VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zadržený student neuposlechl policisty, tvrdí velitel zákroku

Praha - Student gymnázia, kterého loni v březnu zadrželi policisté na Vinohradech kvůli pokřikování, opakovaně neuposlechl policejní výzvy. Tak dnes velitel zákroku u soudu zdůvodnil, proč mladíka spoutali a převezli na služebnu. Dva velitelovi kolegové, Jan Nekvapil a Martin Kopp, čelí obžalobě z toho, že studenta poté zpohlavkovali a škrtili. Muži vinu odmítají.

18.8.2017
SDÍLEJ:

Soudní síň. Ilustrační foto. Foto: ČTK

Incident se stal 31. března 2016, tedy den poté, co Prahu opustil čínský prezident. Student, který s kamarády odcházel z Riegrových sadů, začal vykřikovat na hlídku policistů a vojáků, že by se měli za zásahy v souvislosti s návštěvou stydět. Policisté tvrdí, že jim vulgárně nadával.

Velitele pokřikování mladíka pohoršilo 

Proto ho legitimovali a nakonec spoutali - údajně si mysleli, že vyndává z kapsy zbraň, ačkoliv to byl telefon. Na služebně se pak podle obžaloby dočkal několika pohlavků. Státní zástupkyně poukazuje mimo jiné na to, že tak tvrdý zákrok nebyl potřeba a že mladíkovi vznikla bezdůvodná újma.
Velitel zákroku v pátek u Obvodního soudu pro Prahu 2 jako svědek uvedl, že ho pokřikování mladíka pohoršilo - ačkoliv připustil, že mu vlastně nebylo moc rozumět. "Rozhodli jsme se toho muže zkontrolovat, protože se nám jeho jednání nepozdávalo. (…) Chtěli jsme skupince nějakým způsobem domluvit, jak se mají chovat," popsal.

Mladík prý neuposlechl výzvy 

S kolegou Nekvapilem proto skupinu dojeli policejním autem. Mladík prý jako jediný pokračoval v cestě a zastavil se až po několikáté výzvě. Potom se odmítal legitimovat. "Pořád se ptal, proč má předložit občanský průkaz. (…) Řekli jsme mu, že vzbudil veřejné pohoršení, jelikož tam byli i civilisté," řekl policista.
Devatenáctiletý student po poučení, že by mohl být předveden na služebnu, průkaz přece jen předložil. Podle velitele byl ale nadále agresivní. Na dotaz státní zástupkyně policista upřesnil, že mladík "přistupoval ke služebnímu vozidlu a nahlížel do něj". „Nedodržel bezpečnou vzdálenost od kolegy, to je pro nás rizikové chování. Zajistili jsme ho, protože neuposlechl výzvy, aby se nepřibližoval k vozidlu," vysvětlil, proč policisté pokračovali k zákroku, i když zjistili, že mladík nemá zbraň.

Policistům hrozí až pět let

Na služebně prý nejdříve policistům vyhrožoval, po určité době se ale uklidnil a nakonec se omluvil, takže ho propustili.Soud dnes vyslechl i mladíkova kamaráda, který tvrdí, že neslyšel, co student na adresu policistů pronesl. V září bude vypovídat zbytek skupinky včetně dívky, jež zadržení natočila na mobilní telefon.
Obžalovaným policistům hrozí za zneužití pravomoci až pět let vězení nebo zákaz činnosti. Nekvapil s Koppem už dříve popřeli, že by studenta na služebně napadli. Po incidentu nebyli postaveni mimo službu.

Po návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga čelila policie kritice za některé zásahy proti projevům nesouhlasu s čínskou politikou. Podle vlastního interního šetření ale chybovala pouze v budově filmové a televizní fakulty, kam policisté přišli kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám.

Autor: ČTK

18.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podzim. Ilustrační foto.
5

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Gabriela Blažková (vlevo) z Archeologického ústavu AV ČR převzala v Praze od Alice Valkárové Cenu předsedkyně Grantové agentury ČR

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

V 95 letech zemřela Věra Ždichyncová, tanečnice a někdejší sólistka baletu ND

Ve věku 95 let zemřela v pondělí 18. září Věra Ždichyncová, tanečnice, pedagožka a někdejší sólistka baletu Národního divadla (ND). Ve středu to uvedl mluvčí ND Tomáš Staněk. Věra Ždichyncová získala v roce 2014 cenu Thálie za celoživotní taneční mistrovství.  

Na transplantaci dítě čekalo s mechanickým srdcem mimo tělo

Čtyři měsíce s mimotělním mechanickým srdcem strávilo ve Fakultní nemocnici v Motole dítě, které čekalo na transplantaci srdce. Lékaři museli zvolit toto náročné řešení, protože malému pacientovi selhávalo vlastní srdce a problém se už nedal zvládnout pomocí léků. Unikátní předtransplantační péče i transplantace se zdařily a dítě je už v domácí péči. Uvedla to nemocnice v dnešní tiskové zprávě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení