VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osvětlí zaměstnávání Ukrajinců příklad Turků?

Praha /FOTOGALERIE/ - Teprve týden uplyne ve čtvrtek od zákroku cizinecké policie ve skladu internetového obchodu s potravinami a potřebami pro domácnost Rohlík.cz v Praze 6 – debaty kolem zaměstnávání cizinců, které se vzedmuly, jsou ale rozvířeny na měsíce. Ve firmě, kde už loni v červenci našli 24 Ukrajinců, které označili jako nelegály pracující načerno, tentokrát policisté objevili 85 mužů a žen z Ukrajiny. A prý také pracujících bez povolení.

15.3.2017
SDÍLEJ:

Kontrola zaměstnanosti. Foto: Policie ČR

Do konce týdne dostalo 74 osob rozhodnutí o vyhoštění – většinou mají podle slov policisty Tomáše Hulana odjet do měsíce a pak jim má platit roční zákaz vstupu do všech zemí Evropské unie – a v případě 11 dalších správní řízení pokračuje.

Zakladatel společnosti pochybení odmítá 

Čtěte také: Rozhodnutí o vyhoštění obdrželo zatím 74 cizinců z Rohlik.cz

Podle policie jim polská víza sice dávají právo přijet do Prahy a vůbec kamkoli v rámci schengenského prostoru jako turisté – ale rozhodně ne vykonávat zde výdělečnou činnost. Tedy: pracovat. Rozhodnutí ovšem není konečné – lze se odvolat k ředitelství služby cizinecké policie (a případně se i soudit). Odvolání někteří vyhoštěných podali už v létě, dostali ale zamítavý verdikt.

Pochybení odmítá zakladatel společnosti Tomáš Čupr, podle jehož slov zásah policie silně poznamenal činnost firmy. Ta je přitom přesvědčena, že práce cizinců s polskými vízy, které do Prahy krátkodobě vysílá polská firma, je v pořádku – a podle Čuprových slov to agentury mají potvrzené i z kontrol v jiných firmách.

Policie vychází ze zákona o zaměstnávání

V úterý Rohlík.cz odkázal na paragraf 98 písm. k) zákona o zaměstnávání, kde se hovoří o pravidlech pro poskytování služeb zaměstnavatelem usazeným v jiném členském státu Evropské unie, a na judikát Evropského soudního dvora k zaměstnávání Turků s německými vízy v Nizozemí.

Také policie ovšem vychází se zákona o zaměstnávání – a ze zákona o pobytu cizinců. O výklad paragrafů vedou spory právníci. Podle informací Deníku po zákroku v Rohlíku již policii kontaktují. Výsledek budou pozorně sladovat i další zaměstnavatelé.

Čtěte také: Policie zadržela při kontrole ve skladu firmy Rohlik.cz 85 lidí

Jen na zkoušku?

Odhalených případů nelegálního zaměstnávání cizinců v metropoli, zdá se, přibývá. Celkem bez rozruchu se nedávno odehrála kontrola Státního úřadu inspekce práce v pražské výrobně baget, kde již v prosinci cizinecká policie objevila 12 Ukrajinců bez platných povolení k zaměstnání – a následovalo řízení o správním vyhoštění. Letošní kontrola odhalila dvě osoby pracující bez sjednaného pracovně právního vztahu – podle vysvětlení zaměstnavatele na zkoušku; v rámci praktické části výběrového řízení.

Evidence docházky však ukázala, že toto testování trvalo již třetí noc! Dále bylo zahájeno řízení s pěti agenturami, pod jejichž hlavičkou chystalo bagety 11 Ukrajinců a dva občané Ruska a Rumunska. Podobně jako policisté dospěl i inspektorát práce k závěru, že cizinci pracují nelegálně v rámci zastřeného agenturního zaměstnávání.

Nelegální práce i pobyt

Nezanedbatelný počet odhalených případů hlásí i celníci. Ivana Kurková z Celního úřadu pro hlavní město Prahu v úterý Deníku řekla, že třeba na stavbách, ve skladech či ve výrobnách lahůdek převažují lidé z území někdejšího Sovětského svazu, v bistrech nebo kosmetických studiích zase vedou Asiati.

Do očí bijícím případem byla podle Kurkové loňská kontrola na stavbě v Uhříněvsi, kde bylo kontrolováno 25 Ukrajinců, po sedmi Slovácích a Uzbecích, dále tři Moldavané, dva Arméni, dva Rumuni a muž z Kyrgyzstánu. Někteří se marně snažili uprchnout přes plot.

Čtěte také: Kvůli nedostatku lidí firmy sahají po řešeních na hraně zákona

Zaměstnavateli, který nesplní informační povinnost, hrozí pokuta

Výsledek? V devíti případech nesplnil zaměstnavatel informační povinnost vůči úřadu práce a 47 cizincům chybělo platné pracovní povolení! Navíc se ukázalo, že sedm z prověřovaných cizinců u nás nelegálně nejen pracovalo, ale i pobývalo.

„V případě, že zaměstnavatel nesplní informační povinnost vůči úřadu práce, může mu být uložena pokuta až do výše 100 tisíc korun. Jestliže zaměstnává cizince bez platného pracovního povolení, je sankce v rozmezí od čtvrt milionu korun do 10 milionů," upozornila Kurková.

Policejní kontroly zaměstnávání cizinců v Praze:2015:
246 případů podezření na porušení právních předpisů z toho 191 případů končilo rozhodnutím o správním vyhoštění

2016:
420 případů podezření na porušení právních předpisů z toho 384 případů končilo rozhodnutím o správním vyhoštění

Kontroly zaměstnávání cizinců v Praze v režii celníků:2015:
Provedeno 87 kontrol, v 59 případech řešeno podezření na porušení právních norem

2016:
Provedeno 61 kontrol, v 46 případech řešeno podezření na porušení právních norem

Zdroj: Tomáš Hulan, Policie ČR Praha, Ivana Kurková, Celní úřad pro hl. m. Prahu

Autor: Milan Holakovský

15.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Osvětlení v Praze. Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

ÚOHS zakázal platnost smlouvy na provoz veřejného osvětlení, Praha se odvolá

Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.

ÚOHS zrušil tendr pražského dopravního podniku na úklid metra

Může stávka řidičů ochromit spojení Prahy s okolím?

Praha – Dojedou za týden do Prahy lidé, kteří míří do zaměstnání, do škol nebo třeba k lékaři? A podaří se odcestovat Pražanům mířícím ven z metropole? Může to být problém. Na čtvrtek 6. dubna vyhlásilo předsednictvo Odborového svazu dopravy stávku řidičů linkových autobusů. Celostátní a celodenní.

Developeři letos v Praze prodají zhruba 6500 bytů

Praha - Developeři letos v Praze plánují prodat 6500 až 6600 nových bytů. V porovnání s loňským rokem to znamená stagnaci nebo mírný pokles. Ceny by se mohly zvýšit o pět až deset procent. Vyplývá to z odpovědí developerů, které oslovila. Nejvíce, zhruba 1400 bytů, chce prodat Central Group. Podle generálního sekretáře Asociace realitních kanceláří Jana Borůvky by bylo k uspokojení poptávky potřeba prodat o několik tisíc bytů více.

Údržba trati pro tramvaje ovlivní i provoz autobusů

Praha – V úseku Hradčanská–Prašný most nepojedou v noci na pátek tramvaje. Údržba trati si vyžádá obousměrné přesušení provozu, které začíná 50 minut po půlnoci a skončit má 20 minut před pátou ranní. Bude se to týkat tří linek, jejichž trasy budou odkloněny přes zastávku Pražský hrad.

AUTOMIX.CZ

Na prodej je Tatra 613 s mrazivou minulostí. Sloužila u KGB

Tu a tam se na aukčních portálech objeví něco opravdu speciálního. Jako třeba československá Tatra 613, která sloužila sovětské tajné službě KGB. Zvláštní také je, že je na prodej ve Spojených státech amerických.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies