VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tresty za loupež století oddálilo lyžování svědka

Praha – Očekávaný verdikt nepadl ve středu u Městského soudu v Praze v kauze 154milionové „loupeže století", jíž se podle obžaloby měli společně dalšími pachateli dopustit i aktuálně souzení Tomáš Půta a František Hajn. Oba muži, kteří odmítají byť i sebemenší podíl viny, si ale na rozsudek budou muset počkat do 23. května, na kdy předseda senátu Stanislav Králík hlavní líčení odročil. Téměř na sto procent sice počítal s tím, že projednávání kauzy uzavře, ale věci vyvinuly jinak. Chybí výslech jednoho klíčového svědka. Ivo K. Muže, který tvrdí, že obžalovaní byli mezi pachateli a že pro ně měl opatřit zbraně.

10.4.2013
SDÍLEJ:

Tomáš Půta před soudemFoto: Deník/Holakovský Milan

U soudu už sice loni vypovídal, tehdy však nebyl přítomen obžalovaný Hajn, stíhaný jako uprchlý. Poté, co byl vydán ke stíhání z Dominikánské republiky, musí být proti všichni svědci vyslýcháni znovu.

V kritickém stavu

Ivo K. Se ale nedostavil. Namísto svědka dorazila k soudu zpráva, že tento muž leží v nemocnici na kapačkách. „Nechali jsme prověřit policií, zda jeho hospitalizace není účelovou snahou vyhnout se svědecké výpovědi, ale není tomu tak," konstatoval soudce Králík. Padly tudíž i plány na přivezení svědka do jednací síně v doprovodu zdravotnického personálu, třebas i na nemocniční lůžku. Ivo K. aktuálně skutečně není schopen výpovědi. „Před několika dny utrpěl vážný úraz a jeho zdravotní stav je kritický," konstatoval předseda senátu.

Co se přihodilo svědkovi, o němž obhajoba tvrdí, že jména mužů, proti nimž má vypovídat, dostal napsaná na papírku od elitního pražského kriminalisty? „Zranění při sportu," řek Deníku soudce Králík. „Prý boural na lyžích," upřesnil Půtův obhájce Jaroslav Ortman, který se pro tohoto svědka nerozpakuje použít označení Sedmilhář a hovoří o něm jako o „totálně nevěrohohdném". A netají se přesvědčením, že právě tenhle člověk by měl sedět na lavici obžalovaných – ano, přímo v projednávané kauze loupeže století. Na rozdíl od jeho klienta, u něhož je advokát skutečně přesvědčen o nevině. Nejen kvůli řadě podivností, na něž v případu narazil, ale také s ohledem na fakt, že věří slovům svého klienta. Toho obhajoval i v minulosti, například jako spolupachatele loupeží spáchaných Berdychovým gangem, a Půta vždy přiznal, co udělal. Jakýkoli podíl na loupeži století ale od počátku odmítá.

Pouhá pochybní?

Ortman má za to, že ze svědků v obžalované by se mělo změnit více lidí, jejichž jména figurují v kauze. Poslední dny dokazování v rámci hlavního líčení totiž z advokátova pohledu přinesly další vodu na mlýn obhajoby. Zvlášť ho prý šokovaly výslechy počínání řidiče přepadeného obrněného auta bezpečnostní agentury napěchovaného penězi ve chvíli, kdy lupiči udeřili. „On bez pokynu velitele vozu zastavil, otevřel dveře, k čemuž také nedostal pokyn – a vedle jeho místa zůstaly ležet na palubní desce kódy k otevírání dveří nákladového prostoru," kroutí hlavou Ortman, jenž v takové sérii chyb nevidí pouhé opomenutí ani náhodu. Stejně jako v tom, že přepadena byla zrovna dodávka, jejíž systémy měly hned několik technických poruch…

V květnu se tak v rámci závěrečných řečí ještě strhne nelítostná bitva argumentů mezi obžalobou a obhajobou.

Z obžalovaného spolupracovníkem obhajoby

Rázné odmítnutí víny a označení obžaloby za nesmysl. Tak se ke svému údajnému podílu na loupeži století staví Tomáš Půta, odpykávající si trest za podíl na řádění Berdychova gangu a napadení pražských záchranářů, i někdejší ústecký taxikář František Hajn, jenž dlouhé roky pobýval v Dominikánské republice. Oba shodně tvrdí, že loupež století nespáchali. A shodnou se i v tom, že se neznají.

Obžaloba jim ale klade za vinu, že byli mezi strůjci i aktéry loupeže, při níž skupina ozbrojených pachatelů přestrojených za policisty 16. září 2002 při přepadení transportního vozu bezpečnostní agentury s penězi na Evropské třídě v Praze získala přes 154 milionů korun. Už loni uložil městský soud Půtovi 12 let vězení a nepřítomnému Hajnovi, který byl tehdy stíhán jako uprchlý, 10 roků; další z obžalovaných, Maroš Šulej, byl zproštěn obžaloby – a toto rozhodnutí je již pravomocné. Podle informací Deníku nyní Šulej, kdysi vycvičený jako příslušník zásahové jednotky slovenské policie, pracuje jako detektiv pro obhajobu. A zřejmě chystá argumenty, které by v závěru jednání soudu měly podpořit teze o nevině jeho kamaráda Půty.

Kauzu Antonína Salety, který měl být spolupracovníkem lupičů uvnitř bezpečnostní agentury, soud vyloučil k samostatnému projednávání; jeho vydání z Venezuely, kde byl zadržen, se protahuje. Soud nicméně už loni připustil, že do akce muselo být zapojeno více mužů. Vedle dvou, kteří již zemřeli – v obou případech policie uzavřela jejich úmrtí jako sebevraždy – minimálně ještě dva lupiči neznámé totožnosti, jejichž jména se do policejních spisů nedostala.

Obžalované mají usvědčovat zejména důkazy v podobě pachových stop zanechaných v přepadeném voze, které oni ale zpochybňují. Vysvětlit je ovšem nedovedou. „Ale ten pes není stoprocentní," míní Půta. Hajn má dokonce za to, že v době činu nebyl v České republice, ale v Mexiku.

Autor: Milan Holakovský

10.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení