VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Roky domácího násilí prý uzavřelo znásilnění dítěte

Praha – Prosím soud, aby se zamyslel; tady jde o budoucnost mých dětí a mé rodiny, apeloval v úterý na senát soudkyně Veroniky Čeplové 54letý obžalovaný, který u Městského soudu v Praze čelí obžalobě z vážných zločinů: z dlouhodobého týrání své o třicet let mladší manželky a se sexuálně motivovaného útoku na 10letou holčičku z okolí rodiny, kterou jeho žena měla v kritické chvíli svěřenou na hlídání.

20.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Martin Divíšek

„Viděli jste, jak manželka vypadala," narážel na fakt, že korunní svědkyně v jeho kauze přišla do jednací síně vypovídat jaksi… – no, řekněme, že působila dojmem, jako by si dala před cestou k soudu něco ostřejšího na kuráž. „Nechte mě, abych ji mohl z toho marastu vytáhnout a starat se o své děti," požádal senát, než ukryl své oči za papír, na který si pro svou řeč napsal poznámky.

Byla to přitom právě jeho manželka, kdo se na konci loňského října postaral, aby skončil ve vazební cele. Šokující příběh hororového dění, odehrávající se údajně za zavřenými dveřmi bytu v centru metropole, se na stránkách policejních protokolů začal odvíjet od počátku loňského listopadu. Poté, co se mladá žena v doprovodu svého otčíma dostavila na policejní služebnu, aby oznámila, že svého muže přistihla při zcela nemístném zájmu o tělo školačky, která byla na návštěvě – a při té příležitosti se také svěřila, jak jí muž po celých osm let trvání manželství ubližuje.

Žena, která obžalovaného znala od nejútlejšího dětství, jelikož byla kamarádkou jeho starší dcery, policistům detailně popisovala své útrapy. Od doby, kdy se jako mladičká dívka vdávala, bývala doma bita. Tohle násilí podle obžaloby trvalo skutečně dlouhodobě; od roku 2002 do loňského podzimu. S modřinami na těla prý utíkala ke své matce a otčímovi – někdy sama, někdy i s dětmi. Sám obžalovaný připustil, že dobře věděl, kde ji hledat – a v některých případech ji přivedl domů i pod tíhou podstatně pádnějších argumentů nežli jen své výmluvnosti.

Před soudem už ale údajná oběť týrání vypovídala jinak než na policii. Zcela opačně. Zastávala se manžela a potvrzovala jeho verzi událostí. S tím, že v situaci, kterou původně pod vlivem alkoholu vyhodnotila jako sexuálně motivovaný zájem o dítě, ve skutečnosti vlastně neviděla, že by se stalo cokoli závadného.

Se změněnou výpovědí ale nekorespondují svědectví lidí z okolí údajně bité ženy. A také dívenka, které je nyní jedenáct, policejním specialistům popisovala dění, které rozhodně nebylo tím, jak událost vylíčil „strejda" obžalovaný: že se osudného večera nestalo vůbec nic, nanejvýš se kvůli tomu, že i on měl upito, mohl cestou k televizi o školačku ležící v posteli opřít. „Nemám čtyři ruce ani nejsem chobotnice, abych ji držel za ruce a ještě za pusu a k tomu olizoval," tvrdil u soudu. „Je to celé nesmysl," zdůraznil.

Plačtivá výpověď dívenky

A že dívenka vyprávěla něco jiného? To si prý neumí vysvětlit. V soudní síni naznačil, že si možná vzpomněla na olizování, které znala od pejska, a v dětské fantazii se spojily dvě různé věci. „Něco také mohla slyšet ve škole, zažít na hřišti nebo to pochytila venku od těch, se kterými se stýká – ona si hraje s tou partou, co se koupe ve fontáně na Folimance," řekl obžalovaný s tím, že dívku, které tehdy bylo devět, sám viděl, jak jenom v kalhotkách skáče do vody. A když pak za hodinu přišla na návštěvu a tohle chování jí vytýkal, lhala, že to není pravda. Když dívenka lže, lze to podle obžalovaného poznat podle toho, že pofňukává. Což souzený muž jistojistě nezmiňoval náhodou – výpověď poškozeného dítěte, která u soudu zazněla z videozáznamu pořízeného policií, lze charakterizovat jako plačtivou. Naopak psychiatrický posudek by spíše napovídal tomu, že výpověď je věrohodná.

Obžalovaný připouští, že ani on sám se vždycky nechoval nejlíp, i když to třebas myslel dobře – během pobytu ve vazbě ale měl dost času přemýšlet. A pro budoucnost má jasno: chce se především rozloučit s alkoholem, starat se o rodinu a vydělávat peníze pro její zabezpečení. K tomu by rád dostal od soudu příležitost. A také by se snažil vzdálit svou manželku od její rodiny. „Oni se zdržují v hospodě a myslí si, že práce, zodpovědnost a pořádek jsou sprostá slova," konstatoval.

Zda trestní senát přesvědčil, se dozví ve středu v poledne. Na promýšlení verdiktu si soudkyně Čeplová vyhradila více času, než poté, co zazní závěrečné řeči, bývá u většiny soudních jednání obvyklé.

Roky kriminálu, nebo podmínka?

Rodina, jejíž špinavé prádlo se nyní propírá u Městského soudu v Praze, rozhodně nebyla tuctová. Zatímco státní zástupkyně nepochybuje o tom, že pravdivá je první verze výpovědi údajně týrané ženy – tedy slova o tom, že o generaci starší manžel napadal ji i jejich dva společné potomky. Dlouhodobě. Její matka s otčímem pro ni dokonce hledali ubytování v azylovém domě. Vždy se ale vrátila k manželovi. Zlom nastal loni 28. října, kdy svého muže večer přistihla, jak klečí mezi nohama školačky, která byla na návštěvě, a dívka řekla, že ji strejda líže. To byl z pohledu obžaloby poslední impuls k tomu, aby se vypravila na policii a tam popsala nejen to, co viděla, ale obsáhle se zmínila i o tom, jak vypadalo předchozích osm let společného soužití. Právě téhle verzi žalobkyně věří, přestože manželka obžalovaného ještě před začátkem soudního jednání všechna svá tvrzení odvolala. Nyní tvrdí, že k původní výpovědi byla přinucena svým otčímem – a navíc vypovídala opilá.

„Vy jste vstoupila na stranu zla," obrátil se ke státní zástupkyni obžalovaný, který za vším vidí pomstu své tchyně. „Státní zástupkyně nevěří mé manželce, já zas nevěřím těm svědkům," oslovil soud s prosbou, aby i senát pečlivě zvažoval, komu věřit.

Údajně nestandardní okolnosti oznámení případu podtrhuje i obhájkyně. „Co zahlédla v dětském pokoji, oznamovala svědkyně pod vlivem alkoholu. Rodinná rada došla k závěru, ať to jde oznámit – za účinné podpory nevlastního otce, který ji o půlnoci doprovodil na policii," argumentuje obhájkyně důrazem na to, že její klient skutky, z nichž je viněn, odmítá. „Nic takového jsem neudělal," potvrdil i obžalovaný.

Obžaloba navrhuje uznat obžalovaného vinným z týrání osoby žijící ve společném obydlí (při uznání viny je trestní sazba v případě dlouhodobého páchání 2 – 8 let odnětí svobody) a ze znásilnění (jestliže je obětí dítě, stanovuje trestní zákoník 5 – 12 roků vězení) – přičemž trest s umístěním do věznice s ostrahou by měl být vyměřen při dolní hranici sazby. Naopak obhájkyně požaduje pro klienta zproštění obžaloby – a pro případ, že by soud vzal vinu za prokázanou, navrhuje podmíněný trest. A pokud by už muselo být rozhodnuto o pobytu ve vězení, ať je to prý osm měsíců, po které obžalovaný pobýval ve vazbě – a „šel hodně do sebe".

Autor: Milan Holakovský

20.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Požár haly na Praze 10.
29

Nad Vršovskou horou v Praze 10 hořela hala. Zasahovalo deset jednotek hasičů

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Pražskému dopravnímu podniku (DPP) klesly tržby kvůli zlevněnému ročního kupónu. Mezi 1. červencem 2016 a letošním 30. červnem byl pokles tržeb z jízdného o 156, 8 milionů nižší než v roce 2014. Z celkových tržeb pražské integrované dopravy jde o pokles 3,86 procenta. Ve středu to řekli náměstek primátorky Petr Dolínek a generální ředitel DPP Martin Gillar. Praha zlevnila roční kupón v roce 2015 a to z 4750 korun na 3650 korun. Zlevněné kupóny platí od loňského července. 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení