VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obrali bezdomovce o desítky milionů, odsedí si šest let

Praha /FOTOGALERIE/ - Jdeme si sem pro spravedlivé rozhodnutí. To bylo jediné, na čem se ve čtvrtek u Vrchního soudu v Praze shodovali Miroslav Šoška a Jana Černá, partneři v životě i podnikání, se svým někdejším známým, o generaci starším bezdomovcem Františkem Václavkem.

7.8.2014 AKTUALIZOVÁNO 7.8.2014
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Za ošizení bezdomovce o 30 milionů zvýšil soud trest na šest let.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Aktéři příběhu, kterému by v případě, že by byl vymyšlený, nikdo neuvěří: šlo totiž o kauzu podvodného získání velkého balíku peněz od muže bez přístřeší. Jinak se už shodli na jediném: protistrana nemá pravdu a vymýšlí si.

Těmi, kdo lhali, byli podle odvolacího senátu Lenky Konopové Šoška s Černou. Bezdomovce, který jim příležitostně vypomáhal s jednoduchými pracemi nebo pochůzkami, a hlavně náruživého hráče sázejícího sportku, na niž mu podle jeho vlastních slov musely zbýt peníze, i kdyby neměl jíst, podle pravomocného verdiktu obrali o jeho výhru.

Na šest let za mříže

K tomuhle závěru dospěl už v dubnu Městský soud v Praze, který změnil svůj loňský zprošťující verdikt a oběma uložil pětileté tresty a povinnost vrátit většinu podvodně získaných peněz: 25 milionů. Z podnětu odvolání obou stran se kauzou opětovně zabýval ještě vrchní soud - a Šoška s Černou tam ve čtvrtek prohráli ještě další rok života.

Odvolací senát jim tresty zpřísnil; nově si mají odsedět po šesti letech. Na povinnosti vrátit peníze (které ale nemají, protože značnou sumu již dvojice utratila) se nic nemění.

Dozajista ale ještě poputuje dovolání k Nejvyššímu soudu ČR v Brně. Oba odsouzení trvají na tom, že se žádné hanebnosti nedopustili. Žádný podvod, žádné klamání - nic takového se podle nich nestalo. Výherní tiket prý Václavkovi nesebrali, ale patřil jim od počátku. Ano, z trafiky ho skutečně přinesl bezdomovec, který jim pomáhal - ale to proto, že ho tam poslali, aby vsadil.

Pro ně a za jejich peníze. Václavkova verze, k níž se soud přiklonil, je ale jiná. Výherní tiket byl jednou z jeho vlastních, pravidelně podávaných sázenek - a dvojici, kterou považoval za své přátele, se svěřil se štěstím, které ho potkalo, načež přijal nabídku s převzetím výhry. Bál se, že bude mít potíže - nemohl totiž předložit dva doklady totožnosti při ověření výhry ani nahlásit číslo bankovního účtu pro její vyzvednutí (vysoké výhry se totiž nevyplácení v hotovosti; sázková společnost dá výherci jen menší zálohu a zbytek poukazuje na konto).

Žil v domnění, že mu dům patří

Bizarní scénář začal psát život před čtyřmi roky. V červnu 2010. Podle verze, k níž se přiklonily soudy, Černá se Šoškou využili příležitosti, která se jim naskytla, a bezdomovce oklamali. Černá výhru vyzvedla na své jméno - načež pár začal utrácet. Nakoupil oblečení, auta - a největším výdajem bylo pořízení vily s vnitřním bazénem v Klánovicích; tahle nemovitost přišla na 12,5 milionu korun.

Václavek, který byl u všech jednání osobně přítomen, žil v představě, že tohle všechno patří jemu. S Černou a Šoškou také v Klánovicích skutečně bydlel i jedl. Ve skutečnosti ale oni nežili v jeho domě, jak předpokládal, ale naopak: on byl u nich.

„Z vděčnosti, že nám přinesl štěstí," vysvětlovala dvojice, proč pro bezdomovce v koupeném domě zřídila vlastní byt a starala se o něj. A prý také z vděčnosti za to, že jim s výherním tiketem neutekl. Devítiměsíční soužití ale nebylo bezproblémové. Na jaře roku 2011 přišly hádky a v květnu nakonec Václavek opět skončil na ulici. Znovu jako bezdomovec bez koruny - a jak připomněla zmocněnkyně poškozeného Veronika Beerová, ač je milionářem, dodnes žije na ubytovně a trápí ho nejistota, zda si zítra bude mít zač koupit jídlo. A také vsadit; s tím totiž nepřestal…

Využili situace?

Příběh se ale neodehrál tak, jak ho vidí soudy, namítá advokát Černé Jiří Stránský. Podle něj patřil výherní tiket klientce a bezdomovci se za jeho podíl dostalo odměny vpravdě královské. To, jak vše nakonec dopadlo, se z jeho pohledu stalo z viny Václavka, kterého prý pálilo dobré bydlo. Podle právníkových slov se nedokázal vypořádat s pohostinností, která pro něj znamenala naprostou změnu způsobu života.

„Chybělo mu, že mu nic nechybí," poznamenal obhájce. Černá pak dodala, že důkazy o vině neexistují, pravdu ale v kauze ovlivněné senzacechtivými médii nikdo slyšet nechce.

Beerová ale oponuje. Trvá na tom, že to, co tvrdí Šoška s Černou, je očividný nesmysl. Kdyby skutečně byla výhra jejich, jakou by mělo logiku vlastně cizího muže - před výhrou totiž u nich nejen nikdy nepřespával, ani když neměl kam jít, ale ani nebyl na návštěvě - brát s sebou na všechna jednání? Nota bene když jde o člověka podle znaleckého vyjádření lehce mentálně retardovaného, jehož schopnost pochopit, o čem je vlastně řeč, je poněkud nejistá?

Ať už je hlavně po všem

Ostatně právě osobnost poškozeného byla jedním z důvodů, proč mu soudy nakonec uvěřily: kdyby si příběh, který vypráví, vybájil, těžko by ho po celé roky dokázal udržet v konzistentní podobě.

A sám Václavek? Rozruch, který se kolem něj točí, si rozhodně neužívá s gustem milionáře. „Ať už to skončí," vyslovil přání v jednací síni. Pravomocného verdiktu se opravdu dočkal. Ale skutečně konečného?

Autor: Milan Holakovský

7.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení