VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechávali dívku bosou na mrazu, dostali podmínku

Praha - S dvouletými tresty podmínečně odloženými na zkušební dobu v trvání čtyř roků odešli v pondělí od Okresního soudu pro Prahu-západ 54letá žena a její o čtyři mladší partner, které soud uznal vinnými týráním dnes šestileté holčičky, kterou žena jakožto její babička měla svěřenu do pěstounské péče.

16.1.2012 3
SDÍLEJ:

S dvouletými tresty podmínečně odloženými na zkušební dobu v trvání čtyř roků odešli v pondělí od Okresního soudu pro Prahu-západ 54letá žena a její o čtyři mladší partner, které soud uznal vinnými týráním dnes šestileté holčičky.Foto: Deník/Milan Holakovský

Podle verdiktu soudkyně Ivany Nefové se pár, jehož totožnost s ohledem na ochranu oběti i dalších dětí v rodině Deník neuvádí, choval k této dívence jinak nežli k ostatním dětem kolem sebe. A to s určitou přestávkou od roku 2008 až do počátku loňského roku, kdy babička přivedla holčičku do hostivického Klokánku s tím, že je dítě nezvladatelné a dál se o ně nemůže starat. Tety z Klokánku tehdy odhalily známky fyzického trýznění, což potvrdilo i lékařské vyšetření.

O tom, že k týrání skutečně docházelo, neměl soud pochybnosti, byť obžalovaní i jejich rodinní příslušníci něco takového rázně popírali. Podle soudu ale dívenka nejen zažívala nepřiměřené tresty a nepoznala jakoukoli lásku, ale byla dokonce nucena stát v zimě na sněhu, čímž jí pěstouni způsobili omrzliny nožiček. Prokazatelné je také zanedbávání hygieny; rodina dítěti nezajistila ani pravidelnou lékařskou péči.

Jednání za zavřenými dveřmi

Verdikt není pravomocný; oba obžalovaní si ponechali lhůty na rozmyšlenou k podání odvolání. Podle všeho ale kauzu ještě bude posuzovat odvolací senát středočeského krajského soudu. Vyplývá to alespoň ze slov obhájce odsouzené babičky Zdeňka Koschina, jenž verdikt označil za „z mého pohledu nesprávný“. „Nejsem si jist, že to páchali; z mého pohledu bych řekl, že ne,“ řekl advokát, který polemizuje nikoli s výší trestu, ale se samotným rozhodnutím o vině. „My jsme navrhovali zproštění obžaloby. Všechno jsou nepřímé důkazy, není jediný přímý,“ naznačil Koschin, co se odehrávalo za zavřenými dveřmi jednací síně – líčení se totiž konalo s vyloučením veřejnosti.

Senát soudkyně Nefové ale nepochyboval o tom, že se pěstounský pár skutečně dopustil jak týrání, tak ohrožení výchovy dítěte. Dostatečně to prý prokazují jak výpovědi svědků z Klokánku, lékaře a zdravotních sester, tak stav holčičky, u níž znalci shledali syndrom týraného dítěte. A také její slova o tom, co zažívala. Podle Nefové přitom dívka nemá důvod vymýšlet si, když pojem „týrání“ nejspíš ani nezná.

Na novináře se osopilo i dítě

Třebaže se jednání soudu konalo s vyloučením veřejnosti, aby se početný zástup reportérů nedozvěděl, co se u obžalovaných odehrávalo, oni sami toho stejně jako jejich blízcí o sobě prozradili více, než měli v úmyslu.

Nebývá ostatně k vidění, aby lidé jdoucí k soudu brali s sebou malé děti. V tomto případě se jedno z nich dokonce zapojilo do výlevů nenávisti dospělých vůči novinářům. „Vypadněte,“ volala pisklavým hláskem, ale o to emotivněji, na jejich adresu nejstarší holčička, pokud zrovna nepobíhala po předsálí soudu. A z úst těch starších padla i daleko příkřejší slova. Ty přitom střídalo jednoznačné odmítání viny. „Nedělali jsme to, už jsem to říkala jednou,“ zdůrazňovala obžalovaná. A jedním dechem dodala: „Nechte nás na pokoji; už máme ostudy dost!“

Ještě náruživěji si počínala mladá žena, která neváhala přejít od slov k činům – dokonce se opakovaně dostala do fyzického kontaktu s kameramany televizních štábů. „Nechtě nás na pokoji; vypadněte,“ křičela.

Zazněly ale i výrazy, jaké náleží do repertoáru zkušených kriminálníků. Podle slov soudkyně Ivany Nefové ostatně obžalovaní již v minulosti stáli před soudem, byť v souvislosti s trestnou činností zcela odlišného charakteru.

Čtěte také: V případu týrání šestileté dívky padla obvinění

Autor: Milan Holakovský

16.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení