VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osvětlí zaměstnávání Ukrajinců příklad Turků?

Praha /FOTOGALERIE/ - Teprve týden uplyne ve čtvrtek od zákroku cizinecké policie ve skladu internetového obchodu s potravinami a potřebami pro domácnost Rohlík.cz v Praze 6 – debaty kolem zaměstnávání cizinců, které se vzedmuly, jsou ale rozvířeny na měsíce. Ve firmě, kde už loni v červenci našli 24 Ukrajinců, které označili jako nelegály pracující načerno, tentokrát policisté objevili 85 mužů a žen z Ukrajiny. A prý také pracujících bez povolení.

15.3.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Kontrola zaměstnanosti. Foto: Policie ČR

Do konce týdne dostalo 74 osob rozhodnutí o vyhoštění – většinou mají podle slov policisty Tomáše Hulana odjet do měsíce a pak jim má platit roční zákaz vstupu do všech zemí Evropské unie – a v případě 11 dalších správní řízení pokračuje.

Zakladatel společnosti pochybení odmítá 

Čtěte také: Rozhodnutí o vyhoštění obdrželo zatím 74 cizinců z Rohlik.cz

Podle policie jim polská víza sice dávají právo přijet do Prahy a vůbec kamkoli v rámci schengenského prostoru jako turisté – ale rozhodně ne vykonávat zde výdělečnou činnost. Tedy: pracovat. Rozhodnutí ovšem není konečné – lze se odvolat k ředitelství služby cizinecké policie (a případně se i soudit). Odvolání někteří vyhoštěných podali už v létě, dostali ale zamítavý verdikt.

Pochybení odmítá zakladatel společnosti Tomáš Čupr, podle jehož slov zásah policie silně poznamenal činnost firmy. Ta je přitom přesvědčena, že práce cizinců s polskými vízy, které do Prahy krátkodobě vysílá polská firma, je v pořádku – a podle Čuprových slov to agentury mají potvrzené i z kontrol v jiných firmách.

Policie vychází ze zákona o zaměstnávání

V úterý Rohlík.cz odkázal na paragraf 98 písm. k) zákona o zaměstnávání, kde se hovoří o pravidlech pro poskytování služeb zaměstnavatelem usazeným v jiném členském státu Evropské unie, a na judikát Evropského soudního dvora k zaměstnávání Turků s německými vízy v Nizozemí.

Také policie ovšem vychází se zákona o zaměstnávání – a ze zákona o pobytu cizinců. O výklad paragrafů vedou spory právníci. Podle informací Deníku po zákroku v Rohlíku již policii kontaktují. Výsledek budou pozorně sladovat i další zaměstnavatelé.

Čtěte také: Policie zadržela při kontrole ve skladu firmy Rohlik.cz 85 lidí

Jen na zkoušku?

Odhalených případů nelegálního zaměstnávání cizinců v metropoli, zdá se, přibývá. Celkem bez rozruchu se nedávno odehrála kontrola Státního úřadu inspekce práce v pražské výrobně baget, kde již v prosinci cizinecká policie objevila 12 Ukrajinců bez platných povolení k zaměstnání – a následovalo řízení o správním vyhoštění. Letošní kontrola odhalila dvě osoby pracující bez sjednaného pracovně právního vztahu – podle vysvětlení zaměstnavatele na zkoušku; v rámci praktické části výběrového řízení.

Evidence docházky však ukázala, že toto testování trvalo již třetí noc! Dále bylo zahájeno řízení s pěti agenturami, pod jejichž hlavičkou chystalo bagety 11 Ukrajinců a dva občané Ruska a Rumunska. Podobně jako policisté dospěl i inspektorát práce k závěru, že cizinci pracují nelegálně v rámci zastřeného agenturního zaměstnávání.

Nelegální práce i pobyt

Nezanedbatelný počet odhalených případů hlásí i celníci. Ivana Kurková z Celního úřadu pro hlavní město Prahu v úterý Deníku řekla, že třeba na stavbách, ve skladech či ve výrobnách lahůdek převažují lidé z území někdejšího Sovětského svazu, v bistrech nebo kosmetických studiích zase vedou Asiati.

Do očí bijícím případem byla podle Kurkové loňská kontrola na stavbě v Uhříněvsi, kde bylo kontrolováno 25 Ukrajinců, po sedmi Slovácích a Uzbecích, dále tři Moldavané, dva Arméni, dva Rumuni a muž z Kyrgyzstánu. Někteří se marně snažili uprchnout přes plot.

Čtěte také: Kvůli nedostatku lidí firmy sahají po řešeních na hraně zákona

Zaměstnavateli, který nesplní informační povinnost, hrozí pokuta

Výsledek? V devíti případech nesplnil zaměstnavatel informační povinnost vůči úřadu práce a 47 cizincům chybělo platné pracovní povolení! Navíc se ukázalo, že sedm z prověřovaných cizinců u nás nelegálně nejen pracovalo, ale i pobývalo.

„V případě, že zaměstnavatel nesplní informační povinnost vůči úřadu práce, může mu být uložena pokuta až do výše 100 tisíc korun. Jestliže zaměstnává cizince bez platného pracovního povolení, je sankce v rozmezí od čtvrt milionu korun do 10 milionů," upozornila Kurková.

Policejní kontroly zaměstnávání cizinců v Praze:2015:
246 případů podezření na porušení právních předpisů z toho 191 případů končilo rozhodnutím o správním vyhoštění

2016:
420 případů podezření na porušení právních předpisů z toho 384 případů končilo rozhodnutím o správním vyhoštění

Kontroly zaměstnávání cizinců v Praze v režii celníků:2015:
Provedeno 87 kontrol, v 59 případech řešeno podezření na porušení právních norem

2016:
Provedeno 61 kontrol, v 46 případech řešeno podezření na porušení právních norem

Zdroj: Tomáš Hulan, Policie ČR Praha, Ivana Kurková, Celní úřad pro hl. m. Prahu

Autor: Milan Holakovský

15.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
4

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení