VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policie zadržela 16 aktivistů Kliniky, úřad dává trestní oznámení

Praha - Po úterním zákroku v budově v pražské Jeseniově ulici skončilo na policejní služebně celkem 16 aktivistů komunitního centra Klinika, kteří i přes výzvy policie odmítli objekt opustit. Jsou podezřelí z přestupku proti veřejnému pořádku, konkrétně neuposlechnutí výzvy úřední osoby, informoval na webu mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

25.5.2016 AKTUALIZOVÁNO 25.5.2016
SDÍLEJ:

Policie obvinila 16 aktivistů. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Policie pátrá také po autorovi anonymů, které už dvakrát nahlásily v objektu bombu. Je podezřelý ze šíření poplašné zprávy.

Uvnitř se bouralo

Noc na středu se od té z počátku víkendu ovšem odlišovala tím, že na policejních služebnách skončilo 16 lidí, kteří navzdory výzvám policie odmítli budovu opustit. Jsou podezřelí z přestupku proti veřejnému pořádku, konkrétně z neuposlechnutí výzvy úřední osoby, uvedl ve středu Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. Věc se dál bude řešit ve správním řízení.

Hulan také potvrdil, že při zásahu opravdu – jak se proslýchalo – došlo i na použití rozbrusek a bouracích kladiv. Osm aktivistů odmítajících budovu opustit se totiž připoutalo k sudům s betonem – a k odchodu se nenechali zviklat ani poté, co se je snažili přesvědčit příslušníci antikonfliktního týmu.

„Pro zdárné dořešení situace museli policisté přistoupit k rozbití těchto pevných předmětů," vysvětlil Hulan, že v této chvíli přišly na řadu pracovní nástroje. „Bourací práce pak trvaly několik desítek minut, respektive několik hodin," konstatoval.

Vyklízeli i restauraci

Kdo je původcem anonymních bombových e-mailů, policie šetří. Objevily se spekulace, že by to mohly být obě strany konfliktu – jedna skupina kvůli tomu, aby oživila upadající pozornost o své aktivity a získala sympatie podporující ty, jimž je ubližováno, naopak uniformované složky proto, aby získaly důvod k zákroku. Oba tábory takové úvahy odmítají.

K nařčení z účelového využití anonymní hrozby Hulan ve středu uvedl, že na anonymní hrozbu policie reaguje tak, aby byly zajištěny ochrana života, zdraví a majetku zúčastněných i nezúčastněných osob.

Připomněl, že večer dostala policie od médií další hrozbu, opět zaslanou do redakce e-mailem. Jejím důsledkem také bylo vyklizení objektu – v tomto případě restaurace na Smíchově – a následné čekání na udanou hodinu, zda dojde k explozi. „I tato situace a její řešení trvalo několik hodin," upozornil Hulan.

Stojí za útoky anarchisté?

K opakovaným bombovým anonymům i dalším útokům proti jím zmíněnému podniku (včetně rozlévání páchnoucí kyseliny máselné, a dokonce i zapalování aut) se opakovaně přihlásili anarchisté ze SRB – Sítě revolučních buněk, kteří prý majiteli vyhlásili „válku" kvůli údajnému nevyplacení mezd. Provozovatel restaurace ovšem tvrdí, že nikomu nic nedluží – a hovoří o tom, že škody vzniklé útoky proti jeho podniku se již vyšplhaly do milionů.

Kolem placení připravili na středu rozruch aktivisté z Kliniky. Odpolední cestu do sídla Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových kvůli pokutě za nedodržení termínu předání předmětu výpůjčky pojali jako happening, kterému dali název Den zúčtování.

Policie v úterý stejně jako v pátek přijela do Kliniky kvůli nahlášené bombě, po prohlídce budovu předala úředníkům z ÚZSVM. Zástupci úřadu sice večer oznámili, že budovu převzali a zabezpečili, ale aktivisté poté do budovy opět vnikli.

„Přítomné jsme opakovaně upozornili, že budova je nyní prázdná, uzamčená a vniknutí do objektu by bylo protiprávní. ÚZSVM zároveň na místě vyzval policii, aby zasáhla v případě, že dojde k opětovnému vniknutí do objektu," uvedl Ležatka. Klinika stejně jako každý jiný, musí podle něj dodržovat právní předpisy. „Použijeme veškeré právní prostředky k tomu, aby byla práva České republiky důsledně chráněna," zdůraznil.

Squatteři se chtějí bránit

Někteří squatteři odmítli opustit i přes výzvy policistů a členů antikonfliktního týmu Kliniku a připoutali se k sudům s betonem. Policisté museli použít rozbrusky a elektrická bourací kladiva, až pak je odvezli na policejní služebnu.

„Zadokumentovali jsme jednání těchto osob a potřebné písemnosti posléze zašleme příslušnému správnímu orgánu k dořešení této situace," dodal policejní mluvčí.

Své pozice v Klinice chtějí levicoví aktivisté bránit s nasazením vlastních těl i nadále. Nasvědčuje tomu jejich středeční prohlášení na facebooku. „Nechceme, aby zájem o toto téma vyšuměl jako v případě vily Milada, která dodnes chátrá ve vlastnictví státu. Chceme upoutat pozornost na téma využití prázdných domů," zdůraznili s tím, že v rámci diskuse s „autoritami" nechtějí být přehlíženi. K tomu by prý mělo pomoci i udržení prostoru poskytujícího zázemí.

Ministerstvo práce Kliniku už nechce

Ministerstvo práce a sociálních věcí, které požádalo o převod objektu Kliniky na Úřad práce, už o budovu zájem nemá. V pátek bude o jejím získání s majetkovým úřadem jednat hlavní město. Ve středu to sdělil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka. Praha chce budovu získat do svého majetku pro působení neziskových organizací. Záměr byl součástí vyjednávání o obnovení koalice vedoucí hlavní město.

„ÚZSVM proto připravil materiál do Vládní dislokační komise, která by měla revokovat své rozhodnutí o přidělení budovy MPSV," vysvětlil Ležatka. Komise schválila převod na ministerstvo v březnu. Budovu měl podle původního záměru využívat Úřad práce. Ještě před ním o ni měla zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů, také ta ale svůj požadavek vzala zpět.

V pátek bude o nákupu či výměně objektu jednat s ÚZSVM hlavní město. Pokud ho získá, nechá v ní aktivisty z Autonomního sociálního centra Klinika až do zahájení rekonstrukce.

Čtěte také: V pražské Klinice byla nahlášena bomba, aktivisté odmítli odejít

Autor: Milan Holakovský, ČTK

25.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

Re-use. Ilustrační foto.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Pusťte nás na ně, volají Piráti na svém vězeňském autobuse

Piráti dnes vyrazili do volební kampaně s “vězeňským autobusem“, který zvnějšku poukazuje na kauzy jejich politických protivníků. Autobus doplní pouť jejich solární pirátské lodi. Piráti s ním chtějí navštívit všechna okresní města, oznámil jejich volební manažer Štěpán Štrébl.

Pokračování problémů s divokými prasaty zatím nic nenasvědčuje

Praha – Pokud by si Praha nevěděla rady, mohla by najít poučení u zlínského hejtmana Jiřího Čunka. Tule větu, která se týkala divokých prasat, zaslechl Deníku v metru v souvislosti s opatřeními proti šíření afrického moru prasat mezi divočáky právě na Zlínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení