VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za smrt po ráně nožem soud vyměřil šest let

Praha - Tím, že žena obžalovaná z vraždy partnera neuvedla, co se stalo, si podle soudu neprospěla. Na šest let do věznice s dozorem poslal v pondělí Krajský soud v Praze ženu seniorského věku, která podle verdiktu loni 24. listopadu kolem deváté večer zavraždila o generaci mladšího partnera. Stalo se to v domě plném ubytovaných lidí v malé osadě u Černuce nedaleko Slaného.

27.6.2016
SDÍLEJ:

Soud. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Jan Rotrekl

„Poškozeného bodla kuchyňským nožem do břicha," konstatoval předseda senátu Stanislav Černecký. Muž, jemuž čepel zasáhla dolní dutou žílu, na místě zemřel. V pokoji, kde se čin podle verdiktu odehrál, se sice objevila žena ze sousedství, která si chtěla půjčit koření – k přivolání pomoci nicméně došlo až zhruba po čtvrthodině. Než se nabily vybité mobily… Od bodnutí do okamžiku smrti přitom podle znalce uplynulo asi 10 – 12 minut.

Na 400 tisíc soud nekývl

Součástí zatím nepravomocného verdiktu, proti němuž ještě může podat odvolání jak obžalovaná, tak státní zástupce Zbyněk Vondra, je rovněž rozhodnutí o povinnosti nahradit zdravotní pojišťovně náklady na výjezd záchranky vyčíslené na 7338,53 Kč a vyplatit dceři zesnulého stotisícové odškodnění (žena původně požadovala čtyři sta tisíc, na to však soud nekývl; Černecký mimo jiné připomněl, že o svého otce tato žena neprojevovala zájem a nestýkala se s ním; dokonce se od ní ani nedověděl, že má už dvouletého vnuka).

Zraněný už přišel?

Obžalovaná se jako vražedkyně necítí. Podle obhajoby se bezprostředně po činu doznala za situace, kdy z obyvatel domu byla vyslýchána jako poslední, věděla, že se nikdo k činu nepřiznal – a pouze submisivně odkývala, když jí policisté předestřeli variantu, jak se vše mohlo odehrát.

Následně nevypovídala – pouze opakovala, že neví, kdo, kde ani proč čin spáchal – a teprve v jednací síni představila svoji verzi: muž prý z pokoje odešel neznámo kam, načež se vrátil už s krvácejícím zraněním.

Tomu však trestní senát neuvěřil. Mimo jiné z toho důvodu, že podle znaleckého posudku zranění mohlo umožňovat maximálně několik sekund aktivity; zraněný muž by rozhodně nemohl přijít poměrně dlouhou chodbou, ať už by k úrazu přišel kdekoli.

O tom, že k bodnutí došlo přímo v pokoji, který pár obýval, svědčí i krevní stopy – nikde jinde se totiž nenašly. A v dané chvíli podle svědků nebyl uvnitř nikdo jiný než zesnulý a obžalovaná. O tom, že důkazy jednoznačně usvědčují právě ji, neměl soud nejmenší pochybnosti. Zranění totiž neodpovídá ani tomu, že by si je muž v afektu mohl způsobit sám.

Dost drsné prostředí

Soud nicméně vzal v úvahu, že na tom, co se stalo, měl podle všeho podíl i sám zavražděný. Výpovědi četných svědků vykreslily jeho obraz jako nepracujícího alkoholika, který bezdůvodně žárlil, od důchodkyně chodící do práce se nechával obsluhovat, sprostě jí nadával, padla i nějaká rána – a dožadoval se sexuálních úsluh několikrát denně.

Opakující se zlé zacházení zřejmě partnerka trpěla, protože neměla kam jít. A také byla pod vlivem okolí (a koneckonců i svého partnera, který ve světlejších chvilkách sliboval, že pít přestane.)

Tím, že obžalovaná neuvedla, co přesně jejímu činu předcházelo, si podle soudu příliš nepospěla. Vyloučila tím možnost, aby soud zvážil přesné okolnosti skutku (a třeba na něj pohlížel jako na mírněji trestané zabití z omluvitelné pohnutky; ze strachu, úleku zmatku nebo v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného).

Za situace, kdy muž s nevalnou pověstí agresora, jehož partnerka někdy raději přespávala u sousedů, měl v krvi bezmála tři promile alkoholu, se totiž v pokoji mohlo stát ledacos. Zvlášť když byl ještě rozrušen kvůli tomu, že se nemohl dostat ke svému psovi, který se odvázal, a tak ho další lidé zamkli v jedné místnosti, aby nedělal problémy!

Zmírnění trestu

Obžalovanou soud odsoudil pro vraždu, kde trestní zákoník stanoví sazbu od deseti let odnětí svobody výš – využil ale možnosti rozhodnout o uložení trestu pod zákonnou sazbou.

Trestní senát také zvažoval, zda se souzená žena třeba nesnažila – ať už z donucení, nebo možná i za peníze – vzít na sebe skutek spáchaný někým jiným. Žádné indicie, které by podporovaly tuto hypotézu, nicméně nenalezl.

Přímo v odůvodnění verdiktu Černecký zdůraznil, že jeho senát mohl pracovat pouze s prokázanými fakty – nicméně je možné, že se v kauze objeví nové skutečnosti. Připomněl, že obžalovaná může k okolnostem a souvislostem činu ještě promluvit před odvolacím senátem – případně by později mohla přicházet v úvahu i žádost o obnovu řízení…

Čtěte také: Soud otevřel kauzu rozřezání táty

Autor: Milan Holakovský

27.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení