Trojice pachatelů využívala toho, lidé bez přístřeší viděli jen okamžitý zisk v podobě nevelké odměny, kterou dostanou za požadovanou službičku, a vůbec nedomýšleli důsledky svého jednání. Ani v nejmenším tak bezdomovcům nevadilo, že dopřávají zločinům možnost, aby si přisvojili jejich identitu. Pachatelé, podléhající jednomu kápovi, tudíž nepotřebovali vymýšlet nic složitého. Stačilo pobudu přesvědčit, aby se nechal umýt, slušně obléknout a dopravit do banky. S tím, že tam už to bude hračka: postačí ukázat doklady – a pak nějaký ten podpis…

A také ano. Drobná úplata bezdomovce přesvědčila, aby v bance ochotně zakládali účty na své jméno. Pranic jim přitom nevadilo, že všechny smlouvy včetně přístupových kódů k internetovému bankovnictví skončily u hlavního organizátora. Tam přitom rozhodně neležely ladem. Pachatelé si vyrobili falešné doklady – s vlastní fotografií, ale s identitou bezdomovců – a začali na účtech hospodařit. Je přitom zřejmé, že pod cizím jménem na ně zrovna nespořili… V bankách podvodníci žádali o úvěry; falešné doklady jim navíc posloužily při uzavírání úvěrů na nákup drahé elektroniky.

Klec spadla v minulém týdnu. Eva Kropáčová z ředitelství pražské policie v pátek informovala, že hlavního organizátora zadržela zásahová jednotka na Praze 9. Jde přitom o osobu policistům dobře známou již z minulosti. „Opakovaně se dopustil loupeží a majetkové trestné činnosti," poznamenala Kropáčová. Aktuální případ skončil obviněním z úvěrového podvodu, což u každého z trojice podezřelých znamená hrozbu až osmiletého trestu.

O tom, že kápli na skutečné pachatele, přitom policejní detektivové nemají ani stín pochybností. Za vše hovoří výsledky domovních prohlídek. „Policisté zajistili velké množství falešných dokladů, smluv o úvěrech, telefony používané při páchání trestné činnosti – a také větší množství elektroniky," vypočítala Kropáčová.