VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za pokus o nákup zbraní dostal cizinec tři a půl roku

Praha – Udržení mezinárodního míru, úsilí o ochranu lidských práv a boj proti terorismu. Tyhle hodnoty byly v ohrožení tím, co se odehrávalo v Praze mezi 6. říjnem 2011 a 16. únorem roku následujícího. Vyplývá to alespoň z jednání Městského soudu v Praze, který ve čtvrtek poslal na tři a půl roku do věznice s dozorem 50letého Íránce Behrúze Dolatzádího. Ten se v naší zemi snažil nakoupit zbraně, celkem 3500 amerických útočných pušek M4 různých modifikací, plus milion nábojů z produkce vlašimské zbrojovky.

27.6.2013
SDÍLEJ:

Městský soud v Praze poslal na tři a půl roku do věznice s dozorem 50letého Íránce Behrúze Dolatzádího.Foto: Deník/Milan Holakovský

Soud ho uznal vinným z pokusu o provedení zahraničního obchodu s vojenským materiálem bez povolení nebo licence a také z porušení mezinárodních sankcí uvalených OSN a Evropskou unií kvůli íránskému jadernému programu i kvůli obecnému nebezpečí vypuknutí ozbrojeného konfliktu v oblasti.

Do Íránu či Sýrie

Od samého počátku, kdy obchodník Dolatzádí (podle vlastních slov pracující pro vládu Íránské islámské republiky a dosud se specializující především na oblast telekomunikací) začal v Česku jednat s partnerem, jehož znal jako Tomáše Sieberta, bylo přitom jasné, že žádné zbraně do přístavu v Íránu nezamíří. Ani do Sýrie, kterou Dolatzádí nabízel jako alternativní trasu. Muž vystupující pod jménem Seibert totiž nebyl žádným obchodníkem. Natož kšeftařem se zbraněmi. Šlo o policistu, jehož podoba, pravá totožnost i přesné služební zařazení dodnes podléhají utajení. A jeho úkolem nebylo zbraně obstarat, ale jen to předstírat.

Nic nelegálního

„Netušil jsem, že by to mělo být nelegální," hájil se Dolatzádí, vazebně stíhaný už od loňské zimy, kdy byl u nás zadržen. Argumentuje tím, že k prvnímu kontaktu došlo na armádní základně ve Staré Boleslavi, kde byl jednání přítomen i důstojník v oficiální uniformě; zdůraznil také, že zásilka přece měla jet přes celnici. To, že v papírech mělo být práno něco jiného, prý souviselo s ochranou zboží – a obžalovaný mimo jiné nabídl soudu obsáhlé poučení o pojištění nákladu při námořní přepravě či o nebezpečí ze strany somálských pirátů.

Nic divného prý není ani na tom, že údajnému Siebertovi tvrdil, jaké zkušenosti má s nákupem zbraní třeba na Ukrajině. Ačkoli o podobný materiál vojenského charakteru projevoval zájem poprvé, chtěl podobnými řečmi upevnit svou vyjednávací pozici. Stejně tak prý není nic neobvyklého ani na užívání různých e-mailových adres a nikoli jen jediné; vyřizování korespondence přece měla na starosti kancelář…

Smlouvy a záloha

Zpět ale do roku 2011. Dohadování o výběru zboží, jeho množství, ceně a způsobu dopravy se zdálo být úspěšné. Dolatzádí počátkem listopadu a pak o měsíc později s policejním agentem podepsal v luxusních hotelích v centru Prahy celkem tři smlouvy. Na začátku ledna pak z účtu jím spoluvlastněné společnosti v Hongkongu dorazilo na účet údajné Siebertovy firmy 40 tisíc eur. Přesně podle domluvy – záloha ve výši pěti procent z celkové dojednané částky. Loni 16. února pak přicestoval do naší země – podle verdiktu kvůli osobní kontrole a zapečetění objednaných zbraní a střeliva před vývozem. Jediné flinty, které viděl, však byly ty, jež na něj mířily při zatýkání.

Provokace agentů

„Klient byl vylákán do naší země, kde se stal obětí provokace připravené americkými a českými agenty," tvrdí advokát Michal Marini. Podle jeho slov byl Dolatzádí do transakce vlákán. Tak obhájce hovořil už loni, kdy městský soud projednával případ poprvé, totéž sdělil odvolacímu senátu – a z jeho podnětu Vrchní soud v Praze původní verdikt zrušil. „S tím, že se městský soud musí výrazněji zabývat naší argumentací," řekl Marini Deníku.

Trestní senát Dany Pacholíkové nyní prakticky zopakoval svůj dřívější verdikt, jen místo původního „propadnutí" částky 39 987 eur nacházející se aktuálně na účtu údajného prodejce rozhodl o „zabrání" peněz. Fakticky to na zkonfiskování celé sumy nic nemění, senát chce ale předejít možným dohadům kolem jejího vlastnictví v souvislosti s Dolatzádího slovy, je jen částečným vlastníkem hongkongské společnosti, jež peníze poslala.

Právní bitva nekončí

Lze ale ještě očekávat nové právnické boje před odvolacím senátem. Městskému soudu se totiž nepodařilo naplnit, co mu vyšší instance uložila: vyslechnout takzvaného Seiberta bez utajení a znovu předvolat ještě dalšího svědka, který se zdržuje v zahraničí. Jestliže ten opětovně přijet odmítl, soud, jehož pravomoci končí na státní hranici, podle Pacholíkové nemá možnost, jak dotyčného do jednací síně dostat. A také pokus o odtajnění identity policisty vyzněl naprázdno. To je možné udělat jen na návrh státního zastupitelství po předchozím souhlasu policistova nadřízeného – a ten se získat nepodařilo. Policejní prezident odpověděl jasně: ne. Získat se ostatně nepovedlo ani žádané svědectví konkrétního agenta z USA. V tomto případě přišla záporná odpověď z americké strany – s nabídkou, že by jako náhrada mohl přijet jiný muž, který také disponuje všemi potřebnými informacemi.

Ojedinělý případ?
Jde o politickou provokaci, přičemž se nejedná o první případ íránského občana vylákaného a zatčeného ve spolupráci amerických a českých agentů, tvrdí obhájce Michal Marini. Na tom, že šlo o předem připravenou akci, do níž byl jeho klient zatažen, trvá od samého počátku. Podle informací Deníku se pražská justice před časem zabývat například extradičním řízením v kauze vydání jiného cizince do Spojených států. Věc měla souviset s prodejem komponentů špičkové letecké techniky použitelné ve stíhacích letounech právě do Íránu, kde měli tamější technici zařízení zkoumat – a snad i okopírovat.

Autor: Milan Holakovský

27.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení