Šestice civilistů ve věku od 36 do 47 let, z nich čtyři poslal soud do vazby, vyslechla obvinění z vydírání. Někteří jsou navíc stíháni pro uplácení a jeden bývalý státní zaměstnanec i za zneužití pravomoci úřední osoby. I mezi podezřelými civilisty totiž figurují dva bývalí policisté.Aktivně sloužící policisté – kteří se ovšem buď již v uplynulých dnech stali nebo v nejbližší době také stanou policisty bývalými – se sice na těchto zločinech zřejmě přímo nepodíleli, za úplatky ale dlouhodobě dodávali svým kumpánům informace nelegálně získané z policejních zdrojů. Jeden působil v Praze, ostatní čtyři na severu Čech (jeden z nich jako příslušník útvaru s celostátní působností).

Vyplývá to ze sdělení mluvčí GIBS Radky Sandorové, která ve středu informovala o výsledcích akce s krycím názvem Rytíř. „V období od roku 2008 až do zadržení pachatelé z řad policie opakovaně zneužívali přístup k policejnímu informačním systémům a na objednávku zpřístupňovali údaje civilním osobám zabývajícím se detektivními a vymahačskými aktivitami," konstatovala Sandorová. Potvrdila tak informace Deníku, že policisté se do činnosti vyděračské skupiny měli zapojovat především jako dodavatelé vyžádaných informací. Poznatky z policejních databází i z operativní činnosti pak zřejmě pachatelé používali k tomu, aby mohli cíleně zatlačit na 42letého podnikatele a získat tak neoprávněné výhody. Konkrétně se jednalo o zajištění hladkého průběhu obchodu s pohonnými hmotami, čemuž měl vydíraný muž napomáhat díky svým známostem a kontaktům. To zase naznačilo šetřené kriminalistů z ÚOOZ, kteří případ vedou pod krycím označením akce Ares.

Ve hře byl také lidský život

Pavel Hanták z ÚOOZ ve středu připomněl, že hlavní roli nehrály v kauze pouze milionové finanční částky. „Ve hře byl také lidský život," konstatoval. Za vším stál podle Hantákových slov 43letý podnikatel z Liberecka, který loni v srpnu nařídil o rok mladšímu kumpánovi ze středních Čech – bývalému státnímu zaměstnanci a nyní vlivnému manažerovi – oběť pořádně zmáčknout. Oslovený na špinavou práci najal trojici Severočechů, kteří si za vydírání nechali dobře zaplatit: dostali přes sto tisíc korun. Nakonec ale dostali zaplaceno i z druhé strany – a ještě lépe. Oběť totiž vyděrači odvezli na neznámé místo, kde ji dva muži nepřetržitě hlídali. Vydíranému se podařilo zmizet až poté, co se s vězniteli dohodl: za mnohasettisícovou částku mu umožní útěk. Šestým stíhaným civilistou je 47letý muž z Liberecka, rovněž bývalý státní zaměstnanec.

Šokující je, že činnost odhaleného zločineckého uskupení zasáhla i do vyšších kruhů. Jak mezi civilisty, tak v řadách policie. Stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby jsou podle slov mluvčí GIBS nejen řadoví policisté, ale i kriminalista, vedoucí obvodního oddělení a příslušník protikorupční policie.

Vyšetřovatelé z ÚOOZ předpokládali, že by ze strany civilistů mohli narazit na odpor. Dokonce i ozbrojený… K zatýkání v severních Čechách si proto přizvali příslušníky Útvaru rychlého nasazení. Zadržení všech osob, ať už k němu došlo v domácnostech, v terénu či na pracovišti, se ale koncem minulého týdne obešlo bez komplikací. V domě podezřelého ze středních Čech se nicméně našlo větší množství dlouhých automatických zbraní, připravených k okamžitému použití – s nábojem zasunutým v komoře. Držené byly legálně, na základě zvláštního oprávnění. Našlo se i větší množství speciálního střeliva. „Dále byl zajištěn osobní vůz značky Audi, pravděpodobně pocházející z trestné činnosti, který byl použit k převozu oběti. V neposlední řadě bylo zajištěno i speciální technické zařízení, sloužící ke sledování a monitoringu telekomunikačních přenosů," konstatoval Hanták.

Všichni policisté, kteří byli postaveni mimo službu a jejich šéfové rozjeli řízení o ukončení služebního poměru, jsou stíháni na svobodě; byli tedy ze zadržení propuštěni a návrh na uvalení vazby k soudu v jejich případě ani neputoval.

Kriminalisté hledají další oběti

Třebaže v případu zatím figuruje jedna vydíraná osoba, podobných obětí mohlo být ve skutečnosti mnohem víc. Kriminalisté totiž při domovních prohlídkách objevili písemnosti obsahující citlivé údaje o celé řadě dalších lidí. Podle všeho učené také k jejich vydírání, případně k diskreditaci. Detektivové specializující se na boj s organizovaným zločinem proto hledají případné další oběti – a netají se tím, že s vyšetřováním a hledáním souvislostí zdaleka nejsou hotovi. „Žádáme osoby, které mohly být někým z obviněných nakontaktovány, aby se ozvaly našim detektivům na telefonní číslo 720 685 272," vyzvali na webových stránkách Policie ČR.

Na šikmé ploše i šéf oddělení

Kvůli provádění neoprávněných lustrací v informačních systémech inspekce bezpečnostních sborů stíhá:

- policistu z místního oddělení na pražském Žižkově

- policistu z pražského Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, služebně zařazeného na pracovišti ústecké expozitury v Jablonci nad Nisou

- kriminalistu z libereckého územního odboru, sloužícího v rámci 1. oddělení obecné kriminality

- policistu z obvodního oddělení v Liberci

- policistu z obvodního oddělení ve Vratislavicích nad Nisou na Liberecku.

Čtěte také: Policisté se namočili do vyděračské kauzy, stíháno je 11 lidí