VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policie v Česku loni zajistila nejvíc pervitinu v historii

Praha - Policisté loni zabavili přes 107 kilogramů pervitinu, což bylo nejvíce v historii protidrogového útvaru. Proti roku 2014 se množství zadržené drogy zvýšilo více než dvojnásobně. Policisté za celý loňský rok zadrželi také přes 655 kilogramů marihuany a přes 120 kilogramů kokainu. U obou drog šlo o meziroční nárůst. Vyplývá to z výroční zprávy Národní protidrogové centrály, jejíž část dnes získala ČTK.

24.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

V nelegálním drogovém byznysu je podle policistů největším problémem vzrůstající poptávka po pervitinu, která je hlavně v sousedních zemích. "Masivní poptávka odběratelů ze Spolkové republiky Německo stále nabývá na síle a obdobná situace nastává i na území sousedního Rakouska a rovněž v příhraničních oblastech Polska a Slovenska," upozorňuje výroční zpráva.

Kvůli velkému zájmu lidí o drogu pokračuje trend zvyšování objemu výroby pervitinu i trend rychlého zpeněžení produkce. Když pervitin směřuje do Německa, zvýší se jeho cena čtyřnásobně. Při vývozu do severských zemí se jeho cena podle výroční zprávy zvyšuje až osminásobně.

Velkoobjemová výroba pervitinu je už několik let doménou vietnamských zločineckých skupin a cílí právě na vývoz drogy do zahraničí. "Jejich počínání se vyznačuje vysokou mírou konspirace a dělby práce. Kapacita varen se neustále zvyšuje," uvádí protidrogová centrála. Velké varny dokážou vyrobit několik desítek kilogramů pervitinu najednou.

Mobilní výroba

Výroba pervitinu je také mobilnější. Policisté loni zaznamenali trend, kdy pachatelé často mění místa výroby. Ke zřizování laboratoří si pronajmou rodinné domy či sklady, kde provedou několik varů a prostory opustí. Část výroby také podle dokumentu přesouvají do Polska, aby snížili riziko odhalení.

Nejčastěji jsou varny rozmístěny v příhraničních oblastech. Loni jich policisté odhalili 263, což byl mírný pokles o osm proti roku 2014. Český pervitin se stále nejčastěji vyrábí z volně dostupných léčiv, které se dovážejí ze zahraničí. Pašované léky často pocházejí z Turecka, do tuzemska se dostanou přes Bulharsko a Polsko.

Vede marihuana

Nejoblíbenější tuzemskou drogou nadále zůstává marihuana. Počet odhalených pěstíren loni meziročně klesl o 81 na 220. V pěstírnách bylo přes 30.000 rostlin. Pěstitelé marihuany se podle policie začali zaměřovat na provozování řady menších pěstíren, v minulosti měli spíše velké pěstírny. Česká marihuana směřuje hlavně na domácí trh, vyváží se však i do sousedních států, na Ukrajinu, do Maďarska, Británie nebo na sever Evropy.

Kokain i loni podle výroční zprávy vhledem k vyšší ceně a konkurenci pervitinu zůstal drogou pro movitější. Jeho kvalita bývá nízká kvůli ředění. V Česku bylo loni zabaveno o 115 kilogramů kokainu víc než v roce 2014. Některé velké zásilky se ale do země dostaly jen kvůli logistické chybě pašeráků. "Česká republika není v oblasti kokainu nikterak významnou cílovou ani tranzitní zemí," tvrdí policisté.

Autor: ČTK

24.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení