Předseda odvolacího senátu Vrchního soudu v Praze František Roman právě zmírnil tresty dvěma 19letým Islanďankám.

Za pašování kokainu si mají odsedět nikoli jedna sedm let a druhá ještě o půl roku víc, jak loni v listopadu stanovil pražský městský soud, ale obě shodně dostaly 4,5 roku se zařazením do věznice s dozorem. Původně přitom byly za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými látkami s napojením na organizovanou zločineckou skupinu působící ve více státech ohroženy sazbou od 10 do 18 let.

K mírnému trestu dosud netrestaným cizinkám pomohlo jejich mládí - když jejich kontraband 7. listopadu 2012 odhalili celníci na ruzyňském letišti, obě dívky jen o pár měsíců překračovaly hranici zletilosti - a především fakt, že se staly spolupracujícími obviněnými. A zřejmě ne bezvýznamnými.

S jejich přispěním se prý podařilo rozkrýt mezinárodní gang obchodníků s drogami. Právě kvůli tomuto faktu se jednání soudu s výjimkou vyhlášení verdiktu odehrávalo za zavřenými dveřmi; s vyloučením veřejnosti. „Je to z důvodu ochrany obžalovaných před ostatními členy skupiny, v jejímž rámci se předmětné trestné činnosti dopustily," vysvětlil soudce Roman.

Kaňku na svém životě udělaly Islanďanky předloni, kdy v srpnu odcestovaly do jižní Ameriky. Na podzim se pak vracely přes brazilské São Paulo a německý Mnichov. Odtud přiletěly do Prahy, načež podle výsledků policejního vyšetřování měly pokračovat vlakem do Dánska.

Místo kosmetiky nesla více než 1,5 kila drogy

K tomu už ale nedošlo. Na Letišti Václava Havla spadla 7. listopadu klec. Celníci je díky spolupráci s německými kolegy odhalili jako pašeračky. Jako netroškařící pašeračky. Gunnhildur Svava Gudmundsdóttirová měla v rámech kufru ukryto 1,9 kilogramu kokainu, její společnice Adalsteinna Líf Kjartansdóttirová měla do konstrukce kosmetických kufříků zapracováno 1,6 kilogramu stejné drogy.

Tak alespoň bylo převážené množství upřesněno detailním laboratorním zkoumáním: dohromady na tři a půl kila. Původně Jiří Barták z Generálního ředitelství cel informoval dokonce o bezmála osmi kilogramech zachyceného kokainu!

Třebaže polehčující okolnosti zohlednil při svém rozhodování užměstský soud - jeho verdikt byl podle Romanových slov nepřiměřeně přísný, když prvoinstanční senát dostatečně nevyhodnotil postavení spolupracujících obviněných. Odvolací instance rozhodla nejen o podstatném zkrácení doby pobytu ve vězení, ale také zmírnil jejich vyhoštění. Původní „na neurčito" změnil na deset let.

„Mají tedy ještě v životě možnost se na území České republiky vrátit," poznamenal soudce Roman. Naopak proti rozhodnutí o propadnutí mobilu se SIM kartou a notebooku se Gunnhildur Svava Gudmundsdóttirová ohrazovala marně.Tyhle věci už neuvidí, protože byly použity při páchání závažné trestné činnosti.

Kurýrky, ne organizátorky

„Rozhodnutí soudu beru na vědomí," prohlásila při odchodu z jednací síně státní zástupkyně Marcela Kratochvílová. „Lze ho akceptovat," řekla novinářům, aniž by upřesnila, jaký za zavřenými dveřmi původně zazněl její návrh.

I žalobkyně připomněla, že se dívky staly spolupracujícími obviněnými, zdůraznila, že byly toliko kurýrkami a nikoli organizátorkami - a připomněla jejich podíl na odhalení celé skupiny, o němž k vrchnímu soudu přišel vypovídat blíže neupřesněný svědek obhajoby.

Také mládí obou cizinek, v době zadržení blízkých věku mladistvých, je podle Kratochvílové třeba brát v úvahu. „Kdyby to spáchaly o pár měsíců dříve, pohybovaly by se v úplně jiné sazbě," připomněla státní zástupkyně v odkazu na fakt, že mladistvým provinilcům jsou určeny podstatně mírnější tresty než pro zletilé delikventy.

Advokáti odsouzených pravomocný verdikt odvolacího senátu nekomentovali.

Čtěte také: Pašeračkám zatěžovaly kufry kilogramy drogy