Zdravotnice Jana Moravcová, jíž soud také na 9,5 roku zakázal pracovat s pacienty, má podle soudu na svědomí život 17leté dívky hospitalizované v nemocnici Na Bulovce. Té předloni v listopadu selhalo srdce poté, co Moravcová nedopatřením přidala o infuze velké množství chloridu draselného. Po kapkách tak do těla pacientky vpustila smrt.

Ze soudního jednání vyplynulo, že problém nebyl v samotném použití chemikálie, k čemuž dal pokyn ošetřující lékař, ale v dávkování. Množství, které měl organismus vstřebávat 24 hodin, dívka zřejmě dostala najednou. Jiné vysvětlení, jak se do těla mladé pacientky mohla dostat smrtící dávka draslíku, totiž neexistuje, třebaže obžalovaná trvá na tom, že přesně respektovala doktorovy pokyny. Dívce, která se v nemocnici dlouhodobě léčila, ovšem žádný jiný zdravotník než právě Moravcová infuze nepoddával.

Tragický omyl se v očích práva stal ublížením na zdraví, kdy byla ve hře možnost vyměřit až pětiletý pobyt ve vězení. Proti verdiktu se ještě lze bránit mimořádným opravným prostředkem – dovoláním k Nejvyššímu soudu ČR.

Soudy už rozhodly o odškodnění

Vinu nemocnice na smrti dívky uznaly soudy i v rámci jiné kauzy, kdy se jednalo o vyplacení odškodného. Příbuzným zesnulé přiřkl Vrchní soud v Praze dohromady 1,9 milionu korun, když v červenci překvapil na české poměry nezvyklým výrokem – nárok na peníze nemají pouze nejbližší příbuzní, ale i prarodiče.

(zw a čtk)