VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrazi hudebníka Sahuly dostali patnáct let

Praha -Na patnáct let do věznice se zvýšenou ostrahou poslal v pátek Krajský soud v Praze devatenáctiletého Jiřího Kulvejta a o dva roky staršího Jana Dvořáčka, kteří v noci na 2. května v chatové osadě u Skuheře nedaleko Kamenice na Praze-východ umlátili a ukopali hudebníka Františka Sahulu (44).

19.12.2008
SDÍLEJ:

Jan Dvořáček si k soudu přišel vyslechnout 15letý trest za brutální vraždu Františka Sahuly. Spolupachatel Jiří Kulveit dostal stejný trest.Foto: Jakub Krupka

Jeho nezletilému synovi také mají společně uhradit odškodnění ve výši 240 000 Kč.

S bývalým kytaristou skupiny Tři sestry a protagonistou titulní role videoklipu k písni Průša je úchyl se setkali náhodně necelou hodinu po půlnoci cestou z baru v Kamenici. Sahulu, který mířil z téhož baru na chatu svého kamaráda (přebýval tam po návratu z vězení, kde pykal za neplacení alimentů), dohonili v lese u potůčku.

Těžko říci, zda se hudebník nemohl trefit na můstek kvůli tmě, nebo kvůli vypitému alkoholu – jisté ale bylo, že potřeboval pomoc. A Kulvejt s Dvořáčkem, s nimiž kráčel k domovu ještě další kamarád, pomohli. Navzdory tomu, že sami měli hodně upito – podle znalců kolovalo Kulvejtovi v krvi 2,27 promile alkoholu, Dvořáček měl dokonce 3,46 promile. Sahulovi posvítili na cestu mobilem, dokonce ho podpírali, a navíc mu ještě pomohli překonat nebezpečný úsek, kde se přes bažinu musí jít po podlážkách.

Tragický konec opilecké rvačky

Pak však trojice kamarádů usoudila, že společnosti tohohle chlapíka (v němž kytaristu a zpěváka podle všeho nikdo z nich nepoznal) už mají tak akorát. Všichni proto popoběhli a šli napřed. Sahulovi se to nelíbilo, křičel, ať na něho počkají, a své výzvy proložil pěkně peprnými výrazy. „Nadával tak, že se mi zatmělo před očima, nadávky totiž nesměřovaly na mou osobu, ale dotkly se mé matky,“ vysvětloval Kulvejt, proč si na Sahulu počkal, začal se s ním postrkovat – a nic nedbal ani na slova protivníka, že nestojí o problémy, nemá v úmyslu se prát, ale chce jít domů.

Odpovědí na výzvu ke smíru byly dvě rány pěstí, které hudebníka srazily na zem. Zatímco třetí kamarád nechtěl s pranicí nic mít a raději odešel, Kulvejt s Dvořáčkem začali svou oběť mlátit a kopat, dupali jí po hlavě jako smyslů zbavení. „Mohlo jít o několik desítek kopů a ran směřující na hlavu, krk a horní polovinu těla, kde jsou uloženy životně důležité orgány – pachatelé tedy jednali v přímém úmyslu poškozeného usmrtit,“ zdůraznil státní zástupce Tomáš Milec.

Otřesné svědectví o mimořádné brutalitě útoku podává podle jeho slov nejen fakt, že nešťastníkova hlava byla zadupána osm centimetrů do země, ale za vše hovoří také slova renomovaného soudního lékaře: „Doktor Zdeněk Šňupárek uvedl, že s tak rozsáhlou devastací hlavy a krku za se svou dvacetiletou praxi setkal maximálně třikrát.“

O peníze původně nešlo

Útočníci se sice nemohou shodnout, kdo z nich se na smrti hudebníka podepsal větší měrou, a svalují vinu jeden na druhého – podle soudu se ale nebývale surovém mordu podíleli oba. Podle soudkyně Oldřišky Rysové ovšem nebyla motivem hrůzného činu snaha zmocnit se Sahulovy peněženky se třinácti stovkami, jak míní žalobce Tomáš Milec, ale v těžko pochopitelné násilí přerostla náhodná hádka, která se rozpoutala pod vlivem alkoholu.

Krádež peněženky byla jen okamžitým nápadem mladíků postávajících nad mrtvolou. Samotný podnět konfliktu pokárá Rysová za zcela malicherný. Padlo sice urážlivé sprosté slovo, nad Kulvejtovou reakcí ale zůstává rozum stát. „Jde o generaci, která takové výrazy běžně používá,“ podotkla. Slova soudkyně potvrzovalo i chování kamarádů obžalovaných, z nichž někteří na chodbách soudu častovali kameramany a fotoreportéry přímo nebývalou snůškou vulgarit.

Kauza půjde k vrchnímu soudu

Dvořáčkův obhájce Daniel Šimánek míní, že podobnou tragédii nikdo z aktérů předem neplánoval: „Byla to zprvu obyčejná rvačka, která se zvrhla. Možná si pan Kulvejt, který udeřil první, chtěl vyzkoušet, jaké je to napadnout staršího člověka,“ podotkl advokát s tím, že z jeho pohledu jsou důležité krvavé stopy na botách obou pachatelů.

Zatímco jeho klient Dvořáček měl krev oběti „jen“ na nártu pravé boty, Kulvejtovy boty byly zakrváceny podstatně víc. Včetně obou podrážek. Na tento fakt, který podle Šimánka jasně dokumentuje podíl obou kumpánů na vražedném útoku, chce advokát upozornit při jednání odvolacího senátu Vrchního soudu v Praze.

Odvolání zřejmě podají všechny strany sporu. Včetně žalobce Milce. „Očekával bych tak šestnáct sedmnáct let,“ naznačil, že vzhledem k nevídané brutalitě pachatelů pokládá uložený trest za nízký. A to i navzdory řadě polehčujících okolností, mezi nimiž soudkyně Rysová vyzdvihla zvláště dosavadní řádný život obou obžalovaných, jejich nízký věk a relativně příznivé prognózy nápravy. Naopak proto nim hovoří chladnokrevnost, s níž hrůzný čin spáchali, a fakt, že když zjistili, jaký je následek jejich jednání, ani se nesnažili zjišťovat, jestli by se oběti nedalo pomoci.

Plačtivé omluvy nezabraly

„Mrzí mě to, byla to klukovská blbina. Je mi líto, že to takhle dopadlo – a nedá se to vrátit zpět,“ kál se před vynesením rozsudku Jiří Kulvejt. „Mrzí mě, co se stalo, a chci se všem omluvit,“ přidal se Dvořáček rozechvělým hlasem.

Předsedkyni senátu Oldřišku Rysovou ale pozdní lítost neobměkčila. „Odráží spíš jejich budoucnost než skutečnou lítost nad tím, že došlo k usmrcení další osoby,“ řekla soudkyně. Jedním dechem připomněla, že poté, co oba pachatelé vybili svou agresivitu, začali se chovat nezvykle chladnokrevně. Rozdělili si obsah ukradené peněženky a za mlčení dali dvě stovky kamarádovi, který původně šel s nimi – a společně pak všichni začali za pomoci mobilů vytvářet alibi. Chtěli vzbudit zdání, že v době mordu byli na úplně jiném místě. „A svůj postoj nezměnili ani druhý den, kdy už je vliv alkoholu opustil,“ dodala Rysová.

Autor: Milan Holakovský

19.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení