VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauzu spojovanou s Rittigem poslal žalobce k soudu

Praha - K Městskému soudu v Praze poslalo v pondělí státní zastupitelství kauzu údajného vyvedení téměř 20 milionů korun u petrochemické firmy Oleo Chemical, v jejím krámci čelí stíhání deset lidí. Případ je to ostře sledovaný - nejviditelnějším z nich je totiž lobbista Ivo Rittig, v minulosti označovaný na jednoho u nekorunovaných vládců Prahy.

8.6.2015
SDÍLEJ:

Lobbista Ivo Rittig.Foto: čtk

S případem jsou ale spojována i další známá jména z podnikatelských a rovněž z právnických kruhů. Měli by mezi nimi figurovat například Michal Urbánek, Kamil Jirounek a Radomír Kučera z vedení společnosti či Rittigův obchodní partner Peter Kmeť (přes jehož firmu Cokeville Assets údajně peníze směřovaly právě k vlivnému lobbistovi).

Žalobce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze na webu informoval, že obžalobu právě poslal k soudu. Figuruje v ní několik trestných činů: zpronevěra, praní špinavých peněz a krácení daní. Státní zástupce připomněl, že jeden ze stíhaných usiluje o postavení spolupracujícího obviněného – což znamená, že vinu přiznává a u hlavního líčení hodlá svou výpovědí usvědčovat spoluobžalované v naději, že výměnou za spolupráci může očekávat mírnější trest.

Podle dřívějších informací z vyšetřování, které vedli detektivové protikorupční policie, by se mělo jednat o někdejšího správce účtů, finančního poradce Jaroslava Kubisku. Právě on měl osvětlit mechanismy transakcí z let 2009 – 2011, které podle zjištění kriminalistů specializujících se na rozkrývání finanční kriminality spočívaly v nezákonném vyvádění finančních prostředků přes konta v zahraničí (a mělo docházet i ke krácení daní a k praní špinavých peněz).

Škodu, která údajně byla způsobena firmě, žalobce spočítal na 19 977 318 korun; také další finanční souvislosti obžaloba vyčísluje do koruny: zlegalizovaných peněz mělo být nejméně 13 306 010 korun a stát měl přijít na daních o 3 720 040 korun.

Většina stíhaných vinu odmítá. Až na zmiňovanou výjimku nynější obžalovaní už po sdělení obvinění popírali, že by se podíleli na trestné činnosti – a transakce podle nich také nepředstavovaly žádné zločinecké rejdy; měly prý souvislost s běžnou podnikatelskou činností a s poradenstvím. Všichni jsou stíhání na svobodě. Návrhy na uvalení vazby sice v minulosti padly, ale soud jim nevyhověl.

Soudy řeší komplikované kauzyV souvislosti se společností Oleo Chemical se v minulosti hovořilo o i možných snahách o propojení na zakázku pražského dopravního podniku. Nejde však o mediálně známý případ tisku údajně předražených jízdenek, což je vedeno jako samostatná kauza (byť zde existují nepřehlédnutelné personální vazby).

V aktuálně řešeném případu se mělo jednat o finančně velmi zajímavý obchod s dodávkami pohonných hmot, k jehož získání měly údajně vést značné prostředky oficiálně vyplácené v souvislosti s poradenskou činností. Již v minulosti však obvinění takovéto konstrukce zpochybňovali s tím, že opravdu nešlo o nic jiného než o běžné poradenství; naznačované pozadí kauzy hovořící o snaze získat lukrativní zakázku na dodávky paliva pro autobusy pražské městské hromadné dopravy jsou prý nesmyslné konstrukce.

S firmou Oleo Chemical a jedním z jejích vedoucích manažerů Kamilem Jirounkem se také pojí samostatný případ údajně padělané směnky na 127 milionů korun, kterým se v minulosti zabýval Krajský soud v Praze. A zabývat se bude i nadále, protože 14. května odvolací senát pražského vrchního soudu věc vrátil prvoinstančnímu soudu k novému rozhodnutí, jemuž má předcházet doplnění důkazů týkajících se údajného padělání směnky střídající majitele (u níž prvotní stopy mají směřovat k pražskému bezdomovci).

V případu, který soud řešil jako dva trestné činy – padělání platebního prostředku a podvod – prozatím padl nepravomocný výrok hovořící o zproštění obžaloby. Pokud jde o údajný podvod, vrchní soud proti osvobozujícímu verdiktu v této části případu nic nenamítal.

Ani tím však výčet kauz není ukončen. Další se má týkat údajného podvodného vylákání 160 milionů korun od lidí ze společnosti vyrábějící koupelnové vybavení. Zde Jirounek pochybení odmítl s tím, že půjčka byla splacena převedením akcií.

Čtěte také: Tunelování? Prý jde jen o pomstu

Autor: Milan Holakovský

8.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení