VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Švábův gang: obhájci se trefují do korunního svědectví

Praha - Zaznělo to, co se očekávalo. Tak to ve středu vypadalo u Městského soudu v Praze při závěrečných řečech obhájců sedmi obžalovaných v kauze takzvaného Švábova gangu, čelících obžalobě z únosů a vydírání movitých podnikatelů - a dokonce i dvou vražd.

16.7.2014 AKTUALIZOVÁNO 17.7.2014
SDÍLEJ:

Daniel Dimitrov - v neprůstřelné vestě a střežený zásahovkou.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Šest z nich se především snažilo zpochybňovat výpověď spolupracujícího obviněného Daniela Dimitrova, který se jako jediný přiznal v plném rozsahu a svými výpověďmi usvědčuje i komplice. Advokáti poukazovali na fakt, že než nastoupil dráhu již několikrát trestaného zločince, býval policistou, a tak dobře ví, jak to v trestním řízení chodí a jak vyšetřovateli „jít na ruku".

Především ale upozorňovali na pasáže jeho výpovědí, které označují za rozporné nebo vysloveně lživé, kdy na jejich základě není možno určit, kdo se stal vykonavatelem vražd spáchaným ve Spojených arabských emirátech a v Itálii; ta, jež měla být spáchána v Dubaji, navíc není prokázána nálezem těla oběti. K dalším opakujícím se argumentům patřila slova o tom, že vraždy nebyly předem plánovány, jak tvrdí obžaloba, ale šlo o neočekávané excesy, k nimž nemělo dojít.

Návrh na doživotní tresty

Státní zástupce Vladimír Mužík navrhuje pro tři obžalované doživotní tresty - včetně údajného organizátora Michaela Švába a údajného zabijáka Petra Klementa (ten ale odmítá nejen podíl na obou mordech, ale i pouhou přítomnost u nich; tvrdí, že Dimitrov musí hovořit o tom, co spáchal sám). Žalobce by navrhoval i čtvrté doživotí, pro Dimitrova, kdyby ten nespolupracoval a neprojevil lítost. Takto pro něj požaduje 20letý trest - beztak čtvrtý nejpřísnější. Sám Šváb únosy v jednacích síních přiznal - zdůraznil ale, že mu šlo jen o peníze obětí a rozhodně neusiloval o jejich životy.

To zopakoval i ve své závěrečné řeči, kdy plánování vražd, či dokonce jejich organizování, rázně odmítl - a vyjádřil politování ve vztahu k rodinám pozůstalých. „Chtěl bych se omluvit," prohlásil. Podobně se vyslovovali i další obžalovaní, včetně Libora Skopalíka, jemuž žalobce rovněž navrhuje doživotí; někteří se se se slovy lítosti i s omluvami obrátili také k rodinám vlastním. K podílu na vraždách se ale nikdo nepřihlásil. Buď prohlašovali, že na místě vůbec nebyli, nebo ukazovali prstem na ostatní obžalované.

Korunní svědek Dimitrov rázně odmítl nařčení, že lhal, aby se zavděčil kriminalistům a jako spolupracující obviněný získal v rámci procesu výhodnější postavení. Od počátku prý vše vylíčil po pravdě, když do policejních protokolů i pak před soudem popisoval podrobnosti únosů i spáchaných vražd, a ohradil se proti nařčení, že by do jeho úst měli vkládat některá vyjádření detektivové. „Nedá se to vrátit," posteskl si, když vyjádřil slova lítosti. Jenomže - podobných vyjádřená už stěny jednací síně číslo 101 u Městského soudu v Praze už slyšely!

Popření obou mordů

Stejně jako viděly řadu případů, kdy obžalovaní odmítali vinu a jako pachatele označovali souzeného komplice. Tak to bylo i v případě Petra Klementa, který se podle obžaloby stal vykonavatelem vražd. Spáchání obou mordů popřel, stejně jako to, že by vražedného jednání byl vůbec schopen - naopak sám prý byl zaskočen tím, co se stalo, a už jen pouhá přítomnost ho prý poznamenala do konce života. Jako muže, který „útočí zezadu" (podnikatel zavražděný u italských hranic byl střelen zezadu do hlavy) označil právě Dimitrova. Ten podle něj od počátku nemluví pravdu - a jen upravuje lži, které se ukážou jako nepřijatelné.

Rozsudek bude vynesen v pátek. Původně se očekával již čtvrteční verdikt, senát Tomáše Durdíka se ale ve středu odpoledne rozhodl ponechat si více času na poradu. Jen soudce s přísedícími přitom vědí, zda si rozsudek v procesu, kdy žalobce navrhuje běžně nevídané tři doživotí naráz, jen chtějí důkladně a zodpovědně promyslet, anebo se chtějí ještě detailně pobavit o pochybnostech, nejasnostech a rozporech, na které ve svých vystoupeních poukazovali advokáti.

Čtěte také: Švábův gang: žalobce žádá třikrát doživotí

Autor: Milan Holakovský

16.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení