VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Katarský princ Sání nemá nárok na odškodné za vazbu, rozhodl soud

Praha - Katarský princ Hámid bin Abdal Sání nemá nárok na odškodné od českého státu za dobu strávenou nezákonně ve vazbě. Ve čtvrtek o tom rozhodl soud, verdikt zatím není pravomocný. Sání, který byl v Česku po vleklém procesu odsouzen za sexuální styky se školačkami k 11 měsícům vězení a k vyhoštění, požadoval 225 tisíc korun.

6.4.2017
SDÍLEJ:

Listem papíru kryje svoji tvář člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání při soudním přelíčení, které se konalo 25. dubna 2005. Foto: ČTK/ Stanislav Peška

Soud uznal, že Sáního práva byla porušena, přiznání finančního zadostiučinění by však bylo podle odůvodnění rozsudku nespravedlivé i vzhledem k tomu, že Sání byl nakonec uznán vinným závažnou trestnou činností.

Sání požadoval náhradu nemajetkové újmy 

Sání byl ve vazbě od svého zadržení v září 2004, v dubnu následujícího roku však tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl o jeho předání do Kataru. Soudy ale Sáního odmítly propustit z vazební cely a muž se dostal na svobodu až na základě srpnového rozhodnutí Nejvyššího soudu, který trestní stíhání přerušil. Právě za 4,5 měsíce, jež strávil v cele od dubna do srpna, požadoval Sání náhradu nemajetkové újmy.

Žalované ministerstvo spravedlnosti argumentovalo tím, že vazbu nelze považovat za nezákonnou, protože Sání byl následně odsouzen. Osobní svobodu by ztratil tak jako tak, protože české soudy mu po vleklém procesu uložily trest vězení ve zcela stejném rozsahu, jaký měla jeho vazba.

Muž na státu vymáhal náhradu škody 

Sání byl potrestán jen za část žalovaných skutků, část jeho trestního stíhání musela být zastavena kvůli amnestii vyhlášené prezidentem Václavem Klausem. Muž na státu vymáhal také náhradu ušlého zisku ve výši 22.500 korun. Tuto žalobu však Obvodní soud pro Prahu 2 už dříve rovněž zamítl, protože Sání podle něj neprokázal, že by ve vazbě o nějaký příjem přišel.

Vývoj kauzy člena katarské královské rodiny Hamída bin Abdal Sáního 16. září 2004 - Policisté zatkli Sáního, který údajně ve svém bytě v Praze 2 zneužíval mladé dívky. Byl obviněn z pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy mládeže a kuplířství. Soud ho vzal do vazby.
31. března 2005 - Státní zástupce Sáního obžaloval. S ním byly obžalovány tři mladé ženy za to, že mu dívky dodávaly.
2. dubna 2005 - MfD uvedla, že Sání nabídl za propuštění z vazby kauci 20 milionů Kč. Obvodní soud pro Prahu 2 ji chtěl přijmout, ale státní zástupce proti tomu podal stížnost.
4. dubna 2005 - Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) vyhověl nótě Kataru o vydání Sáního do Kataru, který se zavázal, že bude v Sáního stíhání pokračovat.
8. dubna 2005 - Obvodní soud pro Prahu 2 oznámil, že stíhání Sáního nepřeruší. Podle soudkyně rozhodnutí katarských orgánů, že převezmou Sáního stíhání, obsahovalo zásadní vady.
25. dubna 2005 - Začalo hlavní líčení. Sání čelil obžalobě, že ve svém bytě zneužíval 16 dívek, čtyřem ještě nebylo 15 let.
2. května 2005 - Pražský městský soud dospěl k závěru, že postup ministerstva spravedlnosti v kauze byl nezákonný. Soud také rozhodl, že Sání nebude propuštěn z vazby.
20. května 2005 - Ministerstvo spravedlnosti vrátilo ministerstvu zahraničí k ověření žádost Kataru, který chtěl, aby mu české úřady případ Sáního předaly.
30. května 2005 - Sání byl odsouzen ke dvěma a půl roku vězení. Žalobce se odvolal, trest mu připadal příliš mírný. Městský soud v Praze později rozsudek v neveřejném jednání zrušil a věc vrátil s pokynem, aby ji projednal jiný senát.
19. července 2005 - Městský soud v Praze zamítl v neveřejném jednání princovu žádost o propuštění z vazby. Ministr Němec verdikt pražského městského soudu zpochybnil.
22. srpna 2005 - Nejvyšší soud vyhověl návrhu ministra Němce a umožnil vydání Sáního k trestnímu řízení do Kataru.
23. srpna 2005 - Sání odletěl z ČR do Kataru. Tam byl po osmi dnech pobytu ve vazbě propuštěn na kauci.
27. ledna 2007 - Katarský generální prokurátor rozhodl o zastavení řízení proti Sánímu. Katar uvedl, že byl již potrestán českou vazbou, která trvala 340 dní. Česká veřejnost se o rozhodnutí dozvěděla až na jaře 2008.
24. dubna 2007 - Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká souhlasila s odložením případu, ve kterém policie zkoumala, zda Němec nespáchal svým postupem v Sáního kauze trestný čin. Policie Němcův postup prověřovala opakovaně.
11. března 2009 - Katar zaslal ministerstvu spravedlnosti ČR oficiální rozhodnutí, jímž zastavil Sáního stíhání. To otevřelo pražskému městskému soudu cestu ke znovuotevření případu.
11. ledna 2011 - Pražský městský soud vydal na Sáního mezinárodní zatykač. Odvolacímu senátu se nepodařilo doručit usnesení a předvolání. Jednání již bylo několikrát odročeno.
Leden 2013 - Amnestie prezidenta Klause se dotkla i Sáního kauzy, pražský městský soud proto stíhání zastavil u šesti z 15 skutků. Zbylých devět ale policisté začali stíhat až v roce 2005 a osmiletá lhůta z aboličního článku pro ně neplatila.
5. června 2014 - Bylo nařízeno nové hlavní líčení se Sáním. Ten ale nedorazil a podle závazného právního názoru nadřízeného soudu nebylo možné kauzu projednat v Sáního nepřítomnosti.
28. července 2015 - Sáního advokát Josef Lžičař oznámil, že jeho klient souhlasí s jednáním ve své nepřítomnosti.
8. října 2015 - Soud uložil katarskému princi Sánímu 11 měsíců a osm dní vězení; trest pokryl dobu, kterou strávil v české vazbě. Verdikt soud vyhlásil v Sáního nepřítomnosti.
14. února 2016 - Český rozhlas informoval o tom, že Sáního případ je soudně uzavřen. Na prince se už nevztahuje ani mezinárodní zatykač.
6. dubna 2017 - Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodl, že Sání nemá nárok na odškodné od českého státu za dobu strávenou od dubna do srpna 2005 nezákonně ve vazbě.

Autor: ČTK

6.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení