtek zazněly na veřejném projednání vlivu na udržitelný rozvoj území, které organizoval městský Institut plánování a rozvoje (IPR), který změny potřebné změny územního plánu podporuje.

AKTUALIZOVÁNO
včera 16:31

Brabec: Senát odhlasoval ničivé změny. Byl by to konec národních parků v Česku

Praha - Senátoři ve středu odhlasovali v novele zákona o ochraně přírody tak rozsáhlé a ničivé změny, že mohou znamenat konec národních parků v Česku. V prohlášení pro média to dnes uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Senátní návrh podle něj obsahuje například změny, které degradují národní parky jako nejcennější chráněná území na výrazně nižší úroveň. Podle Brabce nyní existuje jediná cesta, a to zamítnout celý senátní návrh a odhlasovat novelu zákona tak, jak odešla ze Sněmovny.

AKTUALIZOVÁNO
včera 16:12

KRÁTCE: Při sbírání baterií byly děti pilné

Praha - Počin hodný ocenění. Tak lze označit aktivitu obyvatel Prahy 4, kteří během loňského roku odevzdali k recyklaci přes dvě tuny vybitých baterií a nepotřebných akumulátorů. Společnost Ecobat zajišťující zpětný odběr za to nyní skutečně oceňovala. Jak městskou část, tak nejpilnější sběrače. Těmi byly děti z 11 základních a 17 mateřských škol, které do systému sběru loni přispěly 1286 kilogramy.

AKTUALIZOVÁNO
včera 14:10

Senát schválil zákaz kouření v restauracích. Zbývá podpis prezidenta

Senátem prošel beze změn takzvaný protikuřácký zákon. Od konce května si tak lidé ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin nezapálí. Má totiž platit absolutní zákaz kouření. Horní komora o přijetí normy dnes rozhodla po téměř pětihodinovém maratonu argumentů pro a proti přijetí navržených opatření. Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek bude čekat na podpis prezidenta Miloše Zemana.

včera 13:31

Zeman se šéfy Parlamentu obědvá na Pražském hradě

Praha - Předsedové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček se ve čtvrtek na Pražském hradě setkali u tradičního novoročního oběda s prezidentem Milošem Zemanem. Oběd by měl trvat asi dvě hodiny, politici během něj proberou řadu aktuálních témat. Setkání se koná v době, kdy zasedají obě komory Parlamentu.

včera 12:22

Zeman jmenoval členem etické komise pro třetí odboj Karla Srpa

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenoval členem etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje Karla Srpa staršího, zakladatele a dlouholetého předsedu Jazzové sekce. Ve čtvrtek sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Pětileté funkční období by mu mělo začít od dubna. Rozhodnutí musí ještě podepsat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

AKTUALIZOVÁNO
včera 12:15

Ve třídách MŠ, které mají místo, by mělo být maximálně 20 dětí

Praha /FOTOGALERIE/ - Ve třídách mateřských škol by mělo být méně dětí, plánuje ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). V místech, kde to kapacita umožňuje, by jich od roku 2018 mělo být nejvýše dvacet. Ministerstvo školství také z fondu na podporu rozvoje kapacit mateřských a základních škol rozdělilo 300 milionů korun. V MŠ díky dotovaným projektům vznikne devět nových tříd pro 249 dětí, dalších 31 učeben pro 628 žáků vznikne v základních školách. Ministerstvo bude chtít, aby na rozvoj kapacit letos přibyly další peníze.

včera 11:48

Praha 5 chce kvůli stížnostem obyvatel uklízet chodníky sama

Praha - Vedení Prahy 5 navrhuje přesunout povinnost uklízet chodníky na jednotlivé radnice, které by dostaly od magistrátu potřebné peníze. Důvodem je nespokojenost obyvatel s úklidem. Ve čtvrtek to sdělil starosta Radek Klíma (TOP 09). Za úklid chodníku je zodpovědný jeho majitel, v případě městských chodníků je to Praha, která je dala do správy Technické správy komunikací (TSK). Tuto zimu plánuje Praha prostřednictvím TSK vydat asi 600 milionů korun. 

včera 10:27

KRÁTCE: Lidé uctí památku bývalé první dámy Olgy Havlové

Praha - V pátek 27. ledna uplyne 21 let od úmrtí Olgy Havlové. Při této příležitosti pořádají zástupci nadace Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové a její příznivci slavnostní pietní akt. Akce se uskuteční v 15.30, účastníci se sejdou na Vinohradském hřbitově u jejího hrobu.

včera 09:37

Konec budov duchů. Město chce slučovat více škol

Praha - Magistrát připravuje sloučení dalších dvou odborných škol. Podle radní pro školství Ireny Ropkové by bylo třeba, aby se jich sloučilo více. Znovu to hrozí i zeměměřičské škole, která se spojení s další loni po protestech vyhnula.

včera 08:26

Praha se dočká devadesátek. Noční tramvaje mají nově začínat devítkou

Praha - Město chystá velké přečíslování autobusů a nočních tramvají. Místo desítky let používané pětky na začátku by měla být nově devítka. Vozidla MHD totiž neumí označení písmenem.

včera 05:02

Studenti uspořádali sbírku na podporu duševního zdraví

Praha - Studenti Gymnázia Evolution Jižní Město vytvořili kampaň s názvem Dávám židli do kruhu. Jejím cílem bylo bojovat se společenskými předsudky vůči lidem s duševním onemocněním a podpořit tak nemocné nebát se mluvit o svých potížích.

18.1.2017

Interaktivní výkladový slovník přináší fakta o migraci

Interaktivní výkladový slovník Encyklopedie migrace přináší odpovědi na nejčastěji kladené otázky o migraci i příběhy uprchlíků. Jsou v něm i základní populárně naučná hesla týkající se Blízkého východu a migrace kvůli změnám klimatu nebo vysvětlení důležitých právním a antropologických pojmů. Tento neziskový vzdělávací projekt propojuje studenty českých vysokých škol a odborníky.

18.1.2017

Nový objev vědců z ÚOCHB je další nadějí pro výzkum léků

Praha - Novou naději pro výzkum léků by v budoucnosti mohl přinést výzkum českých vědců z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR. Vyvinuli novou metodu, která umožňuje jednodušeji pozorovat léčiva přímo ve chvíli, kdy působí na živé buňky. Je zatím otázkou, kdy a zda se vůbec metoda dostane z laboratoří do praxe. Pokud by se to ale podle vedoucího týmu Milana Vrábela povedlo, mohla by pomoci při vývoji léků s mírnějšími vedlejšími účinky, řekl ve středu.

AKTUALIZOVÁNO
18.1.2017

Trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad bude provozovat radnice

Praha /FOTOGALERIE/ - Farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad bude provozovat radnice Prahy 3. Rada ve středu také zrušila kritizovaný výběr nového provozovatele od letošního roku. V tiskové zprávě o tom informoval místostarosta Alexander Bellu (ODS). Rozhodnutí rady musí ještě 24. ledna potvrdit mimořádné zastupitelstvo. Pokud počasí dovolí, mohly by být trhy už v únoru.

18.1.2017

OBRAZEM: V bytovém domě Malešice byla otevřena nová jídelna

Praha /FOTOGALERIE/ - V Bytovém domě Malešice, který zrekonstruovala Městská část Praha 10, postupně vzniká celý komplex veřejných služeb. Ve středu se zde otevřela nová jídelna, která denně nabízí obědy nejen pro obyvatele bytového domu, ale pro širokou veřejnost.

18.1.2017

Zeman jmenoval soudce i nového předsedu Krajského soudu v Praze

Praha /FOTOGALERIE/ - Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval 33 nových soudců a předsedu Krajského soudu v Praze. Od začátku února se jím stane dlouholetý soudce Nejvyššího soudu Ljubomír Drápal. Nejvíce nováčků jde do obvodů krajských soudů v Ostravě, Praze a Ústí nad Labem. Mezi jmenovanými je i nový člen Nejvyššího správního soudu, advokát Tomáš Rychlý. Soudcům Zeman popřál průhledná a předvídatelná rozhodnutí.

18.1.2017

Zlatý oříšek získali sportovci, hudebníci, tanečnice i programátor

Praha /FOTOGALERIE/ - Zlatý oříšek za rok 2016 získali sportovci, hudebníci, taneční skupina i programátor. Vítězové 18. ročníku soutěže pro talentované děti od šesti do 14 let byli představeni na dnešní tiskové konferenci. Pořadatelé do budoucna chtějí, aby se více rozšířila krajská předkola. Mohlo by to pomoci se zviditelněním nadaných dětí v regionu, odkud pocházejí.

18.1.2017

Praha 8 chce letos zahájit rekonstrukci prostoru u centra Krakov

Praha - Městská část Praha 8 chce letos zahájit první etapu rekonstrukce okolí obchodního a kulturního centra Krakov. Novinářům to ve středu řekl starosta Roman Petrus. Odstraněny budou bariéry, vznikne náměstí s parkem a bude vysázeno až 80 stromů. Radnice již vypsala výběrové řízení, v němž hledá dodavatele stavby. Náklady budou 26 milionů korun bez DPH. Radnice plánuje zahájit letos rovněž již loni avizovanou přestavbu u stanice metra C Ládví.

AKTUALIZOVÁNO
18.1.2017

Na pražském letišti začal fungovat odbavovací systém za 61 milionů korun

Praha /FOTOGALERIE/ - Na pražském Letišti Václava Havla začalo fungovat 17 nových automatických bran, které kontrolují cestující. Kontroly cestujících, kteří z letiště odlétají mimo EU nebo naopak z jiných zemí přicestují do EU, mají být rychlejší a bezpečnější. Vybudování vyšlo na téměř 61 milionů korun. Novinářům to dnes řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.

18.1.2017

KRÁTCE: Letiště obmění své autobusy

Praha - Ruzyňské letiště plánuje zmodernizovat svůj autobusový park. Do nových autobusů, které přepravují cestující z terminálů k letadlům, investuje přibližně 166 milionů korun. Během čtyř let by tak letiště mělo přibrat minimálně deset velkokapacitních autobusů.

18.1.2017

Ústav pro studium totality se kvůli rekonstrukci budovy stěhuje

Praha - Historici z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se budou v únoru kvůli rekonstrukci stěhovat. Budova v Siwiecově ulici na Žižkově je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu, kvůli velkým tepelným ztrátám a zatékání se musí zrekonstruovat fasáda a vyměnit okna, navíc je obložena nebezpečným azbestem. Ústav i část Archivu bezpečnostních složek se proto přesunou na jiná pracoviště v Praze. Stěhování se dotkne až 130 historiků včetně administrativy, řekl mluvčí ÚSTR Pavel Ryjáček.

18.1.2017

Sherwood protne tramvaj. Vinohrady spojí s nádražím

Praha - Cesta z hlavního nádraží na tramvaj už nemusí být tak dlouhá. Město vybuduje skrz Vrchlického sady novou trať, která propojí Vinohrady s centrem a usnadní přestup z vlaku na hromadnou dopravu.

18.1.2017

Mrkev místo macešek. Veřejné záhony možná nabídnou zeleninu

Praha - Najdou Pražané na jaře v parcích zeleninu místo květin? Česká metropole by se mohla stát jedlým městem. Musela by ale následovat vzor okolních zemí. Nápad má podporu zelených. Problémem budou psi.

17.1.2017

Schapiro v pátek skončí ve funkci, jeho rodina zůstane v Praze

Praha /FOTOGALERIE/ - Americký velvyslanec Andrew Schapiro v pátek skončí ve funkci, řekl to na dnešním setkání s novináři v Praze. Do České republiky se ale bude vracet, protože jeho děti zde dokončí letošní školní rok. O tom, kdo a kdy ho ve funkci vystřídá, mluvit nechtěl. Svému nástupci by doporučil, ať se nebojí veřejně mluvit o složitých tématech, zastat se menšin a bránit svobodu.

EXKLUZIVNĚ
17.1.2017

Autor Hlídače smluv pomůže Horáčkovi s prezidentskou kampaní

Praha – Když loni v srpnu novináři pátrali v rejstříku nemovitostí spravovaných státem KRAB po nejméně výhodných pronájmech, nejhůře dopadly některé policejní služebny. Ministr vnitra Milan Chovanec na to reagoval slovy, že podobné informace by v KRABu vůbec být neměly, neboť je to bezpečnostní riziko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies