VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oklamání seniora vyneslo šest a půl roku ve vězení

Praha – Za rok soužití příjem bezmála pět milionu korun – a ty roky života v luxusu byly dva. Taková je ve stručnosti bilance působení Evy D.-P., která podle obžaloby, jíž dalo za pravdu i mínění dvou pražských soudů, dlouhodobě balamutila a při tom pořádně oškubala movitého seniora z Prahy. Nejprve svého bytného – a posléze svého manžela.

28.7.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

Pomocí lží a výmyslů, které by zřejmě dokázaly otevřít peněženku leckomu, kdo nemá srdce z kamene, postupně vymámila bezmála deset milionů korun.

Potvrzený trest

Městský soud v Praze za to přesvědčivé ženě, jíž je dnes 43 let, vyměřil 6,5 roku vězení. Od čtvrtka je tento verdikt pravomocný. Prvoinstanční verdikt potvrdil odvolací senát pražského vrchního soudu, když se s kolegy zcela shodl v hodnocení kauzy.

Tým soudkyně Lenky Konopové ponechal beze změny i vyměřený trest; pouze opravil početní nesrovnalosti ve vyčíslení částek u konkrétních položek. Obžaloba původně hovořila dokonce o celkové sumě blížící se k 11,7 milionu.

Předstíraná smrt

Vdovec seniorského věku se s osudovou ženou svého bankovního konta poznal zcela nenápadně: před čtyřmi lety jí pronajal byt ve svém domě v Libni. V tom, co se dělo dál, se obě strany rozcházejí.

„Slíbil, že mě bude živit," prohlásila Eva D.-P. Ovšem zatímco ona tvrdila, že starší muž, který se do ní zamiloval už při podpisu smlouvy, jí dával peníze proto, že se o svůj majetek chtěl podělit a opakovaně sliboval, že se o ni postará, muž nehovořil o náklonnosti, ale o soucitu. Právě ten ho prý přivedl k tomu, že se stal obětí podvodu.

Soudy uvěřily jeho verzi. Nájemnici chtěl pomoci, když hovořila o tom, jak její sestra žijící v Kanadě podlehla vážnému onemocnění – načež se bylo třeba postarat o její dítě.

Právě kvůli tomu prý souhlasil se sňatkem, za nímž nebyla oboustranná náklonnost – ale kalkulace s tím, že jako vdaná, s potvrzením o dobrém zaopatření, by paní Eva měla snazší řízení vedoucí k osvojení osiřelého dítěte své sestry…

Zůstaly jen dluhy

Vše prý začalo půjčkou – a pak dlouhé měsíce poskytoval peníze, o které si žena říkala pod různými záminkami. Prý bylo třeba platit letenku do Kanady, advokátní služby kolem dědického řízení, ale také odstranění údajného mozkového nádoru ženiny dcery i léčení jí samotné… Muž přišel o úspory i nemovitosti, a dokonce se zadlužil u příbuzných i u banky, když sháněl peníze, jak se dalo.

Jako velkou vinu cítí, že kvůli ženě, v níž dlouho nedokázal odhalit zlatokopku, připravil vlastní rodinu o šperky své matky. Potřeboval další a další částky, když žena hrozila, že nedostane nic zpátky – dědické řízení se prý komplikuje. Manipulátorka slibovala, že právě z dědictví vše vyrovná – a on dlouho, velmi dlouho věřil tomu, že peníze dostane zpět.

Lhaní? To nebylo…

Odsouzená žena tuhle verzi odmítá. Hovořila o sňatku z lásky a manželství se vším všudy. Jen prý svůj vztah skrývali před okolím. Jednak kvůli mužovým příbuzným, kteří ji neměli rádi kvůli její barvě pleti, jednak i kvůli jejím blízkým.

„U nás, Romů, je to ostuda," vysvětlovala do policejního protokolu, že když už má žena větší děti, není v její komunitě lásce přáno.

Zdůrazňovala také, že o sestře skutečně žijící v Kanadě – žijící stále a těšící se dobrému zdraví – neměla důvod vykládat nepravdy, i o tom, že získané peníze nepoužívala jinak, než jak bylo domluveno – například peníze, za které si nechala voperovat prsní implantáty, nevymámila předstíranými zdravotními obtížemi spojenými s údajným nádorem, ale dostala je přímo a jednoznačně „na silikony".

Rozhodnutí vrchního soudu je konečné; využít lze již pouze mimořádný opravný prostředek v podobě dolování k Nejvyššímu soudu ČR v Brně.

Čtěte také: Odvolací jednání s Nečesaným se nekonalo, mladík je nemocný

Autor: Milan Holakovský

28.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení