VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ubití matky expartnerky vysvětlil cizinec opilostí

Praha /FOTOGALERIE/ - Nadávala mi a vystartovala na mě s holí. Těmito slovy 36letý Rosen Dimitrov Mitkov z Bulharska obžalovaný z vraždy provedené zvlášť trýznivým způsobem ve středu vysvětloval u Městského soudu v Praze, jak to přišlo, že 27. března umlátil v bytě v ulici Na Jezerce v Nuslích seniorku, která byla matkou jeho přítelkyně. Vlastně bývalé přítelkyně.

11.11.2015
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Z vraždy 81leté matky své bývalé přítelkyně se před Městským soudem v Praze zpovídal 37letý Bulhar Rosen Dimitrov Mitkov.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Cizinec, který se u soudu usmíval do objektivů reportérů a navzdory přítomnosti tlumočnice se snažil mluvit česky, třebaže s naší mateřštinou vedl nerovný zápas, představil svou verzi tragédie: na ženu, která s ohledem na svůj věk a nemoc neměla šanci se mu ubránit, vztáhl ruku v afektu a pod vlivem alkoholu.

Pil panáky i pivo

Tragicky tak vyvrcholil rozchod s partnerkou, u níž v Praze bydlel. Souvislosti mezi svým činem a naplněnými přáními seniorky, která na svou dceru tlačila, aby mu dala kopačky, však popřel.

Podle své verze jen s tragickou nepřiměřeností reagoval na to, jak ho žena uvítala, když se pod vlivem alkoholu připotácel do bytu, který měl každým dnem opustit. Sám přiznává, že si dal asi osm panáků a pět piv. Policistům, kteří ho zatýkali dvě hodiny po činu, nadýchal 1,8 promile.

Na tom, že vztah ukončí, se s partnerkou po předchozích opakovaných rozchodech a následném usmiřování skutečně dohodli. Takhle se domluvili už několik dní před tím, než došlo k projednávané vraždě. Prý se však nejednalo o dramatického ani o okamžitý odchod.

Součástí domluvy totiž bylo, že v bytě zůstane až do konce měsíce, kdy měl v práci dostat výplatu. Ostatně i ve středu dcera oběti v roli svědkyně vypověděla, že hádky byly časté, ale k fyzickým konfliktům nedocházelo – a potvrdila, že za expartnerem, který je stíhán vazebně, chodí do věznice na návštěvy.

Oběť vnímala bolest

To, co se stalo, neplánoval; vše vzešlo z vývoje událostí, vysvětloval Mitkov okolnosti smrtícího útoku. Problém začal tím, že poseděl s kamarádem; popíjeli pivo a becherovku. Opilý se do bytu vrátil, když expřítelkyně byla v práci. A to, že napadl její matku, nebylo plánovanou odplatou, ale reakcí na to, jak na něho o 45 let starší žena vyrukovala: asi třikrát ho praštila holí do hlavy.

Státní zástupkyně Jana Murínová naopak hovoří o tom, že agresor těžce pohyblivou seniorku doslova ubil a ukopal. Nejprve ji praštil pěstí do obličeje, když seděla na posteli a opírala se o chodítko. Srazil ji tím na zem, kde ji bil a kopal hlava nehlava. Do obličeje, krku i hrudníku.

Když přestal, těžce zraněnou ženu zakryl dekou a byt opustil. O zajištění pomoci se nestaral. „Poškozená přitom byla při vědomí a vnímala bolest," zdůraznila žalobkyně Murínová souvislosti smrtícího skutku.

Sténání umírající seniorky sice zaslechla sousedka a přivolala pomoc, snažení záchranářů i lékařů v nemocnici už ale bylo marné. Krátce po převozu do nemocnice pacientka následkům zranění podlehla.

„Sám se divím"

Mitkov byl při popisování útoku podstatně mírnější. Přiznal, že ženu praštil do obličeje – a pak ji dal tři rány do břicha. Na otázku předsedy senátu Kamila Kydalky, jaké má tedy vysvětlení, že oběť utrpěla devastující zranění hlavy i trupu a měla také zlomenou páteř, obžalovaný jen pokrčil rameny: „Sám se divím…" Tvrdí, že v afektu a „moc opilý" udělal věc, které bude litovat po celý svůj život.

Odmítl také, že by ženu přikrýval. Hypoteticky by se tak v bytě mohl objevit ještě někdo další, kdo by v útoku pokračoval s podstatně větší razancí – to se ale nezdá pravděpodobné. Jednak těžko hledat někoho, kdo by měl k takovému počínání motiv, jednak se žena ze sousedství objevila v bytě téměř bezprostředně po jeho odchodu. A hlavně: šetření na místě neukázalo nic, co by svědčilo pro přítomnost dalšího útočníka.

Termíny hlavního líčení soudce Kydalka rozplánoval prozatím do čtvrtka. Pokud soud uzná obžalovaného vinným ve smyslu obžaloby, bude ve hře trest odnětí svobody v rozpětí od 15 do 20 let, případně i trest výjimečný.

Autor: Milan Holakovský

11.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

Re-use. Ilustrační foto.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Pusťte nás na ně, volají Piráti na svém vězeňském autobuse

Piráti dnes vyrazili do volební kampaně s “vězeňským autobusem“, který zvnějšku poukazuje na kauzy jejich politických protivníků. Autobus doplní pouť jejich solární pirátské lodi. Piráti s ním chtějí navštívit všechna okresní města, oznámil jejich volební manažer Štěpán Štrébl.

Pokračování problémů s divokými prasaty zatím nic nenasvědčuje

Praha – Pokud by si Praha nevěděla rady, mohla by najít poučení u zlínského hejtmana Jiřího Čunka. Tule větu, která se týkala divokých prasat, zaslechl Deníku v metru v souvislosti s opatřeními proti šíření afrického moru prasat mezi divočáky právě na Zlínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení