VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krejčířova pražská kauza směřuje k verdiktu

Praha /FOTOGALERIE/ - Čtrnáct až patnáct let vězení - a k tomu ještě propadnutí majetku. Takový je trest, který by si představoval státní zástupce Jaroslav Dolejší pro uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře (pro něhož je nyní aktuální spíše soudní jednání v Jihoafrické republice, kterého se osobně účastní).

16.9.2015
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

K závěrečným řečem dospěla u Městského soudu v Praze kauza uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře a další desítky spoluobžalovaných - údajná snaha tunelovat státní podnik Čepro a příprava vraždy celníka, který měla vynést další stamiliony.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Žalobce to uvedl u Městského soudu v Praze, kde do fáze přednesu závěrečných návrhů dospělo projednávání rozsáhlé kauzy údajné snahy o vytunelování státního podniku Čepro a přípravy vraždy celníka, jehož smrt se měla stát cestou k získání vysoké částky od státu.

Na verdikt v kauze, v jejímž rámci čelí obžalobě desítka lidí, si ale bude třeba počkat. Vyplývá to ze slov mluvčí soudu Markéty Puci. „Pokud se do konce týdne podaří stihnout závěrečné řeči, bude následovat pauza asi dva nebo tři týdny; pak bude vyhlášen rozsudek," tlumočila Puci Deníku slova předsedkyně senátu Hany Hrnčířové.

Tunel do firmy

Podle obžaloby vycházející nejenom z výsledků šetření elitních detektivů, ale také z nalezených poznámek, které si s velkou pečlivostí zapisoval přímo uprchlý podnikatel, se Krejčíř před více než desetiletím spojil s tehdejším obchodním ředitelem firmy Čepro Martinem Pechanem – a společně podnikali kroky k vytunelování státní firmy zabývající se přepravou, skladováním a prodejem ropných produktů.

Podle zjištění kriminalistů, obsažených i v obžalobě, vytvořili třímiliardové fiktivní pohledávky. To Pechan u soudu popřel; trvá na tom, že nešlo o výmysl, ale pohledávky byly skutečné, vzešlé z reálných obchodních vztahů.

V letech 2003 a 2004 pak firmy spojované s Krejčířem vymáhaly tyto peníze soudně. Zástupci Čepra (v té době shodou okolností sídlícího v domě ve Spálené ulici přímo proti budově pražského městského soudu, kde se koná nynější proces) přitom nevyvinuli jakoukoli aktivitu a k soudním jednáním se nedostavovali. Vůbec o nich totiž nevěděli.

To prý záměrně zajišťovala úřednice z podatelny firmy, která přicházející obsílky nechávala „zmizet". Státní podnik tedy soudy prohrál, avšak nereagoval ani po pravomocném verdiktu. Ve firmě totiž stále nikdo nic netušil – a z pohledu všech orgánů se tak zdálo, že se podnik staví do role mrtvého brouka. Užuž se schylovalo k exekuci, které nakonec zabránil zásah policie.

Celník měl zemřít

Kriminalisty na údajné rejdy skupiny kolem Krejčíře v červnu 2005 upozornil muž, kterého prý Krejčíř dosadil na post jednatele Tukového průmyslu. S jeho působením měl být spojen výnos dalších stamilionů získaných od státu. Zjednodušeně lze plán shrnout poměrně stručně: ve firmě Tukový průmysl prý Krejčíř nechal uložit padělané peníze.

Námitky, že švýcarské franky nebyly padělané, tudíž zaměnitelné s originály, ale mělo jít o žert určený pro narozeninovou oslavu (uprostřed totiž měly bílý kosočtverec s výraznou čtyřicítkou a přáním Ať se ti daří), žalobce Dolejší odmítá. Podle jeho slov páska spojující svazky bankovek kosočtverec zakrývala, takže na první pohled opravdu nebylo zřejmé, že nejde o skutečné peníze.

Následně měl být podplacen nějaký celník, aby bankovky zabavil; záminkou se měla stát úhrada údajného celního dluhu. O tom, že to bude zásah jen naoko, měl být podplacený celník informován. Už ale nic neměl vědět o plánu na další vývoj událostí. Chystala se totiž jeho vražda. Měl zmizet – s tím, že vše bude vypadat tak, jako že neoprávněně sebral peníze, se kterými pak utekl.

Ano, neoprávněně. Následně se totiž mělo prokázat, že žádný celní dluh neexistuje – a Tukový průmysl měl po státu vymáhat vrácení zabavených peněz. S tím, že místo odvezených padělků dostane peníze pravé…

Zadržení s ostudou

Tyhle záměry ale nakonec prozradil policii právě dosazený jednatel, jehož úkolem bylo mimo jiné sehnat vhodného celníka – a posléze ho také dopravit na místo vraždy. Vše prozradil ve chvíli, kdy podle vývoje událostí dospěl k závěru, že ani on možná nezná celý plán – a především tu jeho část, která se týká budoucnosti jeho vlastní osoby. Zkrátka a dobře: dostal strach o život.

Po vyhodnocení náznaků a indicií spojovaných s budoucími plány se začal obávat, že u jedné vraždy by nemuselo zůstat – a došlo mu, že „zmizet" by mohl nejenom celník, ale zlikvidován by mohl být i on sám. Krejčíř pak byl zadržen – načež kriminalistům přivodil ostudu mamutích rozměrů. Zmizel jim totiž během domovní prohlídky v jeho vilovém komplexu v Černošicích na Praze-západ. Následně se objevil na Sechylách, posléze přesídlil do Jižní Afriky, kde je nyní souzen pro velmi závažné zločiny.

Vedle Krejčíře a exředitele Pechana (pro něhož žalobce Dolejší požaduje vedle pobytu ve vězení ještě stanovení povinnosti zaplatit deset milionů korun), by podle návrhu státního zástupce měli dostat nepodmíněné tresty také další obžalovaní: bratrské dvojice Aleš a Jan Kohoutkové a Ivo Hricik s Radko Naušem, Tomáš Pavlíček, Jaromír Raida, Jaroslav Siuda a Aleš Zagora.

Sami zapojení do činnosti gangu vesměs odmítají, argumentují mimo jiné i tím, že většinu ze spoluobžalovaných ani neznají. Žalobce ve svém návrhu počítá také s jednou podmínkou; dostat by ji měla zaměstnankyně Čepra Ivana Skopcová.

Není uprchlý?

To, že by Krejčíř řídil organizovanou skupinu, u soudu odmítla jeho obhájkyně Karolína Babáková. Jednatel Tukového průmyslu, který kauzu odstartoval, podle jejích slov nekontaktoval policii kvůli tomu, aby zabránil vraždě celníka; šlo mu prý o to, aby on sám byl chráněn před dotírajícími věřiteli, kteří se domáhali zaplacení dluhů.

Ostatně i samotné stíhání Krejčíře jako uprchlého je podle jejích slov nesmysl. „Není v pozici uprchlého," zdůraznila advokátka s tím, že klient je v Jihoafrické republice tamějšími orgány omezen na svobodě.

Čtěte také: Svědek: Krejčíř chtěl celníka umlčet navždy

Autor: Milan Holakovský

16.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení