VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osm let staré vraždy: odročeno

Praha – Bez konečného verdiktu odešel ve středu od jednání odvolacího senátu Vrchního soudu v Praze Robert Tempel, jehož středočeský krajský soud poslal za mříže na doživotí.

3.12.2009 1
SDÍLEJ:

Před odvolacím senátem Vrchního soudu v Praze stanul Robert Tempel, někdejší známá postava západočeského podsvětí, proslulá pod přezdívkou Psycho.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Krajský soud ho uznal vinným ze spáchání dvojnásobné vraždy, k níž došlo 20. srpna 2001 večer na lesním parkovišti na Sokolovsku.

Překvapivý útok

Právě tam Tempel podle rozsudku vylákal pod záminkou koupě auta mladého muže z Prahy-západ a jeho společníka. Předstíral, že jde ke svému vozu pro peníze – za ojetinu Audi A6 Avant jim měl vyplatit 400 000 Kč – místo toto ale vytáhl pistoli a oba úkladně zavraždil.

Postřelil je -a následně ubil ranami do hlavy montážním klíčem na kola auta. Útok byl podle slov státní zástupkyně natolik překvapivý, že se napadení nezmohli na odpor, i když s sebou měli pistoli.

Senát Jiřího Lněničky zaskočila Tempelova obhájkyně Klára Slámová, jež přes dvě a půl hodiny vypočítávala, v čem podle jejího mínění prvoinstanční soud pochybil. Jednání se tudíž nečekaně protáhlo, a tak soudce Lněnička raději líčení odročil. „Abychom se nedostali do časové tísně,“ vysvětlil. Pokračovat bude za týden.

Před soudem už popáté

O tom, že kauza není jednoduchá, svědčí fakt, že Tempel stojí před vrchním soudem již popáté. Čtyřikrát z podnětu odvolání státního zástupce, když dva různé senáty Krajského soudu v Plzni vynesly zprošťující rozsudek – a popáté proti rozsudku protestuje on, když středočeský krajský soud po vyhodnocení stejných důkazů, jež měli k dispozici kolegové v Plzni, dospěl k nejpřísnějšímu verdiktu, jaký je vůbec možno udělit.

„Celé řízení bylo vedeno jednostranně v neprospěch obžalovaného – a to nalezlo odezvu v provádějí důkazů a jejich hodnocení; některé byly dokonce opomenuty,“ bojovala Slámová za klienta, jehož před zahájením jednání objala kolem ramen. A pak jeden po druhém připomínala výpovědi svědků a znalecké posudky a zevrubně rozebírala, v čem podle jejích mínění soud pochybil.

Prodej auta v odlehlém lese

„Kdyby šlo o vraždu se zištným motivem, nezůstaly by jedné z obětí značkové hodinky nejméně za šedesát tisíc korun a další cennosti,“ zdůraznila advokátka.

Nelogické je podle jejích slov i to, že by dva muži jeli prodávat auto večer na odlehlé místo v lesích. Tak se auta neprodávají, tahle se jezdí páchat lumpárny.

A proč si dvojice zabitých brala k prodeji auta pistoli? „Navíc šlo o zbraň bez výrobního čísla a zkušební značky, tedy takovou, která není dohledatelná,“ upozornila Slámová.

A pokud už měli oba muži v plánu prodat auto naznačeným způsobem, proč do lesa nejeli dvěma vozidly, aby se pak – se statisíci v kapse – měli jak dostat zpět?

Podle obhájkyně šlo o heroin

Podle Slámové nevraždil její klient, ale druhý muž, který byl na parkovišti s ním – a který po půlroce vše oznámil na policii a jako pachatele označil Tempela. Prodej auta přitom měl být jen zástěrkou. Ve skutečnosti se prý jednalo o kšeft se čtyřmi kilogramy heroinu – a zřejmě také šlo o dluh za předchozí dodávku půl druhého kila této drogy.

Autor: Milan Holakovský

3.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení