VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kriminalisté hledají oběti podvodníků mámících peníze od seniorů

Praha - Trojici mužů z Teplicka, kteří se v hlavním městě zaměřili na odírání seniorů, obvinili pražští kriminalisté. Podezřelí ve věku 33, 34 a 38 let se podle vyšetřovatelů dopustili podvodu.

3.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Prokázány jsou zatím dva případy s více než půlmilionovou škodou, policejní detektivové ale očekávají, že podobných činů mají podezřelí na svědomí podstatně víc.

Hledají se poškození

Eva Stulíková z ředitelství pražské policie proto ve středu zdůraznila, že případní další poškození by se měli neprodleně ozvat. „S oznámením neotálet a policii se co nejdříve přihlásit na lince 158,“ radí policistka. „Oznámení přijmou také kriminalisté IV. pražského obvodu na telefonním čísle 974 854 450 (v pracovní době), anebo je možné kontaktovat policii na telefonu 974 854 101 (nepřetržitě),“ konstatovala Stulíková, podle jejíchž slov detailní zmapování činnosti zločinců může pomoci jejich přísnějšímu potrestání.

Přesvědčiví podvodníci

Na stopě nyní obviněné trojici byli policisté od počátku září, kdy na řádění podvodníků upozornil 94letý muž z Prahy 10. Toho gauneři nestydatě odrbali o více než čtvrt milionu korun. „Doma mě navštívili dva muži v civilním oblečení, kteří tvrdili, že jsou policisté,“ svěřil se oklamaný muž. Dvojici, která tvrdila, že vklady v bankách jsou ohroženy a je nutné peníze okamžitě vybrat, tehdy uvěřil. K falešným policistům sedl do auta a nechal se odvézt do dvou bankovních poboček v Praze 4, kde ho jeho společníci přesvědčili, aby vybral celkem 230 tisíc korun. „Celou tuto částku poté od něho podvodně vylákali a peníze použili pro svoji vlastní potřebu,“ přiblížila Stulíková počínání falešných policistů.

Skoro jako přes kopírák sehrál zločin, o kterém se kriminalisté dověděli zhruba po měsíci. Obětí se stala 87letá žena, kterou neznámí muži vydávající se za policisty oslovili s tím, že kontrolují dveře a zámky, aby se přesvědčili, že jsou obyvatelé v bezpečí. Pak již vše postupovalo podle osvědčeného scénáře: upozornění na ohrožené vklady v peněžních ústavech, návštěva banky v Praze 4 a výběr peněz. Tentokrát se jednalo o 300 tisíc. Celoživotní úspory pak žena svěřila jednomu z podvodníků, který navenek působil důvěryhodně a dokázal budit dojem, že má skutečný zájem pomoci.

Za balamucení seniorů stojí před soudem

Kriminalisté objasňující oba případy začínali šetření hledáním svědků a prověřováním kamerových záznamů. Postupně se dostali na stopu trojici mužů z Teplicka, podezřelé zadrželi a obvinili z podvodu. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim rok až pět let za mřížemi. Zatím jsou ale vyšetřováni na svobodě, přestože kriminalisté podávali podnět k uvalení vazby.

Policejní detektivové se netají tím, že zůstali zaskočeni. Na tuty počítali s tím, že trojice skončí pod zámkem. Jde prý o lidi, kteří se podobných skutků nedopustili poprvé. Nyní stojí před soudem za trestnou činnost velmi obdobného charakteru. Oběťmi kauzy se způsobenou škodou vyčíslenou v obžalobě na více než milion korun byli také senioři vyššího věku. Ty ve třech zmapovaných případech pachatelé oslovili pod záminkou výměny zámků na vstupních dveřích. Pravomocný verdikt zatím v případu nepadl.
Podezřelým povídačkám nevěřit!

Na seniory se nejrůznější podvodníci a vykukové (ale bohužel i násilníci) zaměřují s velkou oblibou. Pachatelé totiž předpokládají – a podle zkušenosti kriminalistů často oprávněně – že oběti vyššího věku nejen nebudou s to postavit se účinně na odpor, ale také nebudou schopny pomoci při vyšetřování. Často se totiž v důsledku utrpěného zklamání zdráhají důvěřovat skutečným policistům – a i v případě, že mají snahu přispět k dopadení lumpů, nedokážou si vybavit detaily ani uvést popis pachatele.

Policisté proto opakovaně varují: nedávejte podobným lidem šanci! Důvěřivost a víra v to, že kdo nemluví pravdu a nectí cizí majetek, přijde do pekla, nejsou vlastnosti člověka dnešní doby.

Vyplatí se nepouštět žádné cizí osoby do bytu ani domu – a rázně odmítnout každého neznámého, kdo je osloví s nějakou povídačkou.
Oblíbené jsou v podobných případech historky o nečekaně objeveném příbuzenském vztahu, o vnukovi, který posílá svého kamaráda pro peníze, o nehodách, které se staly opodál a jejich účastníci potřebují peníze na zaplacení odtahu…

Nevyplácí se věřit lidem, kteří se vydávají za nejrůznější opraváře a tvrdí, že jdou něco zkontrolovat. Takoví řemeslníci sice přijít mohou, vždy ale bývají předem ohlášeni (zpravidla na vývěsce v domě). Jednoznačně podezřelé jsou nabídky výměny zámků.

Navzdory zprávám o tíživé ekonomické situaci valícím se ze všech médií patří do říše smyšlenek sova o tom, že vklady v peněžních ústavech jsou v ohrožení, a tudíž je nutné peníze z bank vybrat. A nabídka podpisu smlouvy o půjčkách, jimiž by lidé vybrané peníze mohli zhodnotit, už vyloženě zavání podvodem!
„Policisté se obracejí na všechny případné poškozené, kteří mohli být podvedeni a dosud se policii nepřihlásili, aby tak co nejdříve učinili. Mohla by se tak zvýšit naděje na odsouzení pachatelů – a také délka jejich pobytu za mřížemi.

Eva Stulíková, ředitelství pražské policie

Autor: Milan Holakovský

3.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volba vedení Konfederace politických vězňů je dle soudu neplatná

Winternitzova vila - dílo architekta Adolfa Loose.
10

Zlé i dobré časy pražských vil

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Festival Metronome má Stinga i vlastní tramvaj

Prvním tuzemským festivalovým koncertem Stinga vyvrcholí dnes večer první den Metronome Festivalu Prague. Hudební přehlídka láká do pražského festivalového areálu na Výstavišti tisíce návštěvníků. Aby se pohodlně dopravili na festival i domů, nechal dopravní podnik posílit MHD v Praze. Metro i tramvaje budou jezdit častěji a dokonce přibyde speciální festivalová tramvajová linka č. 40.

Nedostatek tekutin může způsobit malátnost i selhání oběhu

Nedostatek tekutin může v současném horkém počasí způsobit malátnost, bolest hlavy a sníženou výkonnost. Při ztrátě vody na úrovni pěti procent lidské váhy hrozí oběhové selhání. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Podle předpovědi meteorologů dnes teploty vystoupí k 35 stupňům Celsia.

Bradáčová: V Rathově kauze soud nemusí znovu provádět důkazy

V korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nebude středočeský krajský soud muset opakovat žádné důkazy, a to ani odposlechy. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to dnes uvedla v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu. O přípustnosti odposlechů jako důkazů rozhodl počátkem června Nejvyšší soud.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies