Případ se týká vydání knihy od Bilala Philipse s názvem Základy tauhídu - Islámský koncept boha. Její autor nesmí do některých západních zemí, kniha je v některých státech také zakázána. Podle výroční zprávy o extremismu vydávané českým ministerstvem vnitra kniha propaguje salafijský směr islámu, který hlásá netoleranci a nenávist k jiným náboženstvím.

Podle předsedy trestního senátu Vladimíra Hermanna se řešila zásadní otázka, zda salafismus je hnutí nebo ideologie. Soud dospěl k závěru, že jde o ideologii. Kniha tak nepropaguje žádné hnutí. "Trestní zákon tohoto státu nestíhá někoho za propagaci ideologie, nýbrž za propagaci konkrétního hnutí. Žádné hnutí v této knize propagováno není. To je v zásadě jediný důvod, na jehož základě soud dospěl ke zprošťujícímu rozsudku," řekl dnes při stručném zdůvodnění rozsudku Hermann.

Po razii v pražských muslimských centrech v roce 2014 byl Sáňka obviněn ze zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Toho se podle policie dopustil tím, že zajistil překlad, vydání a distribuci knihy.

Sáňka celou dobu obžalobu odmítal a považoval ji za vymyšlenou. Novinářům po jednání řekl, že soud rozhodl trefně a spravedlivě. "Já jsem po celou dobu neočekával nic jiného. Pokud by byl rozsudek jiný, tak bychom měli první případ v historii, kdy bude občan České republiky pronásledován za svoje přesvědčení," řekl Sáňka.

Nesouhlas státní zástupkyně

Jeho obhajoba byla postavena na kritice postupů policie při vyšetřování případu. Tvrdila také, že kniha není radikální a zabývá se jedním z náboženských směrů v rámci islámu.

Státní zástupkyně Zdeňka Galková s tím nesouhlasila. Odmítala, že by šlo o teologický text. Podle jejího názoru kniha obsahuje kontroverzní pasáže o potřebě prosazování práva šaría a vykazuje protidemokratické rysy. "Já trvám na tom, že salafismus je hnutí," vysvětlila Galková důvody, proč se hned proti rozsudku odvolala.

Policie předloni vnikla do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě. Razie se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam. Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Nelíbilo se jim například to, že museli ležet obličejem k zemi, podle výpovědí svědků na ně také policisté mířili zbraněmi. Podle vnitra byl zásah v pořádku. Soudy později odmítly řešit žalobu Ústředí muslimských obcí, v které se domáhaly konstatování, že byla modlitba narušena.