VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Že neznásilňoval, chce lékař Barták přesvědčit soudy na Moravě

Praha – Dejte mi možnost očistit se před skutečně nezávislým soudem! K tomu českou justici vyzývá vězněný lékař Jaroslav Barták, který si odpykává 14letý trest za sexuální útoky na své asistentky. Kauza sexuálního zneužívání spolupracovnic někdejšího spolumajitele polikliniky v pražských Modřanech, které podle pravomocného verdiktu vrchního soudu nejenom čelily nátlaku a musely strpět nežádoucí pozornosti šéfa věnované jejich tělům, ale dokonce byly i znásilňovány, spěje k projednání před brněnským senátem Nejvyššího soudu ČR.

16.12.2013
SDÍLEJ:

Lékař Jaroslav Barták 6. února u Městského soudu v Praze.Foto: ČTK/Doležal Michal

V „případu Barták" k němu v pátek dorazila hned dvě dovolání. Advokáti odsouzeného se ohrazují nejen proti 14letému trestu, ale Barták odmítá i vinu. Trvá na tom, co říká od počátku: žádné ze svých spolupracovnic vědomě neublížil. Právě naopak; choval se k nim galantně. Ba velmi pozorně.

Sex jako práce?

Lékař, v minulosti proslulý nezvykle dobrými kontakty v politických, uměleckých, ale třeba i justičních nebo církevních kruzích, nicméně nepopírá, že skutečně s mladými ženami (které podle jeho vlastních slov „měly vysokou úmrtnost", takže často hledal nové adeptky) pěstoval dlouhodobé sexuální kontakty. Trvá však na tom, že poskytování všestranných služeb bylo od počátku dojednáno a asistentky věděly, že za nadstandardní plat nebudou jen ťukat do počítače a v kalendáři organizovat termíny schůzek. Nejen věděly, ale byly s tím srozuměny a souhlasily. „A řada z nich si nestěžovala," prohlásil sebevědomě. Během soudního projednávání kauzy uvedl, že některé byly přímo prostitutkami; další prý měly problémy s alkoholem nebo s drogami. On se prý k nim choval galantně, zahrnoval je dary a uvedl je do vyšší společnosti.

Své stíhání označuje za komplot, kde v pozadí mají stát mocenské boje ve Lvím klubu, společenství elitních osobností, jehož posláním je konat dobro. Do vykonstruovaného tažení proti němu, kdy si některé ženy vzpomněly, jak moc jim ublížil, teprve s odstupem několika let, se prý bývalé spolupracovnice mohly zapojit jednak kvůli rozčarování z nenaplněných ambicí, jednak proto, že očekávaly solidní dodatečný příjem v podobě finančního odškodnění. Výpovědi deseti žen, které měl lékař v letech 2006 – 2011 zneužívat a také trýznit psychicky i fyzicky, jsou podle advokátů nevěrohodné. A pokud u některých dřívějších asistentek psychiatři shledali psychické problémy, ty s Bartákem nijak nesouvisejí. Může prý za ně životní styl dotyčných, kdy prý Barták někdy musel asistentky mírnit (a v jednom případě také údajně hrála roli extrémně přísná domácí výchova, zejména vliv bigotně katolické matky).

Celá řada zločinů

Tyhle argumenty už zazněly i v jednacích síních v Praze – jak prvoinstatanční městský soud, tak odvolací senát soudu vrchního jim ale neuvěřily. Pro zhodnocení všech důkazů dospěly k závěru, že tím, kdo lže, je Barták – a nikoli svědkyně, které proti němu vypovídají. Desítku asistentek podle verdiktu nejen líbal a osahával proti jejich vůli, ale také nutil k sexu; došlo dokonce i na znásilňování. Součástí nátlaku byly i hrozby násilím nebo společenským znemožněním. Lékař si prý pomáhal i alkoholem – a někdy dokonce chemikálií přimíchanou do pití, která oběť omámila a zbavila ji možnosti ovládat své tělo. Z pohledu práva se tak lékař dopustil hned několika trestných činů, mezi nimiž nechybí ani znásilnění, vydírání a nebezpečné vyhrožování.

Nové projednání

Čtrnáctiletý trest, který si má odpykat, Barták odmítá. Dožaduje se nového projednání případu – přičemž podle mluvčího Nejvyššího soudu ČR Petra Knöttiga navrhuje, že k tomu, aby se mohl očistit, by bylo žádoucí oprostit případ od vlivů pražského prostředí. Konkrétně mu jde o přeložení kauzy od Vrchního soudu v Praze k soudu stejné úrovně v Olomouci.

Nejvyšší soud již letos k verdiktu nedospěje. Projednat dovolání (které, na rozdíl od odvolání, je sice mimořádným opravnám prostředkem, ale i tak bývá poměrně hojně využíváno) je záležitost nejméně na několik týdnů; může to však trvat i měsíce. I tak je naděje na úspěch mizivá, alespoň statisticky: většině dovolání soud nevyhoví; zpravidla je odmítne jako zjevně neopodstatněné, případně po projednání zamítne s tím, že pouze opakuje argumenty, se kterými se už vypořádaly soudy nižší instance.

Aktuální novinkou je vražedná kauza

Čtrnáctiletý trest vyměřený pražským městským soudem potvrdil Jaroslavu Bartákovi počátkem června Vrchní soud v Praze. Od té doby se nad kauzou zdánlivě zavřela voda. Ne ale na dlouho. Rušno začalo být v uplynulých týdnech, kdy se objevily informace, že se policie zajímá o Bartákovu činnost v liberecké věznici, kde si lékař odpykával trest – a údajně také spřádal plány na pomstu těm, kteří mu z jeho pohledu ublížili. Dle dostupných zpráv si prostřednictvím spoluvězňů chtěl objednat útok mstitelů proti trojici mužů, kteří podle jeho soudu stáli v pozadí komplotu proti jeho osobě – a také proti němu vypovídali u soudu: někdejšímu špionovi, významnému pražskému advokátovi a pravoslavnému duchovnímu z Teplic. Jejich vydírání a nejméně ve dvou případech i vraždu si u recidivisty odsouzeného za loupež, majícího za mřížemi postavení kápa, měl objednat už v září – přičemž nabídl detailní scénář: únos a vydírání se získáním desítek milionů a likvidace v podobě otravy alkoholem nebo popravy nožem v přeplněném metru. Oslovený recidivista ale místo shánění vykonavatelů ortelu případ ohlásil. Následně byl Barták přemístěn do jiné věznice – a nyní čelí obvinění z přípravy vraždy. V rámci objektivity je však na místě připustit, že mezi vězni je poměrně běžné svědčit proti spoluvězňům ve snaze získat nejrůznější výhody. Sám Barták bude nepochybně tvrdit, že vše, co se kolem něj aktuálně děje, není ničím jiným než pokračujícím spiknutím, kdy cílem jeho nepřátel je zcela ho zničit a dosáhnout toho, že věznici živý neopustí.

Autor: Milan Holakovský

16.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Úřadu rakouského prezidenta se dnes složením slibu oficiálně ujal vítěz opakovaných voleb Alexander Van der Bellen.

Na návštěvu Česka přijede rakouský prezident Van der Bellen

Volba vedení Konfederace politických vězňů je dle soudu neplatná

Praha - Současné předsednictvo Konfederace politických vězňů bylo zvoleno protiprávně. Rozhodl o tom loni nepravomocně Městský soud v Praze, uvedl v neděli server Aktuálně.cz. Soud dal za pravdu části členů konfederace, podle kterých sněm organizace nebyl v roce 2015 při volbě vedení usnášeníschopný kvůli malému počtu přítomných. Vedení konfederace se proti rozsudku odvolalo, případem se bude letos zabývat vrchní soud.

Zlé i dobré časy pražských vil

Praha - Winternitzova vila. Poslední realizovaný objekt slavného architekta Adolfa Loose, nazývaný též Béžová princezna, najdete na pražském Smíchově.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Festival Metronome má Stinga i vlastní tramvaj

Prvním tuzemským festivalovým koncertem Stinga vyvrcholí dnes večer první den Metronome Festivalu Prague. Hudební přehlídka láká do pražského festivalového areálu na Výstavišti tisíce návštěvníků. Aby se pohodlně dopravili na festival i domů, nechal dopravní podnik posílit MHD v Praze. Metro i tramvaje budou jezdit častěji a dokonce přibyde speciální festivalová tramvajová linka č. 40.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies