VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V rostlině nabízené pro zdraví našla inspekce jed

Praha – Závažné zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se závažnými důsledky přinesl běžný odběr vzorků v provozovně nabízející oříšky a sušené ovoce v Rumunské ulici na Vinohradech. Laboratorní analýza provedená v rámci monitoringu cizorodých látek odhalila u sušeného ovoce goji (známého též jako kustovnice čínská), kontaminaci pesticidy ze skupiny karbofuranů, které jsou v Evropské unii zakázány. Následně SZPI zakázala uvádět na trh sedm tun tohoto zboží – jde o zásilku z Číny s vyznačenou dobou minimální trvanlivosti do 7. 10. 2018 a označením šarže LOT: PFT16080.

4.7.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Kustovnice čínská. Ilustrační foto.Foto: Shutterstock

V úterý o tom informoval Pavel Kopřiva z centrály SZPI s tím, že inspekce nařídila dovozci informovat všechny své odběratele a zajistit stažení závadné šarže z trhu. Protože šetření ukázalo, že kromě 161 firem v České republice zboží obdrželo také deset zákazníků v Rakousku, informaci o svých zjištěních inspekce vložila také do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF.

Karbofuran byl používán v zemědělství 

„Inspekce s dovozcem zahájí správní řízení o uložení pokuty,“ poznamenal Kopřiva. Kustovnice se přitom často označuje za téměř zázračný čistě přírodní produkt a bývají jí připisovány rozmanité účinky: od posilování imunity přes boj s rakovinou a mírnění bolestí až třeba po podporu hubnutí či pomoc při kocovině.

Karbofuran byl původně používán i u nás v zemědělství k hubení hmyzích škůdců. Ačkoli je v Evropě kvůli nežádoucím účinkům zakázán, zabíjí dál: staré zásoby využívají traviči do návnad určených k likvidaci zvířat, která považují za škůdce. Pozornost budí zvláště případy, kdy vyjde najevo, že zřejmě nedopatřením byli otráveni i ohrožení dravci – včetně orlů.

SZPI zadržela zásilku japonského čaje 

Nejde bohužel o ojedinělé odhalení inspektorů. Před týdnem SZPI informovala o kontrole ve firmě z obce Nenačovice na Berounsku. Zadržela zásilku japonského sypaného čaje Bancha s odhalením přítomnosti pesticidu dinotefuranu v množství pětinásobně překračujícím nejvyšší povolený limit. Zboží dodané přímo z Japonska má minimální trvanlivost označenou daty 17. 6. 2018 a 20. 1. 2019.

Starší dodávka v množství čtvrt tuny byla rozprodána celá – a podle prvotních informací se od odběratelů podařilo získat zpět 4,3 kg. Z novější zásilky firma do okamžiku zákazu prodala 78,9 kg – a odběratelé v první fázi vrátili 6,4 kg. Inspektoři nařídili nejen stažení nevyhovujících šarží, ale dovozce také musí nechat zboží od stejného dodavatele otestovat na přítomnost dalších druhů pesticidů.

Autor: Milan Holakovský

4.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda ODS Petr Fiala poskytl 21. září v Praze rozhovor Deníku.
15

Petr Fiala: Vyčistíme právní džungli, ve které se už nikdo nevyzná

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
4

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení