VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osvětlí zaměstnávání Ukrajinců příklad Turků?

Praha /FOTOGALERIE/ - Teprve týden uplyne ve čtvrtek od zákroku cizinecké policie ve skladu internetového obchodu s potravinami a potřebami pro domácnost Rohlík.cz v Praze 6 – debaty kolem zaměstnávání cizinců, které se vzedmuly, jsou ale rozvířeny na měsíce. Ve firmě, kde už loni v červenci našli 24 Ukrajinců, které označili jako nelegály pracující načerno, tentokrát policisté objevili 85 mužů a žen z Ukrajiny. A prý také pracujících bez povolení.

15.3.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Kontrola zaměstnanosti. Foto: Policie ČR

Do konce týdne dostalo 74 osob rozhodnutí o vyhoštění – většinou mají podle slov policisty Tomáše Hulana odjet do měsíce a pak jim má platit roční zákaz vstupu do všech zemí Evropské unie – a v případě 11 dalších správní řízení pokračuje.

Zakladatel společnosti pochybení odmítá 

Čtěte také: Rozhodnutí o vyhoštění obdrželo zatím 74 cizinců z Rohlik.cz

Podle policie jim polská víza sice dávají právo přijet do Prahy a vůbec kamkoli v rámci schengenského prostoru jako turisté – ale rozhodně ne vykonávat zde výdělečnou činnost. Tedy: pracovat. Rozhodnutí ovšem není konečné – lze se odvolat k ředitelství služby cizinecké policie (a případně se i soudit). Odvolání někteří vyhoštěných podali už v létě, dostali ale zamítavý verdikt.

Pochybení odmítá zakladatel společnosti Tomáš Čupr, podle jehož slov zásah policie silně poznamenal činnost firmy. Ta je přitom přesvědčena, že práce cizinců s polskými vízy, které do Prahy krátkodobě vysílá polská firma, je v pořádku – a podle Čuprových slov to agentury mají potvrzené i z kontrol v jiných firmách.

Policie vychází ze zákona o zaměstnávání

V úterý Rohlík.cz odkázal na paragraf 98 písm. k) zákona o zaměstnávání, kde se hovoří o pravidlech pro poskytování služeb zaměstnavatelem usazeným v jiném členském státu Evropské unie, a na judikát Evropského soudního dvora k zaměstnávání Turků s německými vízy v Nizozemí.

Také policie ovšem vychází se zákona o zaměstnávání – a ze zákona o pobytu cizinců. O výklad paragrafů vedou spory právníci. Podle informací Deníku po zákroku v Rohlíku již policii kontaktují. Výsledek budou pozorně sladovat i další zaměstnavatelé.

Čtěte také: Policie zadržela při kontrole ve skladu firmy Rohlik.cz 85 lidí

Jen na zkoušku?

Odhalených případů nelegálního zaměstnávání cizinců v metropoli, zdá se, přibývá. Celkem bez rozruchu se nedávno odehrála kontrola Státního úřadu inspekce práce v pražské výrobně baget, kde již v prosinci cizinecká policie objevila 12 Ukrajinců bez platných povolení k zaměstnání – a následovalo řízení o správním vyhoštění. Letošní kontrola odhalila dvě osoby pracující bez sjednaného pracovně právního vztahu – podle vysvětlení zaměstnavatele na zkoušku; v rámci praktické části výběrového řízení.

Evidence docházky však ukázala, že toto testování trvalo již třetí noc! Dále bylo zahájeno řízení s pěti agenturami, pod jejichž hlavičkou chystalo bagety 11 Ukrajinců a dva občané Ruska a Rumunska. Podobně jako policisté dospěl i inspektorát práce k závěru, že cizinci pracují nelegálně v rámci zastřeného agenturního zaměstnávání.

Nelegální práce i pobyt

Nezanedbatelný počet odhalených případů hlásí i celníci. Ivana Kurková z Celního úřadu pro hlavní město Prahu v úterý Deníku řekla, že třeba na stavbách, ve skladech či ve výrobnách lahůdek převažují lidé z území někdejšího Sovětského svazu, v bistrech nebo kosmetických studiích zase vedou Asiati.

Do očí bijícím případem byla podle Kurkové loňská kontrola na stavbě v Uhříněvsi, kde bylo kontrolováno 25 Ukrajinců, po sedmi Slovácích a Uzbecích, dále tři Moldavané, dva Arméni, dva Rumuni a muž z Kyrgyzstánu. Někteří se marně snažili uprchnout přes plot.

Čtěte také: Kvůli nedostatku lidí firmy sahají po řešeních na hraně zákona

Zaměstnavateli, který nesplní informační povinnost, hrozí pokuta

Výsledek? V devíti případech nesplnil zaměstnavatel informační povinnost vůči úřadu práce a 47 cizincům chybělo platné pracovní povolení! Navíc se ukázalo, že sedm z prověřovaných cizinců u nás nelegálně nejen pracovalo, ale i pobývalo.

„V případě, že zaměstnavatel nesplní informační povinnost vůči úřadu práce, může mu být uložena pokuta až do výše 100 tisíc korun. Jestliže zaměstnává cizince bez platného pracovního povolení, je sankce v rozmezí od čtvrt milionu korun do 10 milionů," upozornila Kurková.

Policejní kontroly zaměstnávání cizinců v Praze:2015:
246 případů podezření na porušení právních předpisů z toho 191 případů končilo rozhodnutím o správním vyhoštění

2016:
420 případů podezření na porušení právních předpisů z toho 384 případů končilo rozhodnutím o správním vyhoštění

Kontroly zaměstnávání cizinců v Praze v režii celníků:2015:
Provedeno 87 kontrol, v 59 případech řešeno podezření na porušení právních norem

2016:
Provedeno 61 kontrol, v 46 případech řešeno podezření na porušení právních norem

Zdroj: Tomáš Hulan, Policie ČR Praha, Ivana Kurková, Celní úřad pro hl. m. Prahu

Autor: Milan Holakovský

15.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kolona. Ilustrační foto.

Doprava se v Praze zahustila, ovlivňují ji nová omezení

instalatér, ilustrační foto

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

AKTUALIZOVÁNO

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Praha - Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA). Vláda dnes definitivně schválila podání přihlášky, řekl novinářům během jednání zmocněnec pro kandidaturu Karel Dobeš. ČR podle něj bude mít velkou konkurenci, jako svou výhodu prezentuje například bezpečnost a dobrou přístupnost hlavního města. Pro úřad má připravenou kancelářskou budovu nedaleko středu města, která bude dostavěna na začátku roku 2019. Jasno o tom, kam se EBA z Londýna přestěhuje, by mělo být v listopadu.

Nejen slunce, oči ohrožuje v létě i voda a nebezpečný prvok

Léto je spojeno s lákavou představou dovolené, lékaři ale upozorňují, že pro naše oči je to ale naopak období plné nástrah v podobě slunce, klimatizace i špinavé vody.

Pohřeb výtvarníka Karla Franty bude 26. července ve Strašnicích

Praha - Poslední rozloučení s výtvarníkem Karlem Frantou, který zemřel 19. července ve věku 89 let, bude ve středu 26. července ve Velké obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích. V neděli to oznámila jeho rodina. Zesnulý byl známý především ilustracemi dětských knih, získal řadu mezinárodních ocenění.

Šimon Pánek: Svobodu a prosperitu nemáme navždy. Bojím se o ně

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Mělo to být povídání o čtvrtstoletí úspěšné nevládní organizace, která dokázala pomoct milionům lidí ze všech koutů světa. Místo toho se celým rozhovorem vinul apel. „Stále víc vnímám obrovské nebezpečí hodnotového vyprázdnění a krizi moderního demokratického státu,“ varuje Šimon Pánek. Demokracie je podle něj křehká, můžeme o ni kdykoliv přijít.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení