VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Souzený metalista nebyl prý v Praze agresivnější než jinde

Praha – Vrátím se k pokračování, slíbil ve čtvrtek při odchodu z jednací síně Městského soudu v Praze metalový zpěvák z USA Randy Blythe, který se zpovídá z údajného podílu na smrti jednoho z fanoušků. Ten při koncertu v roce 2010 lezl na pódium a zpěvák ho podle obžaloby shodil; na tom, že mu zřejmě „pomohl dolů" se víceméně shodují i svědci. Mladík spadl na zem a praštil se do hlavy; vstal ale a zdál se být v pořádku. Po koncertu mu ale kamarádi volali sanitku. Následkům zhranění pak nadšený fanda tvrdé hudby, jenž podle jednoho ze svědků získal před koncertem od Blytha podpis, podlehl později v nemocnici.

9.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv

Soudce Tomáš Kubovec sice hlavní líčení rozplánoval do pátku – užve středu ale bylo zřejmé, že verdikt nyní nepadne. Kvůli omluvám znalcůo oboru psychiatrie – v jednom případě pro nemoc, ve druhém z důvodu dovolené – bylo nutno jednání odročit. Na počátku března budou vedle zmiňovaných zpracovatelů znaleckých posudků slyšeni i jejich kolegové, kteří vypracovali dobrozdání ke stavu obžalovaného na žádost obhajoby. Mělo by dojít i na svědectví čtyř účastníků koncertu, jejichžtotožnost je známá a kteří ještě u soudu nevypovídali.

Hodně domněnek

Udělat si obrázek o tom, jak přesně se seběhly události na první, koncertu Blythovy kapely Lamb of God v České republice, který se konal před necelými třemi roky v pražském klubu Abaton, nebude pro soud jednoduché. To naznačil i předseda trestního senátu, když připomněl, že svědcičasto nemají úplně jasno v tom, co viděli na vlastní oči a co si jen myslí. O kauze se totiž po loňském překvapivém zatčení Blytha na letišti hodně psalo v médiích, objevila se videa na internetu, osudný koncert se také ze všech stran probíral v komunitě metalových příznivců.

„Dovoluji si domnívat se," začínal své vyjádření i prozatím poslední slyšený svědek Lukáš H. Účastník koncertu z 24. května 2010, který se sám přihlásil obhájcům, když na internetu četl zpravodajství z prvních dnů přelíčení s Blythem a nabyl dojmu, že některé výroky, jež zazněly v soudní síni, je na místě poněkud popravit. Vysloužil si za to rázné upozornění: u soudu se svědci nedomnívají. Vypovídají to, co vědí, nebo řeknou: Nevím.

„Ten samý" Randy

Co Lukáš H. ví zcela jistě, je to, že nemůže souhlasit s míněním jiných účastníků koncertu, že Blythe „byl tehdy v Praze obzvlášťdivoký"; agresivní a působil naštvaně. Srovnání toho, co viděl naživo, s videem z jiných koncertů na youtube prý vyznívá jasně. „Byl to furt ten samý Randy," zdůraznil svědek, podle jehož slov to v Abatonu rozhodně nevypadlo, že by hudebník chtěl komukoli ublížit. Prostě to tak funguje, že metalová hudba působí jako demonstrace síly.

Všichni jsou stejní

Nesrovnalosti kolem výpovědí jiných účastníků, kolik fanouškůpostupně na pódium lezlo, aby se tam ukázali a pak skočili do publika, ale svědek svou výpovědí neosvětlil. Dva roky po koncertu, až do Blythova zatčení, vůbec netušil, že se tehdy v Abatonu stalo něco závažného, takže nebyl důvod uchovávat v paměti podrobnosti toho, co viděl v chabém osvětlení z pětimetrové vzdálenosti – a hlavně: všichni zapřisáhlí metalisté vypadají podobně: dlouhé vlasy, černé triko… Svědek ale uvedl, že ochranka i zpěvák dávali těmto lidem najevo, že na pódiu nemají co dělat. A lidem chystajícím se ke skoku prý také členové ochranky nebo zpěvák „pomáhali dolů". „Zpěvák se cítil ohrožen, dělal si vlastní prostor – odšťouchl ho," popsal Lukáš H. jiný skok jiného fanouška v průběhu koncertu. „Nevím, jestli rozlišujete mezi slovy odšťouchnout a odstrčit," obrátil se svědek k předsedovi senátu.„Prostě mu pomohl – tím dáte najevo: už to, prosím, nedělej."

Klíčový moment neviděl

Incidenty s lezením na pódium, které podle jeho slov začaly asi 30 –40 minut po začátku koncertu, slyšený svědek prý zaznamenal tři; při druhém z nich se jiný fanoušek (který už také u soudu svědčil) ocitl na zemi. Z pohledu Lukáše H. se to jevilo tak, že dvakrát fandům pomohl dolů bodyguard a jednou zpěvák. Událost, jejíž následky soud projednává, ale svědek zřejmě neviděl. Rozhodně si nevšiml, že by někdo dopadl na zem. „Já si ke konci odskočil na WC, ještě když kapela vystupovala," vysvětloval svědek senátu. Pryč byl prý asi tak tři minuty – a když se vrátil, nezaznamenal žádný problém ani nezaregistroval jakékoli prohlášení k divákům, o čemž už v jednací síni také byla řeč. „Jen klasické gesta jako Tleskejte," vypověděl Lukáš H

„Mohu se domnívat, že řekl něco jako Ukažte mi, že jste tady," konstatoval na adresu souzeného zpěváka svědek, který přímo v jednací síni ukázal, že anglicky se umí dorozumívat perfektně.A rozhodně nezaslechl, že by zpěvák chtěl diváky na pódiu. Sám Blythe odmítl, že by něco takového řekl – našli se ale svědci hovořící o tom, že měl pronést něco, čemu sice nerozuměli, ale vyložili si to jako pozvánku na pódium. To, že návštěvníci během vystoupení lezou na konstrukci a pak se vrhnou do davu, kde je ostatní zachytí, není přitom na koncertech metalové hudby až tak neobvyklé.

Prozatím poslední slyšený svědek také potvrdil slova dalších svědkůo tom, že zábrany byly nastavěné až k pódiu, takže před ním nevymezovaly obvyklý bezpečnostní koridor. Doplnil také, že se podivil, když se po dvou letech z médií dověděl, k čemu došlo. „Komunita metalových fanoušků funguje tak, že pokud se něco stane, okamžitě se volá pomoc," vysvětlil. To nicméně není v rozporu s dřívějšími výpověďmi popisujícími samotný incident. Podle nich shozený mladík po pádu na zem vstal – a nezdálo se, že se stalo něco vážného.

Tvář v paměti neutkvěla

Lukáš H. také řekl, že on sám zraněného mladíka neznal. RovněžBlythe, jemuž soud předložil fotografie zemřelého mladíka, jen odmítavěkroutil hlavou. Upřímně se prý snaží vzpomenout si – tahle tvář mu ale nikoho nepřipomíná. „Toho člověka nepoznávám," konstatoval.

Chybí výslechy svědků i znalců

Dokazování v jednací síni má pokračovat 4. a 5. března. David Randhall Blythe, jak se obžalovaný skutečně jmenuje, trvající na tom, že si není vědom žádného provinění, prohlásil, že z USA opět přiletí, i když mu soudce Tomáš Kubovec vysvětlil, že může požádat o konání hlavního líčení ve své nepřítomnosti. Kromě znalců z oboru psychiatrie a psychologie má být slyšena svědkyně navrhovaná obžalobou, jež se soudu omluvila, a také tři další svědci – včetně kamaráda posledního vyslýchaného svědka Lukáše H., který byl na koncertu s ním a setrval prý v sále po celou dobu vystoupení. Možná toho ale ještě zazní víc. Předseda senátu sice zamítl návrh obhájců na přibrání znalce z oboru biomechaniky kvůli objasnění mechanismu pádu fanouška z pódia, jelikožv rámci projednávané kauzy trestní senát nepovažuje takové zjištění za podstatné – to ale podle Kubovcových slov obhajobě nebrání, aby tento posudek nechala připravit sama. Pak by soud proti slyšení jeho zpracovatele nic nenamítal.

Autor: Milan Holakovský

9.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení