„Praktiky on-line šmejdů jsou důmyslné a kromě nabídky předraženého zboží je ohrožují předlužením, citovým vydíráním či zcizením osobního majetku včetně vytunelování bankovních účtů," varuje specialistka na on-line kriminalitu Šárka Soudková z Národního centra bezpečnějšího internetu.

Podle neziskové organizace Život 90, která poskytuje služby a pomoc seniorům, jsou touto cestou ročně okradeny či podvedeny tisíce seniorů a jejich počet strmě roste.

„Zhruba každý druhý senior využívá e-mail a pravidelně hledá informace na internetu. Podvedených je mnoho, ale jen malá část podvod přizná a ještě menší se aktivně brání. Starší lidé se stydí a nesvěří se ani svým dětem či neziskovým organizacím, které by jim mohly pomoci," varuje Jan Lorman, ředitel neziskové organizace Život 90, která pomáhá seniorům s aktivním životem.

Nejčastější on-line šmejdské pasti jsou nevyžádané e-mailové výzvy a inzeráty, nevyžádané charitativní žádosti o peníze, ankety slibující odměny za vyplnění, internetové seznamky a on-line známosti, instalace neověřených softwarů a falešné výzvy od autorit státní moci.

Psychická manipulace

Začínají se objevovat i sofistikovanější a nebezpečnější metody psychické manipulace: podvodníci na internetových seznamkách pod smyšlenou identitou navážou s obětí důvěrný vztah a pak se z ní snaží citovým vydíráním vylákat peníze, například na léčbu smyšlené vážné choroby. „V horším případě svoji oběť navštíví a vykradou domácnost. Touto cestou mohou připravit seniory 
i o celoživotní úspory," varuje Jan Lorman.

Doporučuje se nereagovat ani na nátlakové e-mailové výzvy od autorit státní moci, například policie, exekutorů 
či zahraničních institucí: „Tyto instituce s občany 
v těchto věcech běžně 
e-mailem nekomunikují, jde obyčejně o formu nátlaku ze strany kyberzločinců," říká Šárka Soudková.

Organizace Život 90 doporučuje podvedeným seniorům, aby se obrátili na jejich krizovou telefonní linku Senior telefon s číslem 800 157 157, kde jim poradí, jak dále postupovat. Uživatelé všech věkových kategorií se o prevenci on-line kriminality a osobní ochrany mohou dovědět na www.digitalnigramotnost.cz či www.saferinternet.cz.

- 74 procent Čechů již obdrželo e-mail od podvodníka.
- E-mailem nabízejí předražené zboží a smlouvy uzavírají pod nátlakem telefonicky.
- Roste počet případů citového vydírání prostřednictvím on-line seznamek.
- Senioři se stali odkladištěm starých nezabezpečených počítačů.
- Zákon spotřebitele chrání, ale podvedení se svých práv málo dožadují.

Michaela Sladká