VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za podvodné nabízení úvěrů soud potvrdil trest 6,5 roku

Praha – Potřebovali peníze, které si chtěli půjčit – nakonec se ale tím, kdo platil, stali jen oni sami. Takový byl osud většiny zájemců o úvěr, kteří se před sedmi lety dostali do kontaktu se zprostředkovatelkou činností Pavlíny Chovančíkové (tehdy s příjmením Jaroszewski) působící v berounské kanceláři, avšak operativně úřadující i mimo firemní prostory.

14.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Martin Divíšek

Žena, která po prvních devět měsíců roku 2005 nabízela zprostředkování finančních půjček – nejprve jako fyzická osoba zaštítěná živnostenským oprávněním svého německého druha a posléze jako ředitelka a jednatelka nově založené společnosti – která si vytvořila síť více než dvou desítek spolupracovníků, se podle zjištění Krajského soudu v Praze i odvolacího senátu pražského vrchního soudu dopouštěla podvodů: za obstarání úvěru z nebankovních zdrojů si nechávala od zájemců o půjčku vyplácet provize, avšak žádné peníze pro ně nezajistila. Neměla totiž žádné zdroje. Několik úvěrů (nebo alespoň záloh na přislíbené půjčky) sice vyplaceno bylo – peněz se ale žadatelé o úvěr dočkali pouze v případě, že šlo přímo o spolupracovníky Chovančíkové nebo jejich blízké, případě se peněz domáhali velmi neodbytně a bylo třeba je umlčet. V těchto případech posloužily peníze od jiných zájemců. Jedenáct dalších bylo také předáno jinému poskytovateli půjček. Většina uchazečů ale přišla zkrátka. V případu figuruje 96 poškozených – a způsobená škoda byla vyčíslena na 10,22 milionu ko­run.

Zmírnění zákazu činnosti

Ženu, jejíž soudní proces komplikoval pobyt obžalované v psychiatrické léčebně, poslal loni v závěru května Krajský soud v Praze na 6,5 roku do vězení; současně jí vyměřil sedmiletý zákaz podnikání v oblastech bankovnictví a pojišťovnictví a stanovil povinnost nahradit několika podvedeným způsobenou škodu. Proti rozsudku, jehož písemná podoba čítá neuvěřitelných 90 stran, se Chovančíková odvolala – a senát Vrchního soudu v Praze verdikt poněkud zmírnil. Na vyměřených šesti letech a šesti měsících ve věznici s dozorem sice nic nezměnil – poupravil ale výrok o náhradě škody (k pětici podvedených, jimž má Chovančíková rovnou bez dalších soudů nahradit způsobenou škodu, přidal ještě šestou ženu), a zejména o zákazu činnosti: ten má být v platnosti jen pět let a vztahovat se pouze na zprostředkování úvěrových smluv, smluv o půjčkách a pojistných smluv. Nikoli na podnikání v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví v celé šíři.

Žádný zločin, prosím!

Verdikt odvolacího senátu si dnes 38letá Chovančíková poslechnout nepřišla; poslala pouze vyjádření psychiatrické ambulance v Roudnici nad Labem, která ji má nyní v péči. Lze však předpokládat, že ji mírné úpravy sotva uspokojí, že s pravomocným rozsudkem nebude souhlasit – a zřejmě se ještě pokusí zvrátit odsuzující výrok mimořádným opravným prostředkem v podobě dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. V minulosti totiž trvala na tom, že se žádných zločinů nedopouštěla. „Nechtěla jsem nikoho podvést; věřila jsem, že budeme mít peníze od investora," zdůrazňovala v minulosti a vypočítávala, s kým vším se o poskytnutí peněz snažila jednat buďto sama, nebo společně s tehdejším německým přítelem. Právě na něj prý nejvíc spoléhala, že peníze obstará. „Nebyl tam úmysl uvést kohokoli v omyl a částku si ponechat," opakovala Chovančíková.

Chybělo čtvrt miliardy

Vrchní soud ale takovou obhajobu odmítá. Předseda senátu Petr Píša míní, že Chovančíková jednala klamavě od samého počátku, jelikož jí muselo být jasné už ve chvíli, kdy přebírala poplatek za zprostředkování, že peníze nebude moci zajistit. „Věděla, že obstarání finančních prostředků je založeno na velice nejistých skutečnostech, a spoléhala na šťastnou náhodu: že se v budoucnu podaří zajistit investora, který by poskytl finanční prostředky na již nasmlouvané půjčky," konstatoval soudce. Připustil, že s možnými investory jednala od ledna do září jak obžalovaná, tak její německý milenec – rozhodující ale nejsou samotná jednání, ale to, co z nich vyplynulo: jedno velké nic. „A žadatelům nesdělila, že investory zajištěné nemá a že záleží na tom, jak se situace vyvine," připomněl Píša na adresu obžalované.

To, že tvrzení obžalované stojí na vodě, plyne podle odvolacího senátu už z prostudování smluv, které Chovančíková sama nebo prostřednictvím spolupracovníků uzavřela s bezmála stovkou podvedených. Aby dostála svým závazkům, musela by být schopna obstarat závratné sumy. Pouhý součet částek uvedených v těchto dokumentech přesahuje 162 milionů korun. A to ještě v některých smlouvách konkrétní sumy ani uvedeny nejsou! Pokud se sečtou částky z výpovědí všech oklamaných, musela by být k dispozici částka blížící se čtvrtmiliardě…

CITÁT:

„Připouštíme, že jednání o zajištění finančních prostředků se uskutečnila – obžalovaná ale jednala velice riskantně, když peníze zajištěny neměla."

Petr Píša, předseda odvolacího senátu Vrchního soudu v Praze

Autor: Milan Holakovský

14.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěvníci se mohli v Zoo Praha rozloučit s dvouletým lachtanem Mamutem, který za pár dní zamíří do nového domova v Německu.
3

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení