VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marihuanový boss dirigoval svůj tým i z kriminálu

Praha /VIDEO/ - Obchod s trávou řídil vrah. Přesně těmto slovy přiblížil v neděli večer Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie okolnosti rozsáhlé kauzy, kterou po více než dvouletém prověřování ukončili v září kriminalisté I. obvodu pražské policie.

8.11.2015
SDÍLEJ:
Přehrát

Detektivové zjistili, že skupina prodávala v průměru 80 gramů marihuany denně – a takto se kšefty hýbaly po celých dlouhých pět let. Foto: Policie ČR

„Zaběhnutý obchod s marihuanou neopustil, i když skončil za mřížemi. Z vězení „dirigoval" dalších dvanáct lidí," přiblížil Hulan, v čem měla spočívat trestná činnost 13členné organizované skupiny řízené z vězení třicátníkem odsouzeným za vraždu – přičemž vedle něj se ve výkonu trestu za jinou trestnou činnost nachází ještě další stíhaný člověk.

Po aktuálním zákroku policie pak skončilo za mřížemi i pět dalších osob – putovaly do vazby. Zbývající šestice takzvaných pěšáků je stíhána na svobodě.

Hlavní místa prodeje

Přísně konspirativně pracující gang, v němž každé kolečko soukolí přesně plnilo své úkoly a lidé zapojení do jeho činnosti důsledně respektovali pravomoci dané hierarchií skupiny, podle Hulanových slov prodával marihuanu ve vyhlášených pražských podnicích.

Za jedno z center těchto kšeftů považují detektivové vyhlášený music bar v Jakubské ulici, kde prý lidé napojení na činnost skupiny pracovali takříkajíc na směny, aby dokázali reagovat na poptávku po celou otevírací dobu a nestalo se, že by zájemce nebyl uspokojen.

Ostražitě si přitom hlídali, aby měli monopol a nějaký další obchodník s trávou jim zde nelezl do zelí – byť třeba jen z neznalosti místních vládců a jejich pravidel. Podle poznatků kriminalistů obchodníci s konopím byli nejen domluvení s personálem, ale měli i vlastní ochranku.

'Domácí rybník' 

„Oproti tomu druhý podnik, konkrétně jeden z barů v Anenské ulici, byl takzvaně domácí rybník. Ten si totiž hlavní aktéři obchodu sami otevřeli a provozovali právě proto, aby měli kde, pokud možno nepozorovaně, obchodovat s marihuanou. Za tímto účelem nechali dokonce v baru zhotovit falešnou stěnu, za kterou si odváděli zákazníky," přiblížil Hulan rozsah kšeftů s konopím a jeho zázemí.

Ve skryté místnosti zpravidla sedělo hned několik obchodníků, kteří zájemce dokázali odbavit rychle a k oboustranné spokojenosti. Zájemce za nimi posílala obsluha za barem. Navíc tento podnik sloužil jako skladiště, kam si jednotliví prodejci chodili doplňovat zásoby. Bylo to opatření zabraňující tomu, aby v případě odhalení skončili v rukou policie s větším množstvím marihuany.

Šlo o velké peníze

Detektivové zjistili, že skupina prodávala v průměru 80 gramů marihuany denně – a takto se kšefty hýbaly po celých dlouhých pět let. „Prozatímní celkově zadokumentovaný součet je okolo 80 kilogramů prodané sušiny za sledované období," uvedl Hulan.

Současně nabídl drobnou matematickou úlohu: každý si může spočítat, jaké peníze se v kšeftování s konopím točily, jestliže víme, že jeden gram byl k mání za tři stovky.

Hrozí vysoké tresty

Pokud obviněné osoby skončí před soudem a bude jim prokázána vina, mohou být ve hře tresty odnětí svobody v trvání od dvou do deseti let. Trestní řízení kriminalisté zahájili nejen pro nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými látkami, ale také pro maření výkonu úředního rozhodnutí – a dokonce pro výrobu a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem.

Drogová kauza měla přesah do vězeníPřekvapením pro policejní detektivy bylo zjištění, kdo měl být hlavou marihuanového gangu: 30letý muž, který dlouhodobě pobývá v ruzyňské věznici; odpykává si tam 14letý trest za podíl na vraždě. Právě tento muž podle zjištění policistů drogové obchody od roku 2005 rozjížděl (nejprve s využitím „nahaněčů" hostů do klubů a barů a pak i s rozšířením aktivit) a do roku 2007 i osobně organizoval. A nyní se ukázalo, že nepřestal, ani když se jeho novou adresou stala vězeňská cela.

Stále byl tím, kdo rozhoduje, nařizuje a poroučí – jen už to nedělal přímo, ale zprostředkovaně: za pomoci členů rodiny, kamarádů a známých, kteří za ním pravidelně chodili do věznice na návštěvy. Jejich úkolem bylo „tam" vyslechnout pokyny – a „venku" pak proměnit slova ve skutky.

Šéfa přitom dotyčný nedělal z nostalgie nebo snad jen proto, aby svůj byznys zachoval v chodu pro dobu, až se vrátí na svobodu. Dělal to pro peníze. Kriminalisté zjistili, že mu spolupachatelé posílali podíl ze zisku. Určená procenta mu s železnou pravidelností chodila přímo na účet ve věznici – pod krytím provize z fungování klubu.

Kdo má v base prachy, ten je král. Nic pro něj není nemožné. Tohle potvrdí snad každý, kdo se někdy ocitl za mřížemi – byť třeba jen nakrátko. I zmiňovaný odsouzený si na ně dokázal obstarat, co chtěl; včetně věcí, které nejsou legálně dostupné nejen za mřížemi, ale ani mimo ni. Využíval dodavatelských služeb spoluvězně, který byl zaměstnán mimo věznici, a tak byl v kontaktu s životem na svobodě.

Od 30letého vězně dostával seznam věcí, které má dodat – třeba zakázané anabolické steroidy zneužívané pro růst svalové hmoty. Zboží prostřednictvím tajného mobilního telefonu objednával u dodavatelů – a od nich při konspiračních schůzkách také přebíral. Získat něco mimo věznici a dostat za mříže ale ještě není samo sebou.

Způsob se nicméně najít dá: kontraband kurýr pašoval do věznice ve vozíku s dvojitým dnem. Muže ochotného ke spolupráci našli oba odsouzení u přímo za zdmi věznice. Jeden z občanských zaměstnanců věznice se sice aktivně nezapojil – umožnil jim však skladovat věci ve své šatní skříňce.

Protože policejní detektivové přišli i na pomyslné chapadlo zasahující do věznice, spolupracovali s příslušníky Vězeňské služby ČR. Úspěšně: pašeráka i s převáženým kontrabandem se podařilo zadržet přímo ve vstupní bráně věznice.

Z pohledu detektivů je velmi pozoruhodná i minulost 30letého odsouzeného, odpykávajícího si trest za podíl na vraždě. Bezmála před deseti lety zemřel v rozstříleném terénním autě spolumajitel bezpečnostní agentury považovaný za známého a spolupracovníka dva měsíce předtím zastřeleného Františka Mrázka, často označovaného nejen za bývalého veksláka, který se dal na podnikání, ale také za velmi vlivného muže v podsvětí, ba dokonce za jednoho z jeho bossů.

V souvislosti s nájemnou vraždou, k níž došlo v březnu 2006 na parkovišti před restaurací v Kunratickém lese, byla v roce 2008 odsouzena pětice mužů, kteří se měli do akce zapojit. Souvislosti mezi oběma vraždami tehdy kriminalisté nenašli, Mrázkův vrah je dodnes neznámý.

Autor: Milan Holakovský

8.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení